سرمقاله سیاست روز/ تحولات دنیا و نقش ایران و روسیه

سرمقاله سیاست روز/ تحولات دنیا و نقش ایران و روسیه

سیاست روز/ «تحولات دنیا و نقش ایران و روسیه» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در نظم نوین جهانی که در حال شکل‌گیری است، تحولاتی در حال وقوع است که باعث پیدایش بسیاری از اتفاقات در صحنه بین‌الملل شده و خواهد شد.
این تحولات بزرگ در اقصی نقاط دنیا درحال شکل‌گیری است و بسیاری از آنها اتفاق افتاده و برخی دیگر هم، شرایط برای تحول آماده است.
از آمریکای لاتین گرفته تا آسیا، اروپا و آفریقا همه درگیر این تحولات هستند.
کسی تصور نمی‌کرد که بریتانیای کبیر، دستخوش تحولاتی شود که باعث گردد، امپراتوری آن هر چه می‌گذرد کوچکتر شود. اسکاتلند و مردم آن در حالی خواهان استقلال هستند که فشارها و تهدیدات زیادی را از سوی دولت انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا تحمل می‌کنند، رفراندوم استقلال و نتیجه آن هر چه باشد، یک اتفاق مهم در اروپا و دنیاست و بازتاب‌های آن دامن مناطق دیگر اروپا را خواهد گرفت.
آمریکای لاتین به یک جبهه ضد آمریکایی تبدیل شده است و به همین خاطر آمریکا با چالش جدی در این منطقه روبرو است. مناسبات خوب برخی از این کشورها با جمهوری اسلامی ایران خطری جدی برای حوزه نفوذ آمریکا در آن منطقه است.
در تحولات آسیا، شاهد یکسری اتفاقات بزرگ در منطقه هستیم. خیزش‌های اسلامی مردم کشورهای عربی - اسلامی به عنوان یک بحران بزرگ برای آمریکا تبدیل شده است. مقاومت اسلامی در فلسطین اشغالی و حزب‌الله در لبنان نیروهایی هستند که همه منافع رژیم صهیونیستی و آمریکا را به خطر انداخته‌اند و به عنوان یک نیروی قدرتمند و تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای نقش اساسی دارند.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی اصلی مقاومت اسلامی توانسته است تا با حمایت‌های خود همه معادلات آمریکا و اسرائیل را در منطقه به هم بزند. این اتفاق نشان‌دهنده عمق تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران است.
اکنون که روسیه درگیر بحران اوکراین گشته، به عمق دشمنی و خصومت‌های آمریکا و اروپا پی برده و به خوبی شرایط ایران را درک کرده است. شاید تا پیش از اتفاقات اوکراین و سوریه، مسکو تا این اندازه متوجه شرایط ایران نبود، اما اکنون که خود در مدت زمان کوتاهی، شرایط فشار ، تحریم و تهدید را که از سوی غرب به او وارد می‌شود لمس کرده است، به حساسیت موضوع پی برده باشد.
ایران و روسیه هر دو کشور مستقلی هستند و همین استقلال سیاسی می‌تواند زمینه‌های گسترش مناسبات را تا اندازه روابط استراتژیک پیش ببرد.
اتحاد غرب در تحولات جهانی، نیازمند یک اتحاد بزرگ از سوی شرق است که در این میان ایران و روسیه می‌توانند به عنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذار، به آن شکل بدهند و پایه‌گذار آن باشند.
باید پذیرفت که روابط روسیه و غرب دیگر نمی‌تواند به حالت عادی و سابق خود بازگردد. اتفاقاتی که بر سر اوکراین افتاد، به خوبی نشان داد، که غرب و آمریکا حتی در قبال یک کشوری همچون اوکراین، این کشور را به روسیه ترجیح می‌دهد. روسیه یک کشور پرقدرت و مقتدر در منطقه و دنیا است و برای این که مسکو هر چه بیشتر تضعیف شود، آمریکا و غرب هر اقدامی را علیه او و منافعش انجام خواهند داد.
همچنین این تصور که جمهوری اسلامی ایران هم می‌تواند براساس سیاست تنش‌زدایی، روابط عادی با غرب و آمریکا داشته باشد، شاید در اندازه یک نظریه و حتی فرضیه باقی بماند. چرا که غرب، در پی تضعیف جمهوری اسلامی ایران و تحمیل خواسته‌های خود به ایران است.
در چنین شرایطی ایران و روسیه می‌توانند با برقراری روابط استراتژیک در زمینه‌های اقتصادی، نظامی و بین‌المللی نقش و وظیفه بزرگ خود را در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کنند. تنها باید اعتماد و اطمینان سران دو کشور هر چه بیشتر شود.
زمینه‌های گسترده‌ای در حوزه اقتصادی برای ایران و روسیه وجود دارد که در شرایط تحریم دو کشور می‌توانند منافع تهران و مسکو را تأمین کنند و پاسخی به تحریم‌هایی باشد که غرب علیه ایران و روسیه پیاده کرده است.
منافع ملی دو کشور نباید مانعی بر سر اتحاد استراتژیکی باشد که می‌تواند، توطئه‌ها و سیاست‌های آمریکا و غرب را خنثی کند.
روسیه ا گر به این نتیجه حساس و سرنوشت‌ساز رسیده باشد که غرب قابل اعتماد نیست، و توانسته باشد دوست و دشمن را از سال‌های گذشته تاکنون تشخیص داده باشد، آنگاه می‌تواند رویکرد خود را تغییر داده و با هر چه گسترده‌تر کردن روابط خود با جمهوری اسلامی ایران، از یک سو مقابل نفوذ آمریکا و غرب در منطقه جلوگیری کنند و از سوی دیگر تهدیدات و تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی را خنثی سازند.
ویژگی‌ها و قابلیت‌های جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. این توانمندی‌ها می‌تواند سهم بزرگی از نظم آینده جهان را رقم بزند. ایران با حمایت از مقاومت اسلامی یک قطب بزرگ و تاثیرگذار در دنیا خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ تحولات دنیا و نقش ایران و روسیه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X