سرمقاله جمهوری اسلامی/ آمریکا، ائتلاف برای بازی با داعش

سرمقاله جمهوری اسلامی/ آمریکا، ائتلاف برای بازی با داعش

جمهوری اسلامی/ «آمریکا، ائتلاف برای بازی با داعش» عنوان یادداشت روز روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در سیزدهمین سالگرد انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک معروف به واقعه یازدهم سپتامبر در نطقی که رسانه‌های غربی آنرا راهبردی نامیدند، بار دیگر از تروریسم سخن به میان آورد و با اعتراف به قوی‌تر و عمیق‌تر شدن تروریسم در جهان بویژه در خاورمیانه، به طور تلویحی به شکست سیاستهای کاخ سفید در سالهای اخیر در زمینه مقابله با تروریسم اذعان کرد.
سردمداران کاخ سفید پس از حوادث یازدهم سپتامبر سال 80 با طمطراق فراوان وعده داده بودند که با لشکرکشی به خاورمیانه، قادرند ریشه تروریسم را برای همیشه خشک کرده و نظم دلخواه را در نظام بین‌المللی برقرار سازند و به همین دلیل حمله نظامی به افغانستان و عراق و اشغال این دو کشور را آغاز کردند تا ضمن مقابله با تروریسم که به اعتقاد تئوریسین‌های پنتاگون از این دو کشور نشأت می‌گرفت، نظام‌های مطلوب را در خاورمیانه با حضور نظامیان آمریکایی پایه‌گذاری کنند. از همین رو بود که وزیر خارجه وقت آمریکا مدعی شد "ما نظامی پیشرفته و جامعه‌ای ایده‌آل در افغانستان پایه‌گذاری کرده و با نظارت مستقیم خود، ژاپنی دوم را در آسیا ایجاد خواهیم کرد!" ولی امروز پس از 13 سال سرمایه‌گذاری هنگفت نظامی، مالی، سیاسی، اقتصادی و حیثیتی آمریکا شاهد هستیم که ریشه تروریسم در جهان نه تنها خشکانده نشده بلکه در خاورمیانه و در کشورهایی هم که آمریکا در آنها حضور مستقیم و یا غیرمستقیم دارد، فعالیت تروریسم از گذشته قوی‌تر و بیشتر شده و عملاً سیاست‌های جنگ‌افروزانه بوش و اوبامای مدعی ایجاد تغییر در جهان به شکست انجامیده است.
سخنان رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تلاش گسترده واشنگتن برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی علیه داعش ضمن آنکه نوعی فرافکنی برای به فراموشی سپردن سیاستهای گذشته کاخ سفید در مهار تروریسم است بار دیگر نشان می‌دهد که واشنگتن همچنان در مبارزه با تروریسم، گرفتار دورویی، نفاق و تعارض است و پس از چهار سال سکوت در برابر جنایات و تحرکات داعش در سوریه فقط قصد دارد با داعشی‌هایی که اخیراً پس از کشتن دو خبرنگار آمریکایی به خطری برای امنیت آمریکا و متحدان منطقه‌ای آمریکا تبدیل شده‌اند مقابله‌ای محدود کند و دیگر گروههای تروریستی، نه تنها مشمول این مقابله نخواهند بود، بلکه مورد حمایت این کشور نیز قرار خواهند گرفت.
واقعیت اینست که سیاست‌های کاخ سفید هرگز قادر به برقراری نظم بین‌المللی و مبارزه با تروریسم نبوده و نیست زیرا اولاً مقابله آمریکا با تروریسم از روز اول و در عکس‌العمل به حادثه 11 سپتامبر، با حمله به کشورها و ایجاد نفرت در میان ملتها همراه بود که این خود به طور طبیعی به احساسات ضدآمریکایی دامن زده و به بهره‌برداری گروههای افراطی منجر شد. ثانیاً نظامیان آمریکایی در جریان اشغال افغانستان و عراق ثابت کردند که در جنایتکاری و ددمنشی، دست تروریست‌های داعش را از پشت بسته‌اند و بارزترین نمونه برای ارتکاب تروریسم دولتی هستند و ثالثاً کاخ سفید از همان روزی که منافقانه پرچم مبارزه با تروریسم را بر دوش گرفت و مدعی مقابله با تروریستها شد، نشان داد که در برخوردی کاملاً دوگانه معتقد به "تروریسم خوب" و "تروریسم بد" است؛ بدین معنا که هر جا منافع کاخ سفید ایجاب کند از ابزار تروریسم در جهت پیشبرد منافع نامشروع سران سلطه‌طلب آمریکا استفاده می‌کند و این همان تروریسم خوبی است که غربی‌ها در چهار سال گذشته در سوریه از آن نهایت بهره‌برداری را کرده و تروریستهای مخالف بشار اسد را به انواع سلاح‌های مخرب تجهیز کردند. ولی اگر تروریستهای مورد حمایت آمریکا متعرض منافع آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آمریکا شوند، در لیست سیاه افراطی‌گری قرار می‌گیرند. از این رو مادام که داعش در راستای منافع استکبار جهانی در سوریه و عراق رفتار می‌کرد مستحق دریافت پاداش بود ولی به محض اینکه از چارچوب وظایف مشخص شده برای گروه‌های تروریستی خارج شد، در لیست سیاه مقابله قرار گرفت درحالی که دیگر برادران تنی این گروهک مثل "جبهه النصره"، "احرارالشام" و "ارتش آزادیبخش سوریه" همچنان در لیست ارسال کمک‌های آمریکا قرار دارند.
روشن است که ملتهای منطقه هرگز فریب راهبرد ادعایی اوباما در مبارزه با داعش را نخواهند خورد، زیرا این ادعا با سوابق سیاه کاخ سفید در حمایت از تروریسم همخوانی ندارد و اگر مقامات آمریکایی در ادعای خود صداقت دارند باید همه گروه‌های تروریستی را که در سالهای اخیر با افراطی گری عامل بی‌ثباتی در منطقه و جهان بوده‌اند در فهرست مقابله قرار دهند زیرا معنی ندارد که رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با ادعای مبارزه با تداوم و تشدید کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به تروریست‌های مخالف دولت سوریه سخن به میان آورده و از تقویت آنها که مرتکب جنایات زیادی شده‌اند به عنوان راهی برای مقابله با داعش یاد کند! این، در واقع بازی با داعش است نه مبارزه با داعش.
ناگفته پیداست که تاکید بر حمله هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه در راهبرد جدید اوباما نیز صرفاً محملی برای مداخله در امور داخلی سوریه و بمباران اهدافی در داخل خاک این کشور به بهانه مواضع احتمالی استقرار داعش و از همه مهمتر نقض حاکمیت سوریه است، زیرا ارتش سوریه خود به تنهایی قادر است در صورت داشتن اطلاعات مورد نیاز از مراکز تروریست‌های داعش، اقدام به انهدام آنها کند.
بنابر این، راهبرد اعلامی اوباما برای مقابله با داعش تحت عنوان دهان پرکن "مقابله با تروریسم و تشکیل ائتلاف گسترده بین المللی"، صرفاً اقدامی در جهت مداخله بیشتر در منطقه حساس و پیچیده خاورمیانه و تداوم حضور اشغالگران آمریکایی در منطقه است، زیرا اگر کاخ سفید بنا داشته باشد بطور جدی با تروریسم مقابله کرده و ریشه آنرا بخشکاند، این هدف با عدم مداخله آمریکا در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی قابل تحقق خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جمهوری اسلامی/ آمریکا، ائتلاف برای بازی با داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X