سرمقاله فرهیختگان/ دشواری‌ یافتن متحد استراتژیک

سرمقاله فرهیختگان/ دشواری‌ یافتن متحد استراتژیک

فرهیختگان/ «دشواری‌ یافتن متحد استراتژیک» عنوان یادداشت روز روزنامه فرهیختگان به قلم مهدی مطهرنیا (کارشناس مسائل بین‌الملل) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دستگاه دیپلماسی ایران به‌عنوان کانال انتقال تعریف نظری سیاست‌خارجی در حوزه عملیاتی، باید در چارچوب دو پایه اساسی تعریف‌شده در اهداف سیاست‌های خارجی کشور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بررسی شود که در یک پایه آن، به مصالح دینی اشاره می‌کند و در پایه دیگر به منافع ملی. در این میان مصالح دینی وجه اولویت‌دار تحرکات سیاست خارجی ایران را به خود اختصاص می‌دهد؛ چراکه نظام جمهوری اسلامی ایران برخاسته از انقلاب اسلامی ‌است و انقلاب اسلامی سویه‌گیری ایدئولوژیک در بازتولید سیاسی دین را وجهه همت خود قرار داده است. این انقلاب با تشکیل حکومت دینی تلاش دارد عرصه‌های گوناگون تحرک سیاسی خود را در عرصه داخلی و بین‌المللی متوجه ایجاد فضای مثبت در راستای پیاده‌کردن احکام دینی کند. از سوی دیگر، منافع ملی ایجاب می‌کند که دیپلماسی در جمهوری اسلامی ایران، واقعیت‌های عینی را نادیده نگیرد و برمبنای واقعیت‌های موجود و نگرش‌ها و دگرگونی‌های پدید‌آمده در عرصه‌های گوناگون سیاسی وارد عمل شود. در این چارچوب، دستگاه دیپلماسی در صحنه عمل دیپلماتیک و مدیریت مسائل سیاست خارجی با فراز و نشیب‌های گوناگونی روبه‌روست. افزون بر این، تحرکاتی که در بالغ بر سه دهه اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران به واسطه سویه‌گیری‌هایش در برابر تحرکات دیپلماتیک فرامنطقه‌ای ایجاد شده‌اند، مسیر فعالیت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده‌اند. ایران با تاکید بر پارادایم «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی»، با دو ترکیب روبه‌روست که به‌طور همزمان بر منافع ملی و مصالح دینی تاکید می‌‌کند و بر این اساس تعیین شرکای استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی بسیار مشکل می‌شود. این دشواری از آنجا ناشی می‌شود که اگر تهران بخواهد خود را در اردوگاه غرب تعریف کند، با اصطکاک‌های جدی بازیگرانی روبه‌رو می‌شود که با دیدگاه لیبرالیستی و پراگماتیستی به سیاست خارجی می‌نگرند و اگر بخواهد با قدرت‌های شرقی همگام شود، از منظری دیگر، اصطکاک ایدئولوژیک را تجربه خواهد کرد. از طرف دیگر باید یادآور شد که اگرچه بازیگران بزرگ شرق چارچوب‌های ضدغربی و شبه‌مارکسیستی را دنبال می‌کنند، در عمل آنها نیز منافع ملی را سرلوحه حرکت خود و معادلات سیاسی در اتحادها و اتحادیه‌ها می‌دانند. از این منظر، جمهوری اسلامی ایران در تحرکات خود در عرصه سیاست خارجی، گاه به اردوگاه شرق می‌آید و در این اردوگاه تلاش می‌کند توان ملی خود را در قالب ایدئولوژیک بهبود بخشد و به واسطه همین نزدیکی، امتیازاتی را از اردوگاه غرب بگیرد. فضای سیاست خارجی ما به واسطه این بافت،‌ بسیار لغزنده و سیال جلوه می‌کند و فعل و انفعالات زیادی در آن قابل مشاهده است؛ این‌گونه است که پیوند ایران با هرکدام از ارکان قدرت، نمی‌تواند زمان مدیدی به‌صورت استراتژیک ادامه داشته باشد؛ چراکه هر بازیگری براساس دیدگاه‌های رئال‌پراگماتیستی خود تلاش دارد بیشترین منافع را به‌دست بیاورد؛ در نتیجه در زدوبندهای گوناگون سیاسی، زمینه‌های گرفتن امتیاز از برگ ایران را در چارچوب مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دنبال می‌کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله فرهیختگان/ دشواری‌ یافتن متحد استراتژیک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X