سرمقاله اطلاعات/ ائتلاف جهانی علیه تروریسم!

سرمقاله اطلاعات/ ائتلاف جهانی علیه تروریسم!

اطلاعات/ «ائتلاف جهانی علیه تروریسم!» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در سالگرد فاجعه 11 سپتامبر، اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا تروریسم را خطر بزرگ بین‌المللی خواند. اعلام طرح ائتلاف جهانی علیه گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق محور اصلی سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا بود و اوباما دستور بمباران‌های هوایی مراکز داعش و النصره در سوریه و عراق را صادر کرد.

اوباما گفت انهدام گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و در دیگر کشورها، زمان‌بر و طولانی خواهد بود. همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا، جان‌کری وزیرخارجه اوباما به خاورمیانه آمد، در عراق با آقای عبادی نخست‌وزیر جدید این کشور ملاقات و گفتگو کرده و از عربستان، قطر و چند کشور دیگر عربی نیز برای بررسی طرح تشکیل جبهه مشترک علیه داعش دیدار کرده است. «اوباما» در سخنرانی‌اش گفت دولت بشار اسد وجاهت قانونی ندارد و بدون هماهنگی با دولت سوریه، حملات‌هوایی را در خاک آن کشور علیه داعش و النصره انجام خواهد داد.

پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ضمن اعتراض به سخنان اوباما درباره دولت سوریه، اجرای هر حمله هوایی بدون هماهنگی با دولت این کشور را خطرناک و نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواند. درباره همکاری با ایران، اوباما ترجیح داد تا در سخنرانی خود سکوت کند. امّا وزیرخارجه آمریکا در عراق گفت جمهوری‌اسلامی ایران علیه گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه است و با کُردها و ارتش عراق برای سرکوب داعش همکاری می‌کند. تا اینجای کار معلوم شده است که آمریکا می‌خواهد یک ائتلاف بزرگ علیه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی از سوریه تا عراق تشکیل دهد. در بررسی پیشنهاد آمریکا نکاتی مورد نقد است:

1 ـ از زمانی که «سلطان بندر» شاهزاده سعودی وزیر امنیتی عربستان شد، با همکاری اسرائیل و سپس قطر، طرح سازماندهی گروه داعش را به مرحله اجرا در آورد. بسیاری از محافل سیاسی معتقدند داعش در خلاء قدرت در خاورمیانه و تیرگی‌ روابط تهران ـ ریاض شکل گرفته است.

از همان ابتدای شروع فعالیت‌های تشکیلاتی داعش، دولت قطر به کمک‌های مالی و تسلیحاتی داعش پرداخت و بسیاری از کاروان‌های تسلیحاتی و تدارکاتی داعش از خاک ترکیه و از کناره مرز این کشور با سوریه عبور ‌کردند. در این ماجرا شاهزاده بندر از روابط نزدیک خود با سرویس امنیتی صهیونیست‌ها استفاده کرد و آموزش‌های نظامی همراه با خرید اسلحه از اسرائیل برای «داعش» را انجام داد. داعش ساخته و پرداخته سرویس‌های امنیتی مثلث عربستان، قطر و اسرائیل است. در ابتدای ظهور داعش در عراق، آمریکا سیاست خود را با سهم‌خواهی سعودی‌ها از عراق همسو کرد و گمان می‌بُرد داعش با گسترش قدرت‌ نظامی ـ تروریستی، تهدیدی جدی در کناره مرزهای ایران خواهد شد. سکوت دولت اوباما در این مرحله برای تهاجم داعش در عراق نه تأیید بود و نه تکذیب، بلکه حالتی از انتظار داشت تا از آن امتیاز سیاسی به‌دست آورد. در همین‌ زمان، نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در سخنرانی خود در نیویورک خطاب به اوباما، گفت: «آمریکا نباید علیه داعش وارد اقدام گردد، دو دشمن ما در عراق و سوریه یکدیگر را می‌کشند، ما نباید در آن دخالت کنیم.» اما ماجرای داعش چنان به سرعت اوج گرفت و خشونت لجام‌گسیخته آن، چنان شد که همه احساس خطر کردند. داعش دو شهروند آمریکایی را در برابر دوربین‌های تلویزیونی سر برید و موجی از نفرت و انزجار در افکار عمومی مردم جهان، سر برآورد.

2 ـ دستگاه امنیتی دولت انگلیس خبر از عضو گیری داعش از جوانان این کشور و دیگر کشورهای اروپا داد. مراکز امنیتی انگلیس و آمریکا هشدار دادند که ارتش مخفی داعش در اروپا و آمریکا مستقر شده‌اند و در انتظار فرمان برای انجام عملیات تروریستی هستند. نخست‌وزیر انگلیس به صورت علنی و خطاب به مردم انگلیس و اروپا، خطر داعش را فراتر از خاورمیانه دانست و آنرا جهانی خواند و گفت: «اگر کاری نکنیم، به زودی لندن شاهد انفجارها و امواج تروریستی در خیابان‌های آن خواهد شد!» از این مرحله، آرام، آرام مواضع آمریکا و همراهان او در اروپا تغییر کرد و سرانجام سرکوب داعش در دستور کار آنها قرار گرفت و دولت مرکزی در بغداد مستقر شد و دولت آقای عبادی موفق شد دولت وحدت ملی را در عراق شکل دهد.

3ـ داعش در مسیر عملیات نظامی خود مرتکب چند اشتباه بزرگ شد. به کردهای عراقی که با دولت مرکزی(آقای مالکی) مشکلاتی داشت، حمله نظامی کرد و کردهای عراقی خود را در خطر مستقیم تهاجم داعش دیدند. اشتباه دیگر حمله نظامی به همه اقوام و بخش‌های مذهبی اعم از شیعه و سنی، زردشتی و مسیحی و عشیره‌های گوناگون در عراق بود. آوارگی بیش از یک میلیون عراقی از شهرها و روستاهای خود همزمان به تهدید انفجار بزرگترین سد عراق(سد موصل) که در صورت انهدام از منطقه کردستان عراق تا بصره به زیر آب می‌رفت،‌ وحشت از داعش را مضاعف کرد.

آمریکا و همراهان او انگلیس و فرانسه در اروپا متوجه شدند که «داعش» می‌رود که غیرقابل کنترل شود و شاید خطر بزرگ‌تر از آن، قدرت گرفتن مجدد القاعده از طریق پیروزی‌های داعش را مشاهده کردند. «ایمن الظواهری» رهبر جدید القاعده بعد از «بن لادن» سخنانی را انتشار داد که در آن داعش را بخشی از القاعده نامید و فرمان داد که به زودی القاعده باید در هند و در سراسر این «شبه قاره» وارد عملیات گسترده نظامی گردد! او تهدید کرد که در داخل شهرهای اروپایی و در آمریکا طرح‌های عملیات نظامی را انجام خواهد داد.

4ـ با پیشنهاد ائتلاف جهانی علیه تروریسم از سوی آمریکا و انجام عملیات بمباران‌های هوایی که قرار است از «اربیل» کردستان آغاز شود، مرحله جدیدی در برابر امواج تروریستی از سوریه تا عراق را شاهد خواهیم بود. آمریکایی‌ها می‌گویند پاکسازی منطقه از گروه‌های تروریستی حداقل سه سال طول خواهد کشید. معنی این سخن اولاً فراگیری نظامی در گستره خاورمیانه و بخصوص از سوریه تا عراق است و ثانیاً، زمان پذیرسازی نظامی‌گری در منطقه است، آنچنان که در افغانستان انجام گرفت. ثالثاً، معلوم نیست طرح‌های عملیات نظامی آمریکا و متحدان آن، منجر به نابودی تشکل‌های تروریستی شود، بلکه از این مسیر تضادهای جدیدی سر بر‌می‌آورد که هزینه‌های آن را مردم سراسر منطقه خاورمیانه باید بپردازند و در عمل تشدید خلاء قدرت، بحران‌ها را در این منطقه، وسیع‌تر و عمیق‌تر می‌سازد.

آن چه که تا امروز از پیشنهاد ائتلاف جهانی برای مبارزه با تروریسم و طرح بمباران‌های هوایی از سوریه تا عراق علیه داعش، النصره و دیگر گروه‌های تروریستی دیده می‌شود، سیمای چندان روشنی برای استقرار امنیت پایدار در خاورمیانه را ندارد. بلکه دالان زمان برای امتداد بحران‌ را بازتر خواهد ساخت و با زمان پذیرسازی بحران، هزینه‌ پردازی‌های دولت‌ها و مردم منطقه خاورمیانه، روز به روز بیشتر خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اطلاعات/ ائتلاف جهانی علیه تروریسم!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X