سرمقاله آفرینش/ روح انسانیت؛ فراتر از سیاست

سرمقاله آفرینش/ روح انسانیت؛ فراتر از سیاست

آفرینش/ «روح انسانیت؛ فراتر از سیاست» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

پیچیده شدن و درهم تنیدگی مسائل سیاسی از یک سو و فشارهای اقتصادی و مشغولیت رتق و فتق امور زندگی باعث شده تا بسیاری از زیبایی های زندگی که روح انسان را طراوت می بخشد در لابه لای این شلوغیها گم شده و جایی در میان امور متداول زندگی پیدا نکند و به ورطه فراموشی سپرده شود.

در مفاهیم و تعاریف عالمان بزرگ، از "سیاست" به عنوان علم تدبیر اخلاق و زندگی انسان یاد شده است و "سیاسیون" را راهنمایان عامه مردم معرفی می کردند که وظیفه آموزش و نشان دادن راه سعادت را برعهده داشتند.

اما هرچه به سمت جلو پیش می رویم الفاظ معنا و مفهوم خود را از دست می دهند و ما تعبیردیگری از آنها می سازیم. نفوذ منافع شخصی و عطش برای دستیابی به مناسک قدرت سبب شد تا روز به روز روح انسانیت از "سیاست" جدا شده و در اذهان عموم "سیاست" کثیف و مرموز شناخته شود. اما این پایان کار نیست، آنان که چهره و مفهوم سیاست را برای رسیدن به نیات خود تغییر دادند، کمر به قتل روح انسانیت در بین مردم و ملیت های مختلف بستند. امروز شاهد شدیدترین جنایات انسانی در منطقه هستیم که حتی در قرون وسطی شاید بتوان نمونه‌هایی از آن را یافت! لذا وقتی پس پرده این خط و مشی‌های افراطی را جست وجو می‌کنیم دست‌هایی کثیف از سیاست‌ورزی‌های برخی کشورها را مشاهده می‌کنیم که برای امیال خود انفاس دیگران را به خطر می‌اندازند.

آنها چنان بر این دسیسه شوم خود دست یازیدند تا مردم با ملیتهای مختلف علیه یکدیگر جبهه گرفتند و این فرصت به دست فرصت‎طلبان افتاد تا آتش کدورت‌ها را با چاشنی اختلافات مذهبی شعله‌ورتر نمایند. بی آن که خود وارد تنش و درگیری شوند، یکی دشمن دیگری و دیگری تشنه خون آن یکی شد!

شاید عنوان شود که این کدورتها در عرصه سیاست باقی مانده و مربوط به روابط ملتها نخواهد شد، اما با کمی واقع‎نگری می بینیم که منافع قدرت‌طلبان ایجاب می کند که ملیتهای مختلف با یکدیگر خصومت داشته باشند. خصومتی که بدون هیچ اصطکاکی و فقط با خوراکهای فکری به مردم القا می شود. به عنوان مثال چهره‌ای که آمریکا از ایران و ایرانی در جهان تبلیغ می کند، با خشونت و اضطراب همراه شده، در صورتی که اصلا چنین نیست و ملت ایران در طول تاریخ از متمدن ترین انسانهای کره خاکی بوده‌اند.

این کارشکنیها تا آنجا ادامه پیدا کرد که عناصر قدرت برای رسیدن به امیال خویش در عرصه هنر و فرهنگ نیزدخالت کردند. به عنوان مثال در فیلمهای سینمایی خود هر ملتی را باخصوصیتی مشخص به مخاطب می‌شناسانند. مردم افغانستان و پاکستان را نماد مواد مخدر و تروریست معرفی می کنند، ایران را به عنوان کشوری متخاصم با مولفه‌های حقوق بشر یاد می کنند و برای دستیابی به اهداف سیاسیشان، ماهیت خود و دیگر همکارانشان را عاملان احقاق صلح و بشردوستی معرفی می‌کنند. به این ترتیب مردم دنیا نسبت به هم بدبین می‌شوند و حس اعتماد به یکدیگر را از دست می دهند، لذا خشونتی ناخواسته گریبانگیر ملتها می گردد. جنگ منافع میان سیاستمداران پتانسیلها و زمینه‌های برقراری صلح جهانی را از بین برده است و اجازه نمی‌دهند تا حلقه‎های انسانی در سراسر دنیا به یکدیگر متصل شوند و با ارتباطات انسانی به حل مشکلات خود بپردازند. به عنوان نمونه دربرخی گزارش‌های تلویزیونی دیده شده که بسیاری از مردم آمریکا هیچ اطلاعاتی درمورد ایران و مردمان آن ندارند و برخی از آنها اصلا نمی‌دانند که ایران در کدام نقطه جغرافیایی قراردارد! چه توجیه و دلیلی را می‌توان برای این گونه جدایی‌ها آورد؟ پرواضح است که فاصله‌های این‌چنینی و اختلاف بین ملیتها منافع قدرت‌طلبان را تامین می‌کند و هرچه کدورت بین مردم کشورها بیشترشود، دامنه فعالیت قدرت‌طلبان گسترده‌تر شده و منافعشان بیشتر تامین می‌گردد.

درواقع معیار‌های انسانیت و حق‌طلبی در بین ملیتها و فرهنگهای مختلف در آسیا، اروپا و آمریکا باهم تفاوتی ندارند. نمونه آن را می‌توان در رویکردهای اعتراض‌آمیز در کشورهای اروپایی و عربی مشاهده کرد که چگونه مردم در مواجهه با ناکارآمدی حاکمان‌شان رفتاری مشابه انجام می‌دهند. در هر جای دنیا که حادثه‌ای برای همنوعان ما پیش می‌آید، بدون هیچ توجهی به دین و مسلکشان، مراتب همدردی خود را ابراز می‌کنیم، اما این قدرت‌طلبان فارغ از دغدغه‌های انسانی هستند که منافع‌شان اجازه نمی‌دهد تا ملتها در کنار هم مشکلات‌شان را برطرف نمایند و این همان مساله‌ای است که بر سر راه صلح و دوستی جهانی، سد و مانع ایجاد کرده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ روح انسانیت؛ فراتر از سیاست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X