دکتر سلام/ اگر تمام روز خسته اید دچار حمله خواب شده اید

دکتر سلام/ اگر تمام روز خسته اید دچار حمله خواب شده اید

مجله اینترنتی فارسی زبانان/ ه تازگی تبلیغی از تلویزیون دیدم که تصویری غیرواقعی از یک حمله خواب در آن به تصویر کشیده بود، و مرا به شدت به تفکر فرو برد که بسیاری از مردم حتی روانشناسان هم به درستی نمی دانند این معضل خواب چه معنی ای دارد. آنچه که ذهن عموم مردم به آن گرایش دارد تصویری از یک حمله شدید و نادرست است مانند اینکه فردی در حال راه رفتن ناگهان به خواب برود!
اغلب اوقات بیمارانی را میبینم که 10 تا 15 سال در کلینیک های مخصوص خواب برای تشخیص معضل مربوطه تست های روانشناسی انجام می دهند . بیمارانی که از معضل حمله خواب رنج می برند اغلب اوقات بیماری شان با مسائل پزشکی اشتباه تشخیص داده می شود مانند مسائلی از قبیل افسردگی، اختلالات دوقطبی یا حتی اسکیزوفرنی!
حمله خواب یک معضل خواب خودایمنی است که یک نفر را از هر 2000 نفر درگیر می کند. تصور کنید چند روز نخوابید، چگونه می خواهید اوقات تان را سپری کنید.این مسئله ای است که بیماران با حمله خواب بدون حتی یک درمان مناسب برای این معضل اوقات شان را سپری می کنند.
علائم این بیماری می تواند یکباره یا حتی به تدریج خود را نشان دهد.همه بیماران با معضل حمله خواب در طول روز خواب آلوده هستند، حتی در مواقع خطرناک و حساس مثل رانندگی یا کار روی ماشین آلات سنگین! از دیگر علائم معمول این بیماری خواب خرگوشی است که 50 درصد از بیماران دارای معضل خواب به آن دچار هستند. خواب خرگوشی ناگهانی است، ناگهان ماهیچه ها شل می شود که معمولا توسط احساس های شدیدی مانند عصبانیت، سوپرایز شدن یا خنده شدید بوجود می آید. این افتادگی عضلات ممکن است خفیف باشد-یک ضعف کوتاه در صورت یا زانو-که به طور کل یک افتادگی فیزیکی به دنبال دارد. این خواب خرگوشی بعضی اوقات مانند علائم حیاتی حمله خواب ظاهر می شود و ممکن است شدت آن در طول روز متفاوت باشد.

از دیگر علائم حمله خواب توهمات خواب آور هستند، فرد زمانیکه در حال به خواب رفتن است یا در حال بیدار شدن است تصاویر واضحی مشاهده می کند، همینطور در طول شب خواب منقطعی دارد در حالیکه در طول روز دچار خواب آلودگی شدیدی بوده است. برخی از افراد فلج در خواب را تجربه می کنند، زمانی اتفاق می افتد که شما از لحاظ ذهنی بیدار هستند اما بدن شما در حال به خواب رفتن است یا در حال بیدار شدن هستید اما برای مدت کوتاهی قادر به تکان دادن اعضای بدن خود نیستید، به علاوه رفتارهای اتوماتیک خود مانند انجام وظایف روزمره را نمی توانید انجام دهید چراکه در آن لحظه کاملا هوشیار نیستید.
بسیاری از بیمارانی که دارای بیماری حمله خواب هستند از کاهش تمرکز و حافظه شکایت می کنند به علاوه حتی برخی از آنها دوبینی، سردرد و کاهش وزن شدید دارند.
جای تعجب نیست که خواب آلودگی تاثیر بسیار منفی ای بر فعالیت های دانش آموزان در مدرسه، کارمندان و افراد در فعالیت های اجتماعی شان خواهد گذاشت.افسردگی و استرس می تواند منشا اجتماعی و شغلی داشته باشد. بسیاری از این بیماران برچسب "تنبل" یا "منفعل و بدون هیچ قوه خلاقیت" می خورند چرا که مدام خواب آلوده اند.
اگر شما هر کدام از علائم بالا را دارید، مخصوصا احساس خواب آلودگی در تمام طول روز، و برایتان بسیار دشوار است که رانندگی کنید، فعالیت های شغلی تان را انجام دهید و یا در مدرسه حاضر شوید، کارها و وظایف روزمره تان را انجام دهید یا به فعالیت های اجتماعی تان برسید، با پزشک تان مشورت کنید تا برای مشکل تان درمان جسمی یا روحی پیدا کند. اگر با این علائم مشکل دیگری پیدا نشد، با یک متخصص خواب مشورت کنید. همچنین بسیاری از پزشک ها و متخصصین در حال تحقیق در مورد معضل حمله خواب هستند ، چرا که این معضل به طور عام در جامعه ما شناخته نشده است.
در حال حاضر درمان قطعی ای برای معضل حمله خواب وجود ندارد، اما درمان های روانی و جسمی می تواند مفید و موثر باشد. داروهای بسیاری وجود دارد که می تواند به کاهش علائم بیماری خواب کمک کند .مدیریت این معضل به یکباره ممکن نیست – برای هرکس متفاوت است و داروهای متفاوتی را برای افراد متفاوت می طلبد مانند چرت زدن یا استفاده از کافئین اما این درمان برای هر فرد باید به طور جداگانه بررسی شود.
یک درمان مناسب و مدیریت رفتار می تواند به کاهش علائم این معضل به ما کمک فراوانی کند، و به بیمارانی که دچار این معضل هستند اجازه می دهد که در طول روز کارایی بیشتری داشته باشند، راحت تر رانندگی کنند، کار کنند و فعالیت های اجتماعی داشته باشند.
هرچه بیشتر از تصورات نادرستی که در مورد حمله خواب داشتیم فاصله بگیریم سریعتر می توانیم بر این معضل غلبه کنیم و درمان سریعتری برای آن خواهیم یافت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دکتر سلام/ اگر تمام روز خسته اید دچار حمله خواب شده اید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X