قوی ترین تیم کنترل کیفی در سازمان انتقال خون

قوی ترین تیم کنترل کیفی در سازمان انتقال خون

رادیو سلامت/ مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این که در حال حاضر یک ظرفیت150 هزار لیتر پلاکت های مازاد ما به کمپانی‌های بزرگ خارج کشور ارسال می شود، گفت: راه اندازی مراکز پلاکتها این ظرفیت را قطعاً تا پایان سال به بالاتر از 300 هزار لیتر خواهد رساند.
علی اکبر پور فتح الله، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در برنامه «سپهر دانش» گروه سلامت جسم و پیشگیری رادیو سلامت با بیان این که در سطح گلبول قرمز بیش از 500 نوع آنتی ژن وجود دارد که آنتی ژن های می توانند از نظر بالینی حائز اهمیت باشند، گفت: افرادی که دارای خون نادر هستند نمی توانند خون افراد جامعه را دریافت کنند و فقط باید با خون ها گروه خودشان در امر درمان و فعالیت های بالینی خودشان را داشته باشند. به خاطر همین حدود 3 سال است که کشور عضو انجمن بین الملل گروه های خونی نادر شده و برنامه های این گروه را در کشور ساماندهی کردیم، اولین کشور اسلامی هستیم که به برنامه های گروه های خونی نادر پیوستیم و دارای برنامه در کشور هستیم.
وی با بیان این که خوشبختانه در کشور در این زمینه برنامه ریزی های خیلی خوبی انجام شده است، ادامه داد: در حال حاضر 170 گلبول قرمز از گروه های خونی نادر در بانک خون کشور در منهای 70 درجه ذخیره کرده ایم که تا بیش از 10 سال قابل نگه داری هستند. هر زمانی که این افراد به خون احتیاج داشتند، می توانند استفاده کنند. علاوه بر این گروهی را ساماندهی کردیم که افرادی که در گروه های خونی نادر شناسایی می شوند وارد این بانک اطلاعاتی می شوند که هر کس از این افراد نیاز به خون داشته باشند می توانند با مراجعه به این بانک اهدا کنندگان بالقوه را شناسایی کنیم و خون و فراورده های خونی را در اختیارشان قرار دهیم. طبیعتاً برنامه ای که در کشور اجرا شده مدلی برای سایر کشورهاست بخاط همین است که انجمن بین المللی انتقال خون از سازمان انتقال خون حمایت می کند تا این تجر به به سایر کشورها منتقل شود.
پور فتح الله در ادامه افزود: توجه به این که ما 40 سال سابقه انتقال خون ملی داریم، دستاوردهای بزرگی در کشور وجود دارد. به طور نمونه در حوزه سلامت خون، میزان شیوع اچ آی وی در مراجعه کنندگان برای اهداء خون که یکی از شاخص های مهم است، و شاخص هایی از قیبل هپاتیت bو c، چیزی حدود 10 برابر کمتر از جامعه نرمال است. علاوه بر این ها یک روند کاهشی را ظرف 10 سال گذشته طی کرده است. به طور مثال ظرف 5 سال گذشته شیوع هپاتیت bدر اهدا کنندگان انتقال خون علاوه بر این که 10 برابر کمتر از جامعه بوده، یک سوم هم نسبت به 5 سال قبل کاهش پیدا کرده است. در مورد هپاتیتc ، یک دوم و در مورد اچ آی وی کمترین میزان ممکن است و در حد آمار کشورهای پیشرفته است. در زمینه اهدا کنندگان خون در سال گذشته 3 در 100 هزار نفر حدود ایدز مثبت داشتیم. در جامعه سیر صعودی و افزایش دارد؛ اما ظرف ده سال گذشته در میان اهدا کنندگان سیر نزولی داشته که این دستاورد بزرگی در سلامت خون است.
وی با بیان این که قویترین تیم کنترل کیفی را در سازمان انتقال خون داریم، گفت: در تمامی مراکز استانی و شهرستان یک درصد از فرآورده، در سطح هر پایگاه، استان، ستاد و سازمان مورد کنترل کیفی و آزمایش قرار می گیرد.
پور فتح الله با بیان این که پلاکت های ایرانی را استاندارد کردیم، بیان کرد: یعنی پلاکت های مازاد حاصل از اهدای خون ها مورد تایید بین المللی قرار گرفته است. در حال حاضر یک ظرفیت150 هزار لیتر پلاکت های مازاد ما به کمپانی های بزرگ خارج کشور ارسال می شود که از آن فاکتور 8 و 9 و سایر داروهای مشتقات پلاکت دریافت و وارد کشور می شود. علاوه بر این که در چرخه خون و فرآورد های خونی به خودکفایی رسیدم در زمینه دارویی مشتقات پلاکت با کمک بخش خصوصی برنامه داریم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در پایان اظهارکرد: راه اندازی مراکز پلاکتها این ظرفیت قطعاً تا پایان سال به بالاتر 300 هزار لیتر خواهد رسید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قوی ترین تیم کنترل کیفی در سازمان انتقال خون » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X