ابرو برداشتن زن، چه حکمی دارد؟

ابرو برداشتن زن، چه حکمی دارد؟

بوستان حجاب/ ابرو برداشتن زن، چه حکمی دارد؟ در برابر شوهر چطور؟
آرایش زن برای شوهر، نه تنها اشکالی ندارد، بلکه در اسلام، مستحب شمرده شده، و زنى که در آرایش و زینت خود براى شوهر کوتاهى کند، مورد نکوهش قرار گرفته است. و این امر، باعث گرم شدن کانون خانواده می گردد.
بنابر این، نمی توان هر زینت و آرایشی را برای زن حرام دانست، بلکه آن زینتی که برای غیر شوهر بوده و موجب فساد وی و تباهی جامعه می گردد، گناه و معصیت شمرده می شود؛ لذا فقهای شیعه ضمن سفارش به بانوان جهت خود آرایی خویش برای شوهرانشان، آشکار نمودن این آرایش زینت را برای نامحرم، جایز نمی دانند و فرموده اند، بانوان وظیفه دارند زینت خود را از چشم نامحرم بپوشانند. (بهجت، محمد تقى ، استفتائات (بهجت)، ج‌4، ص 175، س 5201)

گفتنی است که برداشتن ابرو برای زنان به خودی خود اشکالی ندارد. اما در این که آیا، این عمل، زینت شمرده می شود (تا پوشاندن آن از نامحرم واجب باشد) یا خیر؟ نظرات فقها متفاوت است:


1. برخی (آیات عظام: خمینى، سیستانى، مکارم شیرازی، نورى همدانی و تبریزی) آشکار کردن این مقدار از زینت که در حد متعارف باشد را جایز دانسته و می فرمایند پوشاندن ابرو از نامحرم واجب نیست. (استفاده از سایت آیت اللّه سیستانى (sistani.org ) ، بخش استفتائات، واژه زینت، س 17؛ مکارم شیرازى، ناصر، استفتاءات جدید، ج‌2، ص 351، س 151و 1034؛ آیت اللّه نورى، استفتائات، ج 1، س 491 و 542؛ خمینى، سید روح اللّٰه، استفتائات، ج‌3، ص 257، س 33و 34‌ ؛ تبریزى، جواد، استفتاءات جدید، ج‌2، ص 360، س1490‌)

2. برخی (آیة الله صافى گلپایگانی) ابرو برداشتن را زینت دانسته و پوشاندن آن را از نامحرم واجب می دانند. (صافى گلپایگانى، لطف الله، جامع الأحکام، ج‌2، ص 163، س 1683؛ و دفتر آیت اللّه بهجت)

3. عده ای (آیات عظام: خامنه‏اى، فاضل، بهجت و وحید خراسانی) نیز این مسئله را به عرف ارجاع داده و فرموده اند: اگر زینت محسوب ‏شود، باید آن را از نامحرم پوشاند. (فتوای آیت الله خامنه ای، فاضل لنکرانى، محمد، جامع المسائل ج‌1، ص 451، س 1708؛ بهجت، محمد تقى، استفتائات، ج‌4، ص 208، س 534؛ استفتاء از دفتر آیت اللّه وحید خراسانی)

نکته مهم: اگر اصلاح ابرو و صورت توجه مرد نامحرم را جلب مى‏کند، به گونه ای که باعث مفسده مى ‏شود، پوشاندن آن واجب است. (خمینى، سید روح اللّٰه موسوى، استفتائات، ج‌3، ص 256)

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابرو برداشتن زن، چه حکمی دارد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X