الحیات: در سایه بی‌توجهی آمریکا/ ایران برنده این جنگ است

الحیات: در سایه بی‌توجهی آمریکا/ ایران برنده این جنگ است

دیپلماسی ایرانی/ متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

در جنگ افغانستان و عراق نیز تلاش شد که ایران را از عرصه دور نگه دارند، عملا هم ایران از آن عرصه نبرد دور نگه داشته شد، دقیقا مثل وضعیت فعلی، اما در آخر همه چیز به سود ایران تمام شد.
در حالی که ایران نسبت به تلاش های جامعه جهانی در مبارزه با شبکه تروریستی داعش، شبهه وارد کرده است و طراحان پیمان بین المللی مبارزه با داعش را متهم به پنهان کاری کرده و گفته است که نسبت به نیات آنها تردید وجود دارد و نسبت به استقلال کشورها و زیر پا گذاشتن تمامیت ارضی آنها هشدار داده است، جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که امکان ندارد بتوان جایی برای ایران در پیمان مبارزه با داعش متصور شد. وی ایران را متهم به حمایت از تروریست کرده است، توصیفی که اصطلاح «محور شرارت» را به اذهان یادآور می شود، محوری که با آمدن اوباما پنهان شده بود و کمتر صحبتی از آن به میان می آمد و در مقابل در ایران نیز کمتر از اصطلاح «شیطان بزرگ» استفاده می شد.
اما این جنجنال های رسانه ای میان واشنگتن و تهران را حقایق موجود به روی زمین طور دیگری تفسیر می کنند. واقعیت این است که این اظهارات چیزی جز ایجاد فضای مه آلود جدید در فضای اختلافات میان قدرت های بزرگ در عراق نیست. روشن است که در این فضا نمی توان جایی برای شبکه داعش متصور شد چرا که اصلا نه دولت است و نه کشوری دارد. داعش به آب و آتش می زند که او را همانند اسمش به رسمیت بشناسند و نام دولت را واقعا به آن بدهند. در حالی که به هیچ وجه مستحق تشکیل پیمانی چنین عریض و طویل برای مبارزه با آن نیست، اما عده ای تلاش می کنند در آن بزرگ نمایی کنند تا بتوانند نظریه «تله موش» را تطبیق دهند و اهداف خود را پیش ببرند.
در این جا این پرسش مطرح می شود، آیا ایران واقعا در این پیمان حضور ندارد؟ واقعیت این است که ایران از تحمل هزینه ها دور شده است، در حالی که واقعیت به ما می گوید ایران بیشترین وجود را در عراق دارد و در عملیاتی که انتظار می رود علیه داعش آغاز شود، بیشترین حضور را خواهد داشت. در عراق، امریکا از هوا بمباران می کند در حالی که ایران در زمین نتایج آن را برداشت می کند، مسلح کردن گروه های شبه نظامی که اخیرا دستاوردهای بزرگی در عراق به دست آوردند و توانستند پیش روی های در خور توجهی داشته باشند، از جمله دستاوردهای ایران در عراق است.
آن طور که رویترز گزارش داده است، ایران موشک های پیشرفته ای را در اختیار عراقی ها قرار داده که در مبارزه با داعش از آنها استفاده می کنند. بعد از هر حمله هوایی که توسط نیروی هوایی امریکا صورت می گیرد، نیروهای شبه نظامی طرفدار ایران پیشروی می کنند و مناطق تحت کنترل داعش را از کنترل آنها خارج می کنند و خود بر آنها مسلط می شوند.
نباید فراموش شود در جنگ افغانستان و عراق نیز تلاش شد که ایران را از عرصه دور نگه دارند، عملا هم ایران از آن عرصه نبرد دور نگه داشته شد، دقیقا مثل وضعیت فعلی، اما در آخر همه چیز به سود ایران تمام شد. در آن موقع ایران همانند امروز تا این اندازه در عراق و سوریه حضور و نفوذ نداشت در حالی که نفوذی که اکنون ایران در عراق و سوریه دارد هیچ کدام از کشورهای جهان و کشورهای عربی ندارند. این بار هم انتظار می رود که ایران بار دیگر برنده مداخله های امریکا شود. به عبارت دیگر ایران با کمترین هزینه بیشترین سود را خواهد برد. یعنی این که هزینه را می کند، بزرگ ترین قسمت کیک را می برد. در حالی که امریکا در ناآگاهی کامل به شیطنت خود میان مسلمانان و به ویژه اعراب ادامه می دهد و همچنان به فکر انتقام گرفتن از آنها بر سر حوادث 11 سپتامبر و بهره کشی از آنها است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «الحیات: در سایه بی‌توجهی آمریکا/ ایران برنده این جنگ است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X