انتقاد به اجرای برخی مجریان

انتقاد به اجرای برخی مجریان

ایسنا/ مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه در شبکه‌های استانی و سراسری از اساتید و فضلای شاخص حوزه‌های علمیه استفاده نمی‌شود، ابراز عقیده کرد: در رسانه‌ها از افراد مبتدی یا متوسط و فقط خوش‌سیما، زبان باز و کم سواد استفاده می‌شود.
حجت الاسلام کریم جباری افزود: در رسانه ها از افراد مبتدی یا متوسط و فقط خوش سیما، زبان باز و کم سواد استفاده می‌شود که آنها هم بیش از آن که عالم دینی باشند گویا فقط مجری برنامه‌ها هستند؛ گاهی هم اگر از برخی افراد مشهور استفاده شود، مطالبشان برای عموم هیچ ثمری نداشته و بزرگی شخصیتشان در مطالبشان انعکاسی ندارد.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه ارومیه اظهار کرد: شبکه استانی آذربایجان غربی معمولا برنامه‌هایش را برای تیپ کاملا سنتی، مذهبی بازاری و مخصوصا کم سواد، روستایی و از لحاظ سنی برای گروه‌های بالای پنجاه سال طراحی کرده و برای بقیه تیپ ها و مقاطع سنی برنامه‌ای ندارد و اگر هم داشته باشد با همان نگاه مذکور است.
وی با اشاره به اینکه در برنامه‌های شبکه استانی نگاه جامعی از لحاظ رشد و تحول فرهنگی وجود ندارد، افزود: افراد دعوت شده جهت شرکت در برنامه‌های صدا و سیما هم غالبا به جای درجه‌بندی از لحاظ جاذبه رسانه‌ای و قدرت تاثیرگذاری بر افکار عمومی، از لحاظ دیگری انتخاب می‌شوند که سمت یا پست این افراد یکی از آن موارد است.
حجت‌الاسلام جباری تصریح کرد: توصیه من این است که به مصداق «و انذر عشیرتک الاقربین» قبل از پخش برنامه‌هایی با چنین سبک و کیفیت، این بزرگواران برنامه‌ای خیلی ساده و خودمانی، مستقیما و برای خانواده و بستگان خود اجرا کنند و هرگاه آن جا جاذبه و تاثیرگذاری خاصی داشت و نیازی را رفع کرد بعدا برای عموم خانواده‌ها پخش شود.
وی با اشاره به اینکه سبک گفتن احکام شرعی در رسانه‌ها بسیار قدیمی و تقریبا بی معناست، افزود: گاهی در برنامه‌های اجرا شده صدا و سیما، تنها احکام غسل، نماز میت و امثال اینها خلاصه می‌شود که این سبک حتی در مسجد روستا هم جواب نمی‌دهد چه رسد به فضای رسانه‌ای با مخاطبان فرضی میلیونی.
عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه خاطرنشان کرد: اکنون برنامه های هنری زیبایی با ده‌ها سبک مختلف درباره بیان و آموزش احکام شرعی تهیه شده که گویا سیمای استانی 100 سال بعد از وجود آنها مطلع شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه همچنین به زبان محلی مجریان شبکه استانی انتقاد کرد و افزود: زبان محلی مورد گفت‌وگوی مجریان شبکه استانی هم به جای این که زبانی سلیس، گویا و رسا باشد، زبانی است ساختگی که به جز صداوسیما، در هیچ جای دیگری نمی‌توان آن را سراغ گرفت.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه برنامه‌های تلویزیون غالبا در رستوران‌ها و فروشگاه ها و مجامع عمومی پخش می شود ولی در زندگی خصوصی این بینندگان برنامه های ماهواره هستند که اکثریت قاطع را تشکیل می دهند.
وی افزود: گاهی در کلاس های درس دانشگاه از یک برنامه تلویزیونی مهم و پرجاذبه صدا و سیما سوال می‌کنم و می بینم که اکثریت از وجود آن برنامه هیچ اطلاعی ندارند ولی تا شخصی از یک برنامه ماهواره ای یا یک سوژه و برنامه جدید کانال های ماهواره سوال می کند می بینم همه به دقت از آنها مطلعند.
مدیر برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه افزود: امروزه هنرمندان و طنزپردازان کوچه بازار و تولیدکنندگان فیلم‌های بخش خصوصی بسیار قوی‌تر، موثرتر و پرجاذبه‌تر و پردرآمدتر از تلویزیون ما عمل می‌کنند و قدرت رسانه‌ای‌شان قوت، غلبه و نفوذ بیشتری در مقایسه با برنامه های صداسیما دارد.
وی به کیفیت فیلم‌های شبکه‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: همین که قسمت اول را می‌بینیم، می‌فهمیم آخر موضوع از چه قرار است، حیف عمر و حیف هنر و حیف بینندگان و حیف هزینه های مالی عظیم که صرف فیلم های بی فایده می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه خاطرنشان کرد: به لحاظ شرعی اگر کسی دو تومان مال فردی را ضایع کند در دنیا و آخرت مدیون است چطور ممکن است کسی یا دستگاهی که میلیون‌ها دقیقه و ساعت و ماه و سال از عمر میلیون‌ها نفر را در دست دارد و یا تلف می کند، هیچ اقدام اصلاحی از خود نشان دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد به اجرای برخی مجریان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X