گاردین: با استقلال اسکاتلند تنها ده روز فاصله داریم

گاردین: با استقلال اسکاتلند تنها ده روز فاصله داریم

فارس/ ده روز مانده به همه‌پرسی، پیامدهای فاجعه‌آمیز استقلال اسکاتلند برای پادشاهی بریتانیا و روند سیاسی این کشور، استقلال اسکاتلند را به داغ‌ترین موضوع در سیاست امروز انگلستان بدل کرده است.

به گزارش روزنامه «گاردین»، ده روز مانده به همه‌پرسی، بریتانیا روز یکشنبه، شاید خیلی دیر متوجه شد در اسکاتلند چه می‌گذرد. برای سالیان، احساسات ملی‌گرایانه اسکاتلند‌ها نادیده یا دستکم گرفته شده است. این پایان هفته نشان داد که هیچ چیز در ده روز آتی برای «بریتانیا» مهم‌تر از همه‌پرسی پیش رو نیست.

نظرسنجی «یوگاو» که هفته‌نامه «ساندی تایمز» منتشر کرد نشان داد کمپین «آری» (موافقین استقلال) با 51% آرا از مخالفین پیشی گرفته‌اند. چیزی که در تمام این سالها اتفاق نیفتاده بود. با استقلال اسکاتلند ده روز فاصله داریم.

گاردین در ادامه با اشاره به مناظره دوم «الکس سموند» رهبر کمپین «آری» با «آلیستر دارلینگ»، رهبر مخالفین استقلال در کمپین «نه» می‌نویسد: «تنها دو هفته از مناظره گذشته و بطور قطع حرف‌های سموند در ذهن اسکاتلندی‌ها تاثیرگذار بوده است. نظرسنجی «یوگاو» تغییر محسوس در آرای حزب کارگر را گزارش می‌کند، اگرچه در دیگر گروه‌ها هم تغییر رای به نفع استقلال صورت گرفته است.»

به نوشته گاردین، چهار هفته پیش تنها 18 درصد از رای‌دهندگان عضو حزب کارگر در کمپین «اری» بوند درحالیکه امروز 35% از اعضای حزب کارگر، کمپین حزبی برای مخالفت با استقلال را نپذیرفته و می‌گویند به استقلال رای «آری» خواهند داد. همچنین چهار هفته پیش 33% از زنان به استقلال اسکاتلند «آری» می‌گفتند ولی حالا 47% یعنی به تقریب نیمی از زنان اسکاتلندی با استقلال موافقند. پشتیبانی طبقه کارگر هم از 41% به 56% رسیده است و حمایت گروه سنی زیر 40 سال از 39% به عدد شایان توجه 60% دست یافته.

اگر این روال ادامه یابد می‌توان سموند را پیروز نهایی همه‌پرسی دانست اما آیا سموند می‌تواند این نتیجه را تا پایان روز دهم حفظ کند؟

گاردین در خاتمه با اشاره به همه‌پرسی استقلال ایالت «کبک» که سال 1995برگزار شد و با تمهیدات کانادا و سفر صدهزار کانادایی به «مونترئال» در سه روز مانده به همه‌پرسی ، با نتیجه 50/5% رای مخالف استقلال در برابر 49/5% رای موافق به شکست استقلال طلبان انجامید، از نظرسنجی «یوگاو» به عنوان هشداری برای بریتانیا یاد می‌کند.

ظاهرا پیامدهای فاجعه‌آمیز استقلال اسکاتلند برای پادشاهی بریتانیا و روند سیاسی این کشور، به دنبال نتیجه نگران کننده نظرسنجی اخیر بسیاری از سیاستمداران این کشور را به تب و تاب انداخته است. این درحالیست که دولت بریتانیا هنوز هیچ برنامه‌ مشخصی برای احتمال ظهور اسکاتلند مستقل نیاندیشیده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گاردین: با استقلال اسکاتلند تنها ده روز فاصله داریم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X