سینمایی که حرف دل مردمش را نمی زند

سینمایی که حرف دل مردمش را نمی زند

قدس آنلاین/ بررسی دلایل بحران در سینمای ایران از دیدگاه های افراد مختلف:
حبیب اسماعیلی: با بحران تماشاچی مواجهیم
حبیب اسماعیلی، تهیه کننده و بازیگر سینما اگرچه معتقد است، بحران اقتصادی چیزی نیست که فقط مختص به سینما باشد وسینما هم از کل جامعه جدا نیست، ولی از اینکه وضعیت امسال سینما به نسبت سال قبل از وضعیت بهتری بر خوردار است، خوشحال است. وی از کمبود سالنهای سینما به عنوان یک معضل یاد می‌کند و می‌گوید: ما الان با بحران تماشاچی مواجهیم که یکی از دلایل آن گران شدن بلیت سینماهاست.دیدن یک فیلم برای خانواده ها پرهزینه است و همین است که باعث می‌شود مخاطب از سینما کمتر استقبال کند.
اسماعیلی در گیرشدن همه ارگانها در حوزه فیلمسازی را یک مشکل جدی می‌داند و معتقد است: سینمای ما پر شده است از فیلمهای دولتی و درواقع هیچ حمایتی از بخش خصوصی نمی شود، همین فیلمهایی که در بخش دولتی ساخته می‌شوند در زمان اکران هم وضعیت خوبی دارند، چون هم به اندازه کافی سالن سینما در اختیار دارند و هم از تبلیغات شهری خوبی برخوردار هستند، ولی این چیزها را در بخش خصوصی نداریم و این می‌شود که عملاً هیچ رقابتی اتفاق نمی افتد. اگر دولت خود را از تولید مستقل کنار بکشد و فقط ناظر باشد و نقش حامی را برای بخش خصوصی ایفا کند، سینما وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد، چون این بخش عملاً توان قبل را ندارد.الان خیلی بندرت فیلمی در بخش خصوصی ساخته می‌شود و اگر هم ساخته شود دراکران با مشکل مواجه می‌شود. وی ادامه می‌دهد: اما آنچه در کنار این تحریم ها و فشارهای اقتصادی، مشکلات را بیشتر کرده است، اظهار نظرهای بسیار و اعمال سلیقه شخصی و متفاوت است که به سینما ضربه می‌زند.
امیر حسین شریفی: کمبود سالن به بدنه سینما لطمه می‌زند
امیر حسین شریفی، تهیه کننده با سابقه سینما هم نداشتن سالن کافی را از عوامل اصلی ایجاد این بحران می‌داند و تأکید می‌کند: مجموعه‌ای از شرایط باعث شده که در طول این چند سال، شاهد روند خوبی به لحاظ تولید فیلم‌های سینمایی و استقبال نکردن تماشاچی و در نهایت ایجاد مشکلات مالی باشیم.پایین آمدن سطح توقع تماشاچی،نبود سالن های مطلوب و استاندارد ،نبود اتاق فکری که این قضیه را آسیب شناسی کند و حتی سیاستگذاری‌های حاکم بر سینما همه و همه روی مسأله اقتصادی سینما تأثیر گذاشته است.به گفته وی خیلی از فیلمهایی که در حال حاضر ساخته می‌شود به خاطر کمبود سالن در نوبت اکران هستند و همین قضیه به فروش فیلم لطمه می‌زند، چرا که کمبود سالن به بدنه سینما لطمه می‌زند.
وی می‌افزاید: در حال حاضر متاسفانه شاهد ورود یکسری تهیه کنندگان و کارگردانان غیر حرفه ای و بی تجربه به این حوزه هستیم، کسانی که هرچند با بودجه خوبی مشغول شدند، ولی به خاطر بی تجربگی با شکست مواجه شدند، از آن طرف خیلی از تهیه کنندگان حرفه ای سینما فعالیتشان کم یا حتی خانه نشین شده اند.الان سینما پرشده است از کسانی که دست راست و چپشان را نمی دانند و با پرداخت دستمزدهای سرسام آور به بازیگران عملاً دارند به سینما لطمه می‌زنند. این آدمها با تولید یکسری فیلمهای ضعیف سطح سلیقه تماشاگر را پایین آورده اند و اگر همینطور پیش برود طی چند سال آینده ما عملاً سینمایی نخواهیم داشت.
شریفی با تاکید بر اینکه متاسفانه باید بگویم ، سینمای ایران در حال رکود است، می‌گوید:این آژیر سالهاست که به صدا درآمده، ولی متأسفانه هنوز فکری به حالش نشده است؛ تنها جایی که می‌تواند به بهبود این قضیه کمک کند دولت است.این تهیه کننده اعمال سلیقه در سینما را یکی دیگر از معضلات موجود در این حوزه می‌داند و می‌گوید: متأسفانه این اعمال سلقیه ها همیشه بوده است و هر زمانی هم که هر گروه و معاونتی روی کار بیاید، سلیقه خودش رااعمال می‌کند و ما هیچ قانون مدونی برای سینما نداریم و همین نداشتن خط مشی درست و سلیقه ای بودن آن، روز به روز این معضلات را بیشتر می‌کند.عوض شدن مرتب سیستم سینمایی به کشور لطمه بدی به این سیستم زده است و چه خوب می‌شد اگر این سیاستگذاری و معاونت سینمایی می‌توانست چند سالی ماندگار باشد و ما هر روز با سیاست جدیدی مواجه نمی شدیم، می‌توانستیم شاهد رونق سینما باشیم.
آرش مجیدی: گسترش شبکه خانگی به این بحران دامن زده است
آرش مجیدی، بازیگر سینما و تلویزیون وضعیت اقتصادی سینما را فاجعه توصیف می‌کند و می‌گوید: متأسفانه الان مدتهاست که سینما حرف دل مردم را نمی زند.از سبک زندگی مردم و واقعیتهای اجتماعی فاصله گرفته است. خانواده ها نسبت به سینما بی اعتقاد شده اند و خب طبیعی است که انگیزه ای برای سینما رفتن ندارند.باید بگویم اگر همین طور پیش برویم وضعیت سینما روز به روز بد و بدتر خواهد شد.این بازیگر ادامه می‌دهد: من فکر می‌کنم یکی از بزرگترین مشکلاتی که به بیشتر شدن این بحران کمک می‌کند، این است که مدتی است فیلمهای ما دیگر آن جذابیت لازم را برای مخاطب ندارد و اکثر این تولیدات یکدست و یکرنگ شده اند. مجیدی می‌گوید: متاسفانه ما در سینما قبل از اینکه بحران مالی داشته باشیم، بحران مدیریتی داریم و همین مدیریت نادرست مشکلات مالی زیادی را برای سینما به وجود آورده است. مشکل دیگری که گریبانگیرسینما شده است و به بحران موجود در آن دامن زده است، گسترش شبکه پخش خانگی و در این میان نبود نام بزرگانی است که پیش از این خیلی از مردم به اعتبار آنها به سالنهای سینما می‌رفتند.متأسفانه الان برخی فیلم‌هایی را که هنوز در شهرستان‌ها اکران نشده است، می‌شود از طریق رسانه‌های تصویری به راحتی تهیه کرد، خب چرا باید کسی که خیلی راحت و البته با هزینه کمتری می‌تواند فیلم مورد علاقه اش را فراهم کند و در کنار خانواده اش آن را تماشا کند، هزینه زیادی را متقبل شود و به سینما برود؟
ابراهیم فروزش،: چند فیلم خوب برای نجات سینما کافی نیست
ابراهیم فروزش، کارگردان صاحب نام سینما نیز مهم‌ترین معضل سینما را تعداد کم سینماها و سالن های نمایش می‌خواند و می‌گوید: ما الان در سطح کشور حدود 300 سالن سینما داریم که این تعداد نسبت به شاخصه‌های دنیا بسیار کم است و حتی برخی از همین سینما ها هم حتی امکانات کافی و کامل را ندارند و این باعث می‌شود که ما در زمان اکران با مشکل مواجه شویم.وی ادامه می‌دهد: نبود تولیدهای به روز مشکل دیگری است که می‌تواند در ایجاد این بحران مؤثر باشد.تولیدهایی که بتواند با مردم ارتباط برقرار کند و نتیجه اش هم می‌شود، ساخت یکسری فیلمهایی که با ذایقه مخاطب جور نیست و در نهایت هم از طرف همان مخاطب حمایت نمی شود.من نمی گویم ما تا الان فیلم های خوب با فروش بالا نداشته ایم، ولی حقیقت این است که این چند فیلم خوب برای نجات سینما هر چند لازم ولی کافی نیستند. نتیجه اینکه ،جای شکی نیست که سینما بیمار و با بحران اقتصادی مواجه است، ولی عواملی چون نبود سالن کافی، نداشتن امکانات و وسایل روز سینمایی، و حضور افراد بی‌تجربه به این حوزه همه و همه در ادامه بحران سینما مؤثر است و چیزی که بیشتر از همه به این قضیه دامن زده، مدیریت نداشتن مسؤولان بوده که به ایجاد مشکلات بعدی در عرصه سینما منجر شده است. در یک کلام، مدیریت نداشتن باعث می‌شود سینمایی که باید پاسخ نیازهای افراد جامعه را بدهد، مدتی است که فقط پاسخ نیازهای جیب بعضی از افراد را می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سینمایی که حرف دل مردمش را نمی زند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X