نقدی بر مرمت بازار تاریخی میبد

نقدی بر مرمت بازار تاریخی میبد

ایرنا/ تارنمای نارین میبد به نقل از صفایی نوشت: شهر تاریخی میبد با پیشینه معماری و شهرسازی قبل از ظهور اسلام و پس از آن، به عنوان معدود شهرهای زنده ایران بشمار می آید که کالبد خود را با اعتقاد دینی که در طول سرنوشت تاریخی آن به وقوع پیوسته ، تطبیق داده است.

شهرسازی میبد با ظهور اسلام دچار تغییر در سلسله مراتب عناصر و به تبع آن دگرگونی مورفولوژی شهری شد.

و عناصری چون بازار و مسجد جامع نقش مهمی را همانند سایر شهرهای ایرانی اسلامی در انتظام کالبد شهری پیدا می کنند.

اما ویژگی متمایز بازار میبد از سایر همگونه های خود در بانیان و سازندگان آن است.

اکثر بازارهای ایرانی توسط حکومت مرکزی و در یک دوره معین از تاریخ شکل گرفت اما بازار میبد در طول تاریخ ، توسط مردم تکمیل شد و هماهنگ با مسجد جامع به عنوان قلب تپنده شهر به سیر خود ادامه داد.

مرمت امروزه بازار میبد به عنوان یک اقدام مهم در حفاظت مواریث فرهنگی شهری به شمار می آید، اما نکته قابل توجه در مرمت بازار نبود مدیریت و نظارت شایسته و فنی در این امر مهم است که محصولی جز مرمت بازاری یا به اصطلاح 'بساز بندازی' ندارد .

این کم توجهی یا نبود آگاهی متولیان امر را در این پروژه شهری که به عنوان شاهرگ تاریخی- فرهنگی شهر میبد محسوب می شود را می توان در کیفیت نازل اجرای سازه بازار مشاهده کرد که فاقد رویه منطقی است.

به نوشته صفایی عدم استحکام بخشی مناسب جرزهای باربر جهت اجرای سقف بازار و ترکیب ناهمگون مصالح به کار رفته می تواند منجر به تخریب سریع و مسدود شدن شاهرگ حیاتی زیر محله های میبد بالا که از بازار تغذیه کنند(دسترسی دارند) شود.

لذا این عمل در هنگام وقوع حوادثی نظیر زلزله و آتش سوزی نتیجه ای جز عدم امداد رسانی و گرفتن جان مردم ساکن بافت تاریخی شهر نخواهد داشت.

با توجه به زیرساختهای شهری مورد نیاز امروز که در طرح مرمت بازار میبد دیده شده عدم توجه به این مساله در حین مرمت موجب نارضایتی سکنه و استفاده کنندگان از بازار خواهد شد. لذا پیگیری این کار در دولت تدبیر و امید ، اسباب امید مردم و اهل فرهنگ را فراهم خواهد کرد.

شهر میبد در 50 کیلومتری شمال شهر یزد واقع است.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقدی بر مرمت بازار تاریخی میبد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X