آرژانتین به دنبال کسب درآمد از فضا

آرژانتین به دنبال کسب درآمد از فضا

ویکی‌پی‌جی/ ماهواره Arsat-1 در مدار زمین قرار خواهد گرفت و با کمک ۲۴ ترانسپاندر خود می تواند به ارائه خدمات تلویزیونی، مخابرات تلفنی و انتقال داده در محدوده کشورهای آرژانتین، شیلی، اروگوئه و پاراگوئه بپردازد. پیش از این نیز آرژانتین با ساخت ماهواره سنجش از دور SAC-D و پرتاب آن در دو سال قبل، خود را به عنوان یک کشور پیشرو فضایی در آمریکای لاتین معرفی کرده بود. هرچند درصد بالایی از سامانه های ماهواره SAC-D توسط آرژانتین طراحی و ساخته شده بود، اما این کشور در اولین تجربه ماهواره سازی خود از تجهیزات ساخت آمریکا، فرانسه، ایتالیا و کانادا نیز استفاده کرد.
در حال حاضر تمام برنامه های ساخت ماهواره آرژانتین که از سوی این کشور اعلام شده، توسط شرکت INVAP دنبال می شود.

این کشور همچنین با برزیل در زمینه پرتاب کاوشگر و انجام آزمایش در شرایط میکروجاذبه همکاری دارد. آرژانتین، ساخت پرتابگر بومی برای فرستادن محموله با وزن ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم به مدار پایینی فضا را نیز در برنامه فضایی خود گنجانده است، اما با ساخت Arsat-1 به نظر می رسد این کشور برنامه فضایی خود را با روند ساخت ماهواره های مخابراتی که به گفته ناظران، بتازگی در آمریکای لاتین شدت گرفته هماهنگ کرده است. بنا بر گزارش ها کشورهای آمریکای لاتین قصد دارند تا سه سال آینده، ۹۸ ماهواره مخابراتی متعلق به خود را در فضا مستقر کنند.

آمارها نشان می دهد در حال حاضر بیشترین گردش مالی در صنعت فضا، متعلق به مخابرات فضایی است و سهم عمده بازار صنعت فضایی که تا شش سال دیگر به ۵۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید در اختیار این بخش باقی خواهد ماند. سال گذشته بیش از ۶۰ درصد کل ماهواره های عملیاتی موجود در مدارها، ماهواره های مخابراتی بوده است و این نشان از اهمیت فوق العاده این ماهواره ها در صنعت فضایی دارد. بسیاری بر این باورند مخابرات ماهواره ای نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی و افزایش قدرت ملی کشورها دارد. در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار کانال تلویزیونی با استفاده از ۲۵۰ ماهواره مخابراتی سیطره خود را بر فرهنگ جهان اعمال می کنند.
از سوی دیگر، مزایای استفاده از فضا، این پهنه وسیع را برای مخابرات به عنوان یکی از بزرگ ترین صنایع جهان با 4000 میلیارد دلار گردش مالی در سال جذاب کرده و ماهواره ها بسرعت در حال پیشروی در این صنعت هستند.
استفاده از ماهواره ها موجب می شود انتقال اطلاعات، صوت و تصویر با ظرفیت و قابلیت اعتماد بسیار بالا انجام پذیرد. از آنجا که عوارض و پدیده های زمینی بر ماهواره ها تاثیری ندارد، هزینه های مخابرات فضایی به فاصله ارتباطی نداشته و یک مبلغ مشخص و ثابت را شامل می شود. همچنین انعطاف پذیری، تطبیق پذیری، سهولت و سرعت در راه اندازی خدمات، وسعت بالای پوشش و جهانی بودن از دیگر مزایای مخابرات ماهواره ای محسوب می شود. علاوه بر این در برخی موارد ارائه خدمات مخابراتی با روش های زمینی ازجمله فیبر نوری، امواج مایکرو ویو و... امکان پذیر نیست یا به سختی ممکن می شود. در این موارد ماهواره ها تنها گزینه هستند. چنین مزایایی باعث شده بسیاری از کشورها به دنبال ساخت یا خرید ماهواره های مخابراتی باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرژانتین به دنبال کسب درآمد از فضا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X