عبدالله عبدالله: روند سیاسی به بن‌بست رسیده است/ نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم

عبدالله عبدالله: روند سیاسی به بن‌بست رسیده است/ نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم

تسنیم/ عبدالله عبدالله کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در نشستی خبری گفت: ما برنده انتخابات بر اساس رأی مردم افغانستان بودیم و هستیم.

عبدالله عبدالله کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان لحظاتی پیش نشست خبری خود در رابطه با اعلام تصمیم نهایی در رابطه با این انتخابات را آغاز کرد.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به حضور مردم در انتخابات گفت متأسفانه افرادی با تقلب در انتخابات رأی مردم را نادیده گرفتند.

عبدالله در ادامه افزود: تعهد کرده بودیم به نفع افغانستان تصمیم بگیریم اما تاکنون فرصت صحبت با مردم افغانستان مهیا نشد.

رهبر تیم اصلاحات اظهار داشت: از مردمی که از تیم اصلاحات حمایت کردند تشکر می‌کنیم این در حالی است که انتخابات به خاطر تقلب گسترده زیر سوال رفته است.

عبدالله عنوان داشت: فلسفه توافق سیاسی تیم‌انتخاباتی جداسازی آرای تقلبی از صحیح بود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی اظهار داشت: با وجود همکاری تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی برای زمینه سازی شفافیت آرا، روند بازشماری با مشکلاتی آغاز شد.

عبدالله تصریح کرد: تیم انتخاباتی تحول و تداوم بدون توافق در مورد لایحه ابطال آرا و دستورالعمل اجرایی روند بازشماری با هماهنگی کمیسیون تقلب‌کننده مشکلاتی را در روند بازشماری ایجاد کردند زیرا تقلب انتخاباتی افشا می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل ما روند انتخابات را تحریم کردیم تا خواسته‌های تیم اصلاحات و همگرایی مبنی بر شفافیت در بازشماری برآورده شود اما این چنین نشد.

رهبر تیم اصلاحات و همگرایی افزود: ما ایستادیم تا زمانی که زمینه یک بررسی سراسری تحت نظارت نهادهای بین المللی صورت بگیرد اما این روند با عجله آغاز شد، بدون آنکه دستورالعمل ابطال آماده شده باشد.

وی ادامه داد: از طرفی ما می‌خواستیم تا تقلب آشکار شود و تیم مقابل در نظر داشت تا تقلب آشکار نشود و همه ناظران بین‌المللی شاهد آن بودند.

عبدالله عنوان داشت: هر لحظه که پیش می‌رفتیم مشکلات در مورد شمارش و ابطال آرا افزایش پیدا می‌کرد و تا آخرین لحظه که از روند خارج شدیم به درخواست‌ها و مشکلات ما رسیدگی نشد چرا که کمیسیون مستقل انتخابات نخواست تقلب افشا شود و علاقه‌ای به افشای تقلب نداشتند زیرا درهر صورت به ضرر خود آن‌ها بود.

وی تأکید کرد: کل روند بررسی و بازشماری آرا یک روند واقعی نبود، یکی از مشکلات اساسی در مورد آرای مشابه بود که متأسفانه به حساب آرای صحیح محاسبه شد.

رهبر تیم همگرایی افغانستان گفت: در مورد یک میلیون رأی که از دور اول بیشتر اعلام شد، کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که به مردم توضیح خواهد داد اما تاکنون هیچ خبری در مورد یک میلیون رأی اضافی نداریم.

عبدالله افزود: در یک فرمانداری تمام اوراق رأی را یک نفر پر و امضا کرده بود و تمام اسنادی که در مورد آن صحبت شد در اختیار ناظران بین‌المللی و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان قرار دارد.

وی ادامه داد: مراکزی که اصلا رأیی در آن وجود نداشت و یا محلاتی که اصلا آرای آن شمارش نشده بود به صورت مستقیم وارد سیستم محاسبه آرا شد همچنین محلاتی را که وزارت کشور در دور دوم بسته اعلام کرده بود، اسنادی در دست داریم که از همین محلات آرایی اعلام شده است و پس از اعتراض اسنادی را برای ما ارائه کردند که گفته‌های خود وزارت کشور را زیر سؤال می‌برد.

عبدالله اظهار داشت: ما متعهد بودیم که در نتیجه تفکیک، آرای واقعی مشخص شود و به خاطر همین هم تمام تلاش خود را کردیم که این بررسی برای مردم مشروعیت خود را کسب کند.

وی خاطرنشان ساخت: در روند سیاسی ما در حالی که تشکیل حکومت وحدت ملی را یک ضرورت می‌دانستیم و می‌دانیم ، معنایش این نبود که ما مقام دوم را قبول کردیم و کس دیگر برنده انتخابات است و ما کنار می‌رویم.

کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بیان داشت: وقتی ما از چارچوب سیاسی توافق شده دفاع کردیم، طرف مقابل اینگونه برداشت کرد که ما شکست خود را قبول کردیم و می‌خواهیم در دولت آینده پست و قدرت بگیریم.

عبدالله گفت: وقتی ما تأکید می‌کردیم و از مفاد توافقنامه صحبت می‌شد به ما می‌گفتند که به دنبال کسب قدرت هستیم، در جریان این کش‌مکش‌ها جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مجددا پادرمیانی کرد اما طرف مقابل با تعلل و سهل‌انگاری با این مسئله برخورد نمود.

وی ادامه داد: امروز روند سیاسی به بن‌بست رسید و حامیان ما حق دارند که چرا حق مردم را در این مدت ضایع کردیم اما در اینجا به مردم افغانستان می‌گویم که هیچ نوع معامله پشت‌پرده‌ای درمیان نبوده و فقط این بود که یک چارچوب برای رسیدن به حکومت ایده‌آل داشته باشیم اما طرف مقابل برداشتی دیگر از این مسئله داشت. عبدالله گفت: ما برنده انتخابات بر اساس رأی مردم افغانستان بودیم و هستیم.

وی عنوان داشت: ما اعتراض مسالمت‌آمیز و مدنی انجام دادیم و همه مردم در آن تظاهرات شرکت کردند و حق خود را خواستند و گفتند که ما رأی دادیم و می‌خواهیم رأی ما محاسبه شود و چندین هفته در خیمه‌ها به سر بردند و صبر کردند و هیچ اغتشاش و مشکلی به وجود نیاوردند.

رهبر تیم اصلاحات و همگرایی اعلام کرد: اگر در این 2 ماه صبر کردیم، به خاطر فشارهای خارجی نبوده بلکه صبری بود تا خواستیم نتیجه واقعی مشخص شود و این صبر و حوصله فقط به خاطر خداوند و مردم افغانستان بود.

وی اظهار داشت: امروز که روند سیاسی به بن‌بست رسیده به خاطر این است که طرف مقابل در خواب است و به هیچ وجه نیت ما را درک نکرده و آن را نشانه ضعف و ناتوانی ما قلمداد کرد.

عبدالله افزود: ما در تمام مراحل یک چیز را در نظر گرفتیم و آن هم حق مردم افغانستان بود اگر بارها در جلسات و مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیدیم باز هم از حق و خواسته مردم افغانستان گذشت نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: گفتند تیم مقابل قصد دارد مذاکرات را طولانی کند تا نتایج را به نفع خود تغییر دهد و چیزی که ما را در این راه سرپا نگاه داشته حقانیت مردم افغانستان است.

رهبر تیم اصلاحات بیان کرد: طرف مقابل مشارکت در دولت آینده را به عنوان صدقه برای ما مطرح کرده است و چیزی که برای ما این درد را آسان کرده، تحمل مشکلات به خاطر خدا و مردم بوده است.

عبداالله ادامه داد: این از خودخواهی ما نبوده که مردم امروز نتایج انتخابات را ندارند بلکه این مسئولیت ما بوده تا تقلب را مشخص کنیم، تقلب در انتخابات بازی با سرنوشت مردم افغانستان است.

وی گفت: من سرمایه‌ای برای افتخار ندارم اما سرمایه من شما مردم افغانستان هستید و حمایت و جانفشانی شما را هرگز فراموش نمی‌کنم.

این کاندیدای افغان اظهار داشت: به مردم افغانستان می‌گویم که این وضعیت را ما برای شما نساختیم و این موضوع به خاطر تقلب در انتخابات بوده است و امروز اعلام می‌کنیم که تقلب و اعلام نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم.

وی خاطر نشان ساخت: اعلام می‌کنیم که ما هیچ معامله ذلیلانه‌ای برای به دست آوردن چیزی انجام نداده‌ایم و اینجا می‌گوییم که تقلب را نمی‌پذیریم.

عبدالله در پایان گفت: از تمام کسانی که با درد و عشق در این مراسم شرکت کردند می‌خواهم، آرامش مردم را در نظر بگیرند و ما با کمال افتخار به عنوان فرزند این ملت تصمیمی خواهیم گرفت که به نفع مردم افغانستان باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عبدالله عبدالله: روند سیاسی به بن‌بست رسیده است/ نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X