داریوش ارجمند: نبایدشاخص فیلمسازی ما فقط گیشه باشد

داریوش ارجمند: نبایدشاخص فیلمسازی ما فقط گیشه باشد

قدس آنلاین/ در زیر گفت و گویی با داریوش ارجمند را می خوانید.
- آقای ارجمند این روزها مشغول چه کاری هستید؟
چند روزی است که کار بازیم در مجومه " ستایش " تمام شده است و فعلا در گیر پروژه ای نیستم.
- بر چه اساسی بازی در پروژه ای را می پذیرید؟
مهم ترین مسئله برای قبول بازی در پروژه ای فیلمنامه کار است. اگز در فیلمنامه حرف نو وجدیدی باشد که مفید جامعه باشد آن کار را می پذیرم. پارامتر بعدی خود نقش است که قرار است آن را بازی کنم.باید نقش را دوست داشته باشم و با آن شخصیت ارتباط بر قرار کنم .
- آیا کارگردان و سابقه کاریش در انتخاب کار برایتان اهمیت دارد؟
تقریبا نه .اگر به گذشته کاری من نگاهی کنید می بینید که من در اکثر فیلم های اول کارگردانان سینمای ایران بازی داشته ام مثل فیلم " هبوط " اولین فیلم " معتمدی"-" کشتی آنجلیکا " اولین فیلم " بزرگ نیا"- " آدم برفی " به کارگردانی داود میر باقری _" ازدواج به سبک ایرانی" به کارگردانی حسن فتحی –" شکلات داغ " به کارگردانی حامد کلاهداری و....اکثر این فیلم ها آثار خوب و خوش ساختی بوده اند.من از کار با کارگردانان فیلم اول راضی بوده و معمولا اولین کارهای سازندگانشان قیلم های خوب و تاثیر گذاری می شوند.
- درباره شرایط اقتصادی امروز سینما چه نظری دارید؟
من از شرایط امروز سینما راضی نیستم.چرا از فیلم های فرهنگی امروز در سینما حمایت نمی شود اما فیلم های سطحی و نازل که حرفی برای وخاطب ندارند حمایت می شوند.سینمای کمدی ما شده جوک های ده سال پیش .از این نوع کارها حمایت های خوبی می شود اما اگر کاری بار غنی فرهنگی داشته باشد مهجور می ماند.
-سینما ی امروزرا چطور می بینید؟
در سینمای امروز ما سینمای کمدی شده لودگی وطنز مسخره گی / درام شده ننه من غریبم و آه و فغان پوچ....ما باید از این مراحل گذر کنیم نباید شاخص فیلم سازی ما فقط فروش و کیشه سینما باشد باید فیلم های جان دار و جذاب چه از لحاظ قصه و چه از لحاظ ساختار بسازیم که همواره در زمان نمایش بیننده داشته باشد. شما سریال "دایی جان ناپلئون " را ببین هنوز پس از گذشت سال ها از زمان ساختش جذاب و دیدنی است. یا هزار دستان مرحوم علی حاتمی که اگر هزار بار دیده شود هنوز دیدنی است چون پشت این کار فکر و ایدهای نو و بکر بود .سطحی نمی توان فیلم ماندگار ساخت.
در باره جایگاه هنر در فرهنگ چه دیگاهی دارید؟
بحث فرهنگ مقوله مهمی است.فرهنگ یک امر کیفی است که شامل همه مقولات هنری می شود مثل موسیقی /نقاشی /شعر و ادبیات که باید با نگاه کیفی مورد تحلیل قرار بگیرند نه کمیتی.اگر تحلیل ما در باب فرهنگ وهنر چه از لحاظ کیفیتی چه کمیتی با هم انجام شود می توان موفقیت را شاهد باشیم اما متاسفانه امروز یک سوئه مورد قضاوت قرار می گیرد مهم نیست فیلم چقدر می فروشد مهم این است که چقدر در بالا بردن سطح فرهنگ جامعه موثر است. رهبر معظم انقلاب در نام گذاری امسال با نگاه دقیق به شرایط فرهنگی و اقتصادی کشور بسیار موشکافانه و حکیمانه بیان داشتند. فرهنگ و اقتصاد دو مقوله مرتبط به هم و تاثیر گذارند.مدیریت جهادی یعنی کار برای خدا با عزم ملی یعنی آرمان های جمعی همگان.انقلاب ما پیروز شد چون آرمان جمعی وجود داشت .پیروزی در جنگ نتجه آرمانهای جمعی بود و امروز هم برای موفقیت کشور در همه مسائل مبطلابه نیاز به به یک عزم ملی (آرمان های جمعی) و مدیریت جهادی دارد. اگر در بحث مدیریت نگاه شخصی باشد و فقط کار برای جیب و هوای نفس باشد این مدیریت جهادی نیست باید نگاه الهی باشد و کار برای رضای خدا این مدیریت جهادی است.
-به نظر شما برای رونق درسینما چه باید کرد؟
برای رونق سینما دستور عمل نمی توان صادر کرد سینمای ملی فرمول ندارد هانگونه که حماسه ملی فرمول ندارد برای موفقیت در هر باید یک روح متعالی داشت و عزم راسخ.زمانی که ابولقلسم فردوسی شاهنامه فردوسی را سرود کسی به او بخشنامه ای نداد و این اراده راسخ فردوسی بود که او را به نوشتن گنجینه شاهنامه کرد در مدت سی سال یا مثل نیما یوشیج در دوره معاصر.هنر و هنرمند را نمی توان در قالب فرمول یا بخشنامه تعریف کرد هنر به روح وروان ارتباط دارد و هر چه روح متعالی تر باشد هنر تاثیر گذارتر و ماندگارتر می شود.
-و به عنوان کلام آخر؟
من یک آدم خوشبین هستم . در خلقت جهان هستی همه چیز رو به کمال است . واین مسئله برای سینامی ما هم صادق است باید به آینده ی سینما امیدوار بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داریوش ارجمند: نبایدشاخص فیلمسازی ما فقط گیشه باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X