دیدگاه های سینماگران درباره روز ملی سینما

دیدگاه های سینماگران درباره روز ملی سینما

اعتماد/ دیدگاه های سینماگران درباره روز ملی سینما
داریوش مهرجویی: روز ملی سینما، روز آزادی سینما
روز ملی سینما زمانی معنی می یابد که روز جشن و سرور از بهر آزادی سینما باشد، نه گرفتاری بیشتر آن. روزی که در آن مسوولان با حس مسوولیت و احترام برای اقدامات، آرا و امضاهایی که کرده اند، همه فیلم های توقیف شده و از دور خارج شده را احیا و زنده می کردند و مردم را در دید و تصور پندارهای سازندگان آن فیلم ها سهیم می ساختند، و نه در دفع و طرد آنها. و همان ژست همیشگی، که ما بیشتر از شما می دانیم، که چه چیزی برای مردم خوب است و چه چیزی بد. در حالی که اینها معلوم نیست که تا چه حد سواد و معلومات دارند. آثار چاپ شده من چه ها هستند یا از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده ام. قاضیانی بی نام و نشان که فقط نفی و طرد را آسان ترین راه نظارت و ارشاد اهالی سینما می دانند.
کمال تبریزی
: یک میهمانی ساده
قطعا سینمای ملی وجود دارد و در یک بیان ساده آنچه به لحاظ مضمون سینمایی مربوط به جهان بینی، عقاید، آداب، اخلاق و رسوم ایرانیان باشد به مجموعه سینمای ملی ایران متعلق خواهد بود. فیلم هایی اینچنین در کارنامه سینمایی ایرانیان فراوانند و فی البداهه نمی شود از آنها نام برد چرا که در این صورت تعدادی از قلم خواهند افتاد! اما در یک تحقیق متعادل می توان به آنها اشاره کرد. به نظر من اهالی سینما با برگزاری یک مراسم ساده و کم هزینه می توانند به صورتی خودجوش و غیردولتی این روز را در ذهن مردم و مسوولان تثبیت و ماندگار کنند مثل عیادت گروهی سینماگران از مکان یا شخص یا اشخاصی معتبر از نظر مردم: حرکت اینچنینی و کاملاساده و دور از هر شایبه یی بیشترین اثر را برای زنده ماندن این روز در اذهان عمومی خواهد داشت مثل خیلی از روزهای تقویم ایرانی که این ویژگی را دارند.
مانی حقیقی
: سینمای ملی یعنی چه؟
سینما به اعتقاد من یک زبان جهانی برای برقراری ارتباط با همه دنیاست. در خصوص روز ملی سینما و اینکه برخی معتقدند در این روز سینما را می توان تکریم کرد هم خیلی موافق نیستم. به نظرم اینها یکسری پیزهای بروکراتیک و دولتی است. من به عنوان سینماگر نیاز به تکریم کسی نداریم. من فقط نیازمند حمایت تماشاگر فیلمم هستم نه هیچ چیز دیگر. من نیاز دارم تماشاگری داشته باشم که فیلم من را دوست داشته باشد، شخصا نه نیاز به روز ملی سینما دارم نه تکریم و تشویق توسط دولت و نه چیزهایی از این قبیل. همه این جنجال ها و هیاهوها به نظرم خیلی بی معنی و پوچ است. یک کارگردان دوست دارد با فراغ بال و خیال راحت فیلم بسازد، فیلمی که می سازد سانسور نشود، فیلمی که ساخته در شرایط درستی اکران شود و مردم بتوانند با خیال آسوده فیلمی که کارگردان ساخته و نه آن چیزی که سانسور و قلع و قمع شده را در سالن های مناسب و کافی تماشا کنند و از آن لذت ببرند. در این صورت به نظرم خود به خود به سینما و سینماگر احترام گذاشته شده و قدر او و سینما را دانسته اند. وقتی چنین چیزی وجود ندارد مطمئن باشید با روز ملی سینما و عباراتی چون سینمای ملی هیچ چیزی جبران نمی شود.
محمدرضا گلزار
: لزوم وجود روز ملی سینما
به نظر من وقتی باور همگان از مدیران تا مردم این است که سینما نقش مهمی در فرهنگ سازی و جریان سازی در جامعه ما دارد، بی تردید باید روزی هم در تقویم به نام «روز ملی سینما» وجود داشته باشد. سینمای ایران برای آنکه بتواند در تعریف «سینمای ملی» جای بگیرد، باید قصه هایی را به تصویر بکشد که در آنها تحلیل اجتماعی وجود دارد و وضعیت روز جامعه را به نمایش گذاشته باشند.
فرزاد موتمن
: شوخی بزرگی به نام سینمای ایران
اصولا ملتی هستیم که خوب بلدیم مراسم های متعددی برگزار کنیم و پشت سر هم حرف و حرف و حرف بزنیم. این همه مراسم و روزهای خاص چه کمکی به دیگر عرصه ها کرده است که روز ملی سینما بتواند به سینما کمک کند؟سینمای ما دچار مشکلات فراوانی است. مشکلات عجیب و غریبی که در هیچ کجای دنیا مشاهده نمی شود. به طور مثال وقتی تهیه کننده ها حاضر نیستند برای فیلم ها سرمایه گذاری کنند و از همان اول دنبال سود کلان هستند و انتظار دارند پول کلانی وارد دفترشان شود، دیگر باید از کدام سینما حرف زد؟ این حرف ها و مناسبت ها همه وهمه شوخی است. پس روز ملی سینما و جشن گرفتن و بقیه مسائل محلی از اعراب ندارد. من که همه چیز را به شکل یک شوخی بزرگ می بینم. اگر سینما جدی و مهم بود، این رفتارها وجود نداشت و همه چیز به صورتی دیگر برگزار می شد.
خسرو دهقان
: آشنا مثل بوی سیب
روز ملی سینما با بقیه روزها هیچ تفاوتی ندارد. این نامگذاری ها چندان مهم نیستند. بنابراین فرقی نمی کند که در تقویم روز درختکاری باشد یا روز ملی سینما. آنچه مهم است جدی گرفتن مقوله سینماست. مهم ترین مساله این است که سینما به رسمیت شناخته شود و اندازه یک 365 روزه سال به آن نگاه نشود. از نظر من سینمای ملی سینمایی است که رنگ و بوی ایرانی داشته و بازتاب دهنده فرهنگ بومی ما باشد. فیلم هایی که بدون دیدن تیتراژشان بتوانیم این رنگ و بو و حال و هوا را مثل استشمام بوی سیب و انار تشخیص دهیم. هدف سینمای ما باید رسیدن به سینمایی ملی باشد. سینمایی که بتواند با آحاد مردم ارتباط برقرار کند و بار دیگر به جایگاه سابقش بازگردد. وقتی این مهم محقق شود، آن زمان می شود از سینما حرف زد و برای آن جشن گرفت.
فرهاد اصلانی
: سینمای ایران هنوز مورد وثوق نیست
به خاطر مشکلات و مسائل فراوانی که در سینمای ما وجود دارد هیچ میل و اشتیاقی برای روز ملی سینما و صحبت درباره آن ندارم. تنها به مناسبت این روز می خواهم بگویم: بعد از این همه سال این هنر کماکان منفعل و ناامیدانه راهش را جلو می برد. آرزومندم روزی این حرفه در کشور ما موجودیت پیدا کند و مورد وثوق قرار گیرد. سینما هنر بزرگی است و متاسفانه حرفه ما در این کشور دچار مشکلات بسیار زیادی است. مشکلاتی که روز به روز بر دامنه شان افزوده می شود.
مسعود کیمیایی
: خانه ملت خیابان است
تعریف «سینمای ملی» بدون معنای اصل «ملی» که پر از خاطرات اجرایی متفاوتی در سال های رفته، از دوران مشروطیت تا حال داشته میسر نیست.دکتر محمد مصدق از مجلس بیرون آمد، روی چهارپایه یی رفت که از مغازه روبه رو گرفت و رو به ملت حرف زد و گفت: «خانه ملت خیابان است»: خیابان شد معنی تازه. مردم خیابان شدند مردم. وسیله بلندتر شدن از مردم برای بهتر دیده شدن چهارپایه کاسب.اقتصاد ملی، فرهنگ ملی، دادگستری ملی، تلویزیون ملی، سینمای ملی، تئاتر ملی،... اینها هرکدام معنی ملی های جداگانه دارند.«سینمای ملی» فیلم پرفروش نیست. فیلم ماندگار است. در هر دوره و شرایطی یک بار دیگر رجوع به حال مردمی آن اثر شود، این تعریف های هر ساله از «سینمای ملی» چرا معناهای متفاوتی دارد؟ آیا برخاسته از این نیست که تعریف از واژه «ملی» هر سال تغییر می کند. هر شرایطی حاکم که هست خوب است!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیدگاه های سینماگران درباره روز ملی سینما» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X