روس‌ها به تهران آمدند؛ توافق نفتی نهایی می‌شود؟

روس‌ها به تهران آمدند؛ توافق نفتی نهایی می‌شود؟

ایسنا/ یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران در حالی امروز در تهران آغاز به کار کرد که وزیر نفت اعلام کرده ایران برای همکاری با روسیه در زمینه های مختلف اقتصادی هیچ محدودیتی ندارد و با توجه به این که گفته می شود همکاری ایران و روسیه در شرایط فعلی ضرورت دارد، باید دید که آیا نتایج مذاکرات به همکاری در زمینه نفت و گاز خواهد انجامید؟

با آغاز به‌کار یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، کمیته های ٦ گانه کمیسیون مشترک ایران و روسیه هم اکنون وارد بحثهای تخصصی شدند و قرار است متن نهایی این کمیته ها عصر امروز در کمیته هماهنگی و یادداشت تفاهم به جمع بندی برسد و متن نهایی آن در اختیار آوزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه قرار گیرد.

در این راستا علی ماجدی،معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در نخستین روز یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه از ضرورت همکاری ایران و روسیه در شرایط کنونی خبر داد و گفت: الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه امشب برای امضای یادداشت تفاهم اقتصادی وارد تهران می شود.

وی با یادآوری این که روابط ایران و روسیه از دیرباز روابط دوستانه و نزدیک بوده است، افزود: پس از دیدار رئیس جمهوری ایران و روسیه در بیشکک روابط دو کشور وارد مرحله تازه ای شده است.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به این که در دو ماه گذشته یادداشت تفاهم همکاری در زمینه اقتصادی، فنی و تجاری بین وزیران نفت دو کشور ایران و روسیه امضا شد، تصریح کرد: با امضای این یادداشت تفاهم، مرحله تازه ای از توسعه روابط میان دو کشور شکل گرفت.

وی ضمن تشکر از همکاری هیئتهای ایرانی و روسی در این اجلاس درباره کمیته های ٦ گانه آن اظهار کرد: کمیته انرژی، حمل و نقل، کمیته همکاری صنعتی،تجاری، مرزی و انتظامی و استاندارد، کمیته های همکاریهای فناوری، ارتباطات، آموزشی، فرهنگی و گردشگری و ورزشی، پزشکی و محیط زیست، کمیته همکاریهای کشاورزی، کمیته مالی، بانکی و سرمایه گذاری و کمیته هماهنگی و تهیه یادداشت تفاهم، ٦ کمیته برای برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک هستند.

ماجدی با اشاره به این که طبق برنامه‌ریزیهای انجام شده تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه عصر سه شنبه (١٨ شهریورماه) به امضای وزیران نفت ایران و روسیه می‌رسد، تصریح کرد: در شرایط حاضر ضروری است که ایران و روسیه بیشتر با هم همکاری کنند.

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز طی روزهای اخیر اعلام کرده که ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با روسیه در زمینه های مختلف ندارد و همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی باید به سطح قابل قبولی برسد.

به گزارش ایسنا 4 مرداد ماه تفاهم نامه ای بین ایران و مسکو با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در مسکو به امضا رسید که هدف آن همکاری‌ تجاری و اقتصادی دو کشور در تعدادی از بخش‌ها بود.

بر این اساس اگرچه ابتدا اعلام شد که دو کشور همکاری نزدیکی در بخش های احداث و نگهداری تاسیسات تولیدی، توسعه زیرساخت‌های شبکه برق، بخش نفت و گاز و تجارت ماشین‌آلات، تجهیزات، کالاهای مصرفی و محصولات کشاورزی خواهند داشت اما توافق جدید دوکشور بلافاصله با عقب‌نشینی رسمی مسکو همراه شد و مسکو بیانیه منتشر شده را تنها چند ساعت پس از انعقاد تفاهم نامه پس گرفت و اعلام کرد که بیانیه جدیدی را منتشر خواهد کرد.

دو کشور در حالی در سکوت خبری اقدام به توافق با یکدیگر کردند که هیچ یک تمایلی به شفاف سازی درباره این تفاهم نامه نشان ندادند و در برابر گمانه زنی های صورت گرفته سکوت اختیار کردند.

البته با گذشت چند روز از امضای این تفاهم نامه و گمانه زنی های صورت گرفته مبنی بر این که این تفاهم نامه به تهاتر نفت ایران در برابر دریافت کالا از روسیه منجر خواهد شد، زنگنه اعلام کرد که ما هیچ وقت در مورد تهاتر نفت و کالابحث نکردیم به طور کلی نه با روسیه و نه با هیچ کشوری برای تهاتر نفت با کالاتاکنون بحثی نداشته ایم.

وی همچنین با اشاره به این که در جایگاه وزیر نفت به روسیه نرفتم، اظهار کرد: من از جایگاه رییس ایرانی کمیسیون مشترک توسعه همکاری های اقتصادی دوکشور به روسیه رفتم و یک یادداشت تفاهم برای توسعه فعالیت های تجاری ، اقتصادی و فنی بین دوکشور امضا کردیم.

زنگنه همچنین با اشاره به این که در این تفاهمنامه بحث های تسهیل روابط بانکی و غیره نیز مطرح شد که این به مرور جلو خواهد رفت،خاطرنشان کرد: در حال حاضر سطح تجارت ایران و روسیه 1.5 میلیارد دلار است که خیلی کم است و باید افزایش پیدا کند.

وی همچنین گفته بود که در مذاکرات برای فروش نفت، خودمان را محدود به چیزی نمی کنیم اما شایعاتی که درباره امضای قرارداد با روسیه برای فروش نفت ایران وجود دارد، صحت ندارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روس‌ها به تهران آمدند؛ توافق نفتی نهایی می‌شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X