درمــــان وســــــواس در دوره نگــرانی

درمــــان وســــــواس در دوره نگــرانی

خراسان/ «دست هایش را برای صدمین بار زیر شیر آب می گیرد ولی فکر می کند هنوز تمیز نشده»، «بعد از خارج شدن از خانه بارها و بارها برمی گردد و قفل در را بررسی می کند چون فکر می کند شاید قفل نشده باشد». وسواس یک اختلال اضطرابی است که با افکار ناخواسته و غیرقابل کنترل و رفتارهای تکراری و تشریفاتی شناخته می شود که شما احساس می کنید مجبور به انجام آن ها هستید. اگر شما وسواس دارید، احتمالا می دانید که افکار و رفتارهای وسواسی شما غیر منطقی است، اما با این وجود احساس می کنید که نمی توانید در برابر آن ها مقاومت کنید. در هفته اخیر نیز در همین باره پیامک هایی برای ما ارسال شده است.

پیامک های شما


*من دچار وسواس شدم و کم کم این وسواس دارد به افسردگی منجر می شود. اصلا حال روحی خوبی ندارم. چه کار کنم؟

*لطفا راهی برای کنار گذاشتن وسواس شدید پیشنهاد دهید. وسواسی که باعث رنجش خود و اطرافیان می شود.

رهایی از افکار تشویق کننده به وسواس

یکی از دلایل این که افراد وسواسی نمی توانند دست از رفتارهای اشتباه شان بردارند، توهمات ترغیب کننده آن ها به انجام رفتارهای وسواسی است. در ادامه 4 گام برای رفع این مشکل مطرح شده است.

به خودتان برچسب جدید بزنید

قبول کنید که رفتارهای آزاردهنده نتیجه افکار وسواسی است؛ برای مثال به جای این که مدام دست های تان را بشویید به خودتان بگویید که من احساس نمی کنم که دست هایم کثیف باشد، من وسواس دارم که دست هایم کثیف است یا من احساس نمی کنم که هر دقیقه به شستن دست هایم نیاز است.

برای خودتان استدلال جدید بیاورید

متوجه باشید که شدت و مزاحمت افکار یا تمایلات وسواسی از دستورات مغزتان ناشی می شود. به طور مثال، به خودتان بگویید که این من نیستم، این وسواس من است. با این روش به خودتان یادآوری کنید که افکار و تمایلات وسواسی، معنادار نیست بلکه پیام های غلطی از سوی مغز به شما می دهند.

روی کار دیگری تمرکز کنید

تمرکز خود را حداقل برای چند دقیقه به چیزهای دیگر بدهید و به وسواس تان فکر نکنید. رفتار دیگری انجام دهید و به خودتان بگویید که من در حال تجربه یک نشانه از وسواس هستم و نیاز دارم کار دیگری انجام دهم.

ارزش رفتارهای وسواسی تان را پایین بدانید

به افکار وسواسی تان ارزش ندهید. این افکار به خودی خود معنایی ندارد.

به خودتان بگویید که این تنها وسواس بی دلیل من است و معنایی ندارد و نیازی نیست به آن توجه کنم. یادتان باشد شما نمی توانید همه افکار منفی تان را حذف کنید، اما نیازی هم ندارید که به آن ها توجه کنید. می توانید یاد بگیرید به رفتار دیگری بپردازید.
راهکارهایی برای درمان وسواس

وسواس مانند یک زنجیر به دیگر بیماری های خلقی از جمله افسردگی، اضطراب و ... متصل است و در صورت درمان نشدن، علایم آن تشدید می شود. برای درمان اساسی وسواس به دارودرمانی به همراه روان درمانی نزد روانپزشک و روانشناس بالینی نیاز است. در عین حال، راهکارهایی برای خودیاری به شما توصیه می شود.

1) افکار و رفتار وسواسی را به چالش بکشید:

یک دفترچه یادداشت داشته باشید و هرگاه شروع کردید به فکر کردن برای انجام رفتاری وسواسی، وسواس های خود را در آن بنویسید. نوشتن به شما کمک می کند بتوانید افکار وسواسی تکراری تان را بشناسید. هم چنین نوشتن باعث کاهش قدرت این افکار می شود.

2) تمایلات وسواسی را پیش بینی کنید:

با پیش بینی تمایلات وسواسی قبل از بروز آن ها می توانید قدرت آن ها را کمتر کنید؛ برای مثال اگر رفتار وسواسی شما کنترل قفل در، بسته بودن پنجره یا خاموش کردن گاز است، سعی کنید این کارها را در اولین بار با توجه و تمرکز زیاد انجام دهید. اگر بعدا دوباره تمایل وسواسی به کنترل آن پیدا شد، آسان تر خواهید توانست به آن برچسب جدید بزنید و بگویید این فقط یک فکر وسواسی است.

3) یک دوره نگرانی وسواسی به وجود بیاورید:

به جای تلاش برای سرکوبی افکار و رفتار وسواسی، این عادت را در خود ایجاد کنید که برای آن ها برنامه ریزی جدید کنید و در یک دوره نگرانی به آن ها فکر کنید.
مراحل دوره نگرانی

الف) در هر روز یک یا 2 زمان 10 دقیقه ای، برای «دوره نگرانی» در نظر بگیرید. یک زمان و یک مکان (به طور مثال در اتاق نشیمن از ساعت 8 تا 10/8 صبح و 5 تا 10/5 بعدازظهر) را انتخاب کنید. این زمان بهتر است که با زمان خواب فاصله داشته باشد.

ب) در دوره نگرانی، فقط روی افکار یا تمایلات منفی تمرکز کنید. اصلا سعی نکنید که آن ها را اصلاح کنید. در پایان دوره نگرانی چند نفس آرام بخش و عمیق بکشید، اجازه دهید افکار و تمایلات وسواسی رد بشود و به فعالیت های معمولی خود بازگردید. اما بقیه روز، افکار و رفتار وسواسی را کنار بگذارید.

ج) در طول روز هرگاه یک فکر یا تمایل وسواسی به ذهن تان می آید، آن را یادداشت کنید و فکر کردن به آن را به دوره نگرانی خود موکول کنید . به هیچ وجه به آن افکار پاسخ ندهید و به کارهای روزانه خود ادامه دهید.

د) در طول دوره نگرانی، فهرست نگرانی های خود را نگاه کنید و به افکار و تمایلاتی که در طول روز یادداشت کرده اید، دقت کنید. اگر افکار هنوز هم شما را آزار می دهد به خودتان اجازه دهید که درباره آن ها به طور وسواسی فکر کنید اما فقط در زمانی که برای دوره خود در نظر گرفته اید، به این افکار توجه کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درمــــان وســــــواس در دوره نگــرانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X