سرمقاله جوان/ صداقت امریکایی!

سرمقاله جوان/ صداقت امریکایی!

روزنامه جوان/ «صداقت امریکایی!» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم دکتر یدالله جوانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

شاید برای برخی از افراد و گروه‌های سیاسی داخلی، مواضع صریح و قاطع حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص امریکا قابل درک و فهم نباشد. حضرت امام (ره) از قطع رابطه امریکا با ایران در سال 1358 نه تنها استقبال کردند، بلکه فرمودند اگر رئیس‌جمهور امریکا در طول عمر خود یک کار خوب کرده باشد، همین قطع رابطه با ایران است.

حضرت امام‌(ره)، آدم شدن امریکا به معنای دست برداشتن از ظلم کردن و تعدی به حقوق ملت‌ها را، شرط هر نوع مذاکره و برقراری رابطه مجدد ایران و امریکا اعلام کرده‌اند و در امتداد همین نگاه راهبردی، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی طی 25 گذشته، بر عدم مذاکره با هدف برقراری ارتباط و همکاری با ایالات متحده تأکید داشته‌اند. این سیاست و رویکرد حضرت امام و رهبری، به مذاق برخی از افراد و گروه‌های سیاسی خوش نیامده، بعضاً آنها تأمین منافع ملی و دفع تهدیدات و خطرات متوجه امنیت ملی را در گرو مذاکره، برقراری رابطه و انجام همکاری در موضوعات دارای منافع مشترک با امریکا ارزیابی می‌کردند.

تأمل در دیدگاه‌ها و رهنمودهای حضرت امام و رهبری در موضوع امریکا برای فهم دلایل و چرایی پافشاری و اصرار آنان برای مذاکره نکردن و نرفتن به سمت برقراری رابطه و همکاری با این کشور، این نکته را نمایان می‌سازد که از منظر این دو بزرگوار، امریکا کشور سلطه‌گر و زیاده‌خواهی است که به هیچ عنوان قابل‌اعتماد نبوده و صداقت ندارد. دولتمردان ایالات متحده از منظر امام و رهبری، اساس سیاست خود را بر فریبکاری و نیرنگ استوار ساخته، فلذا در هیچ موضوع و مطلبی نمی‌توان به قول و سخن آنان اعتماد کرد.

بدیهی است که اگر این نکته کلیدی و اساسی در مورد امریکایی‌ها درست باشد که درست است، هیچ آدم عاقلی با امید حل مشکلاتش به سمت امریکایی‌های منفعت‌طلب و دروغگو نمی‌رود، چون نیک می‌داند که امریکایی‌ها تحت هر شرایطی به دنبال فریب دادن و گول زدن دیگران هستند و به جز منافع خود، به هیچ چیز دیگری پایبند نیستند.

عجیب آن است که امریکایی‌های مکار و دروغگوی غیرقابل اعتماد، در طول سالیان گذشته با استفاده از قدرت رسانه‌‌ای خود، جمهوری اسلامی و رهبران ایران را غیرقابل اعتماد معرفی کرده و همواره از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا از خود صداقت نشان دهند!

به عنوان نمونه با روی کار آمدن دولت یازدهم و طرح ضرورت مذاکره مستقیم با امریکایی‌ها در بحث هسته‌ای برای رفع مشکلات از سوی آقای روحانی، وزیر امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبری بی‌بی‌سی مبنی بر اینکه حسن روحانی گفته است دوست دارد در سه تا شش ماه شاهد توافقی باشد، آیا این امکان‌پذیر است؟ می‌گوید: «بله، امکان‌پذیر است. می‌توان حتی زودتر از این به توافق دست یافت. این بستگی به این دارد که ایران چقدر صادقانه و شفاف عمل کند.» آقای جان کری، صداقت ایران را هم در این می‌بیند که ایران باید ثابت کند به دنبال دستیابی به قابلیت تولید تسلیحات هسته‌ای نیست و راه آن در تعلیق و برچیده شدن بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای است.

اکنون و با توجه به مسائل و تحولات اخیر منطقه و پدید آمدن تهدیدی به عنوان داعش برای همه کشور‌های منطقه و فرامنطقه از یک طرف و ادعای امریکایی‌ها مبنی بر تشکیل ائتلاف ضدداعش از طرف دیگر، این سؤال مطرح است که پیوستن یا نپیوستن جمهوری اسلامی به این ائتلاف، کدام حالت تأمین‌کننده منافع ایران است؟

چند روز پیش وزیر امور خارجه دانمارک، سفری به منطقه و از جمله ایران داشت.
هدف اصلی وی از این سفر همراه ساختن کشور‌های منطقه برای پیوستن به ائتلاف ضدداعش با محوریت امریکا بود. وزیر امور خارجه دانمارک در دیدار با آقای هاشمی رفسنجانی، از ایشان درخواست می‌کند تا مصاحبه‌ای با خبرنگاران همراهش که خبرنگاران شبکه رادیو و تلویزیون دانمارک هستند، داشته باشد. در این مصاحبه یکی از خبرنگاران از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌پرسد: «وزیر خارجه دانمارک در اینجا هستند تا کشور‌های منطقه را قانع کنند که برای مبارزه علیه داعش شرکت کنند. آیا فکر می‌کنید امکان دارد که ایران هم علیه داعش با امریکا همکاری کند؟» آقای هاشمی در پاسخ می‌گوید: «اگر امریکا از خود صداقت نشان دهد، می‌توان همکاری کرد!»

سؤال این است که امریکایی‌ها در این خصوص چگونه باید از خود صداقت نشان دهند، در حالی که آنها خود داعش را پدید آورده و تجهیز کردند و با کمک متحدانشان در منطقه با هدف به راه انداختن جنگ‌های قبیله‌ای و مذهبی، به بحران‌آفرینی روی آوردند؟

آیا ما در اهداف خصمانه امریکا در سیاست‌های امریکا و در توطئه‌ها و نقشه‌های امریکا در قبال ایران شک داریم و اکنون برای همکاری کردن با شیطان بزرگ برای رفع یک خطر، باید به دنبال کشف صداقت آنان باشیم.

جالب است که یک تحلیلگر امریکایی از موضع انصاف در راستای همین موضوع می‌گوید: «امریکایی‌ها مرتب مطرح می‌کنند که آیا ایران قابل‌اعتماد است؟ اما واقعیت آن است که باید این سؤال را مطرح کرد که آیا از نظر ایرانی‌ها، امریکایی‌ها قابل اعتماد هستند؟» شلدون ریچمن، سردبیر سابق مجله «فری من» (Free man) در پاسخ به سؤال خود با اشاره به سیاست‌های بیش از سه دهه امریکا در قبال ایران با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی می‌گوید: «ایرانی‌ها حق دارند به صداقت امریکا شک کنند.»

صداقت نداشتن امریکایی‌ها در برخورد با دیگران، در همین موضوع تشکیل ائتلاف علیه داعش با روشنگری‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیش از پیش آشکار شد. این روزها و مرتبط با موضوع تشکیل ائتلاف ضدداعش، بحث شرکت کردن یا شرکت نکردن ایران در ائتلاف یکی از بحث‌های جدی در محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان بوده است. آقای جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در آستانه تشکیل اجلاس پاریس، موضع امریکا را در این باره چنین بیان می‌دارد: «حضور ایران در ائتلاف ضدتروریسم مفید نیست!» این موضع در حالی بیان می‌شود که امریکایی‌ها تلاش فراوان به عمل آوردند تا جمهوری اسلامی را با اهدافی خاص که از سیاست‌های شیطانی آنها نشئت می‌گیرد، وارد ائتلاف کنند، لکن در پرتو هوشمندی و درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی ناکام بودند.

مقام معظم رهبری با افشای تقاضای وزیر خارجه امریکا و سفیر این کشور در عراق از ایران برای پیوستن به ائتلاف علیه داعش از بی‌صداقتی و دروغ‌پردازی دولتمردان امریکایی رونمایی کرده و فرمودند: با افتخار در هیچ ائتلافی به رهبری امریکا شرکت نمی‌کنیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز دوشنبه 24 شهریورماه و پس از پایان دوران بستری در بیمارستان و قبل از ترک بیمارستان در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر پشت پرده دروغگویی‌ها و بی‌صداقتی امریکایی‌ها را اینگونه برملا ساختند: «در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر امریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و امریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند.

سفیر ما این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند، اما من مخالفت کردم و گفتم در این قضیه ما با امریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم، زیرا آنها نیت و دست‌های آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با امریکایی‌ها همکاری کنیم.» رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در ادامه این اظهارات با اشاره به سخنان چند روز پیش وزیر امور خارجه امریکا و اعلام این موضوع که ما از ایران برای ائتلاف ضدداعش دعوت نمی‌کنیم، خاطرنشان کردند: «همین وزیر امور خارجه امریکا، شخصاً به آقای دکتر ظریف درخواست داده بود که بیایید در قضیه داعش با ما همکاری کنید، اما دکتر ظریف درخواست او را رد کرده بود.

حتی معاون وزیر خارجه امریکا هم که یک زن است و همه او را می‌شناسند، در مذاکرات با آقای عراقچی، بار دیگر این درخواست را تکرار کرد، اما آقای عراقچی نیز درخواست وی را رد کرد.»‌
اما دروغگویی‌ها و بی‌صداقتی امریکایی‌ها حد ندارد، آنها پس از روشنگری‌های مقام معظم رهبری باز رو به تکذیب‌های نخ‌نما شده آوردند، اما غافل از اینکه هر دروغ آنان، ملت ایران و رهبران ایران را برای اعتماد نکردن به امریکایی‌ها به خاطر نداشتن صداقت، مصمم‌تر از قبل می‌نماید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ صداقت امریکایی!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X