سرمقاله قدس/ رسانه‌های غربی؛ جاده صاف کن تهاجم نظامی

سرمقاله قدس/ رسانه‌های غربی؛ جاده صاف کن تهاجم نظامی

قدس آنلاین/ «رسانه‌های غربی؛ جاده صاف کن تهاجم نظامی» عنوان یادداشت روز روزنامه قدس به قلم دکتر منصور محمدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

رسانه‌ها کارکردی دو سویه دارند، اما بیشترین حجم بهره‌ گیری از آن در دست نظام سلطه قرار دارد، چنانچه می‌توان با جرأت گفت، حفظ و گسترش قدرت استکباری نظام سلطه به حضور و ظهور رسانه‌ها وابسته است.

رسانه‌ها، پل ارتباطی و بلکه وسیله تسلط بر افکار، اراده و احساسات بشریت در دوران معاصر به شمار می‌آیند.

استفاده از تکنیکها و فنون رسانه ای همراه با بهره‌گیری از فناوری نوین ارتباطی برای اجرای طرحهای پیچیده تبلیغات روانی یکی از روشهای متداول در غرب محسوب می‌شود. این رسانه‌ها که عمدتاً تحت نفوذ و مالکیت بنگاه‌های اقتصادی بزرگ هستند، منعکس کننده اخبار، خواست و تفسیرهای طبقه حاکم جامعه هستند که اغلب با دنیای رویدادهای واقعی فاصله ای بسیار دارد.

برخلاف ادعای رسانه‌های غربی مبنی بر جریان آزاد اطلاعات و استقلال رسانه‌ها برای ارایه گزارشهای متعادل و تفسیرهای منطقی از تحولات و رخدادهای جهان، امروزه سیطره طبقه حاکم بر شاهراه‌های اطلاعاتی را در کشورهای غربی شاهد هستیم.

در بیشتر رسانه‌های غربی تلاش معناداری برای
 جهت دهی هدفمند اخبار صورت می‌گیرد. در واقع این رسانه‌ها می‌کوشند با استفاده از ابزارها و تکنیکهای تخصصی، از بیان واقعیات مغایر با اهداف خاص خود، پرهیز کنند و افکار عمومی را به گونه ای شکل دهند که تأثیر مورد نظر را بر ذهن مخاطب به جای گذارد.

رسانه‌های غربی به شیوه‌های مختلف و با تنوع و تکرار موضوعات و برنامه ها، راه ورود و درک درست رویدادها و اخبار به ذهن ما را سد می‌کنند؛ برخی را انتخاب، بعضی را انکار و بعضی دیگر را تحریف می‌کنند.

اولویت آنچه بیشتر به عنوان اخبار در رسانه‌های امروز غرب می‌بینیم یا می‌شنویم، عمدتاً هدفمند است، آنها علل و پیامدهای یک واقعه را بر اساس دیدگاهی ویژه و منحصر به فرد بررسی می‌کنند. از این رو بندرت به اخباری برمی خوریم که دقیق و مستند ارایه شده و مبتنی بر آمار و ارقام موثق باشد.

ناگوارتر آن که با گذشت سالها از تبلیغات رسانه‌ای غرب و پیشرفت روزافزون فناوری‌های اطلاعاتی در چند دهه اخیر، بنا بر همین عملکرد، قوه قضاوت و تحلیل مخاطبان جهانی این رسانه‌ها رو به کاستی نهاده است .

با توجه به تغییر و تحول سریع در روشهای رسانه‌های غربی در زمینه سازی و توجیه مداخله نظامی در کشورهای مختلف، برخی از مهمترین تکنیکهای رسانه‌ای غرب در جهت تخدیر افکار عمومی عبارتند از:

1- فضاسازی تبلیغی رسانه‌های غربی درباره مسایل مختلف به گونه‌ای است که رویکرد متخاصمانه آنها بیشتر از رویکرد به صلح است. این رسانه‌ها به صورت همسو و هدفمند اخبار و گزارشهای خبری خود را از منظر ارزش خبری «برخورد» تنظیم و پخش می‌کنند. در واقع رسانه‌ها از ارزش خبری برخورد به صورت تکنیکی برای القای فضای تهدید مورد استفاده قرار می‌دهند؛ به گونه‌ای که این رسانه‌ها در فضایی پیچیده با بهره گیری از تکنیکهای متنوع از جمله تحریف و اغراق، واقعیات را دستکاری می‌کنند، بدون اینکه به علل و زمینه‌های آن (بافت واقعی) پرداخته شود.

2-رسانه‌های غربی با هدفمندی به دنبال مخدوش جلوه دادن ماهیت موضوع مورد نظر خود و با استفاده از تکنیک «بار عاطفی کلمات» و نسبت دادن برخی مفاهیم حساسیت برانگیز در افکار عمومی جهان غرب ازجمله تروریسم و شرارت، می‌کوشند چهره آن رامخدوش سازند.

3-برخی رسانه‌های غربی در مقاطعی چنان بر طبل جنگ می‌کوبند و همچنین اخبار و گزارشهای خبری در این زمینه منتشر می‌کنند که به صورت هدفمند فضایی بسیار بحرانی ترسیم و تصویر می‌شود و این برداشت را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند که ما در آستانه جنگ هستیم یا جنگ اجتناب ناپذیر است.

4-تکرار از لحاظ روانشناسی در گسترش نفوذ تبلیغات و شکل گیری عادات بسیار مؤثر است؛ بویژه اگر در زمان و موقعیت مناسب و با بهره‌گیری صحیح و منطقی از وسایل و ابزارهای تبلیغاتی همراه باشد و امکان تأثیر آن در نظر گرفته شود.بدون تکرار، تثبیت و تقویت دقیق‌تر عادات امکانپذیر نیست.

با استفاده از وسایل ارتباطی می‌توان با تکرار نمادها یا شعارها، توده‌های وسیع انسانها را شرطی ساخت؛ عاداتی تازه در آنان پدید و آنها را در جهت مطلوب به حرکت درآورد.هنگامی که مخاطب پیامی را از مجاری مختلف دریافت می‌کند و بویژه زمانی که دریافت پیام در او احساس مطلوبی نیز تولید می‌کند، به خود اجازه نمی دهد در درستی و حقانیت آن پیام تردیدی به خود راه بدهد.

روش تکرار، از قواعد خاصی پیروی می‌کند. فاصله‌های تکرار نباید آن قدر طولانی شود که به محو شدن آثار قبلی منجر و نه آن قدر کوتاه باشد که ملال انگیز و خسته کننده شود و زمینه سازش با وضع جدید را از مخاطب سلب کند. در شرایطی که موضوعات پیچیده باشند، تکرار می‌تواند به پردازش بهتر اطلاعات کمک کند، اما در رویارویی با موضوعات ساده، تکرار می‌تواند آسیب رساننده هم باشد؛ زیرا نقایص آن را نیز ارایه خواهد کرد.

5- تکنیکهای عملیات روانی در حوزه رسانه و خبر، قالبهای ارایه هدفمند اطلاعات است که با هدف‌گیری ضمیر ناخودآگاه، ذهن مخاطب را به مسیر دلخواه سردمداران یک رسانه سوق می‌دهد.

6- آخر اینکه، ضد تبلیغات عبارت از تبلیغاتی خاص به منظور تکذیب یا خنثی کردن تبلیغات دشمن و یا بهره‌برداری از همان تبلیغ علیه دشمن است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله قدس/ رسانه‌های غربی؛ جاده صاف کن تهاجم نظامی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X