سه حزب مهم انگلیس وعده اختیارات بیشتر به اسکاتلند دادند

سه حزب مهم انگلیس وعده اختیارات بیشتر به اسکاتلند دادند

ایرنا/ رهبران سه حزب اصلی انگلیس، روز سه شنبه در آستانه همه پرسی استقلال اسکاتلند در بیانیه مشترکی وعده دادند که اگر رای دهندگان اسکاتلندی، به استقلال این منطقه از بریتانیا رای ندهند، به پارلمان اسکاتلند قدرت تصمیم گیری بیشتری خواهند داد.

این بیانیه مشترک که به امضای 'دیوید کامرون' نخست وزیر انگلیس و رهبر حزب محافظه کار، 'نیک کلگ' معاون کامرون و رهبر حزب لیبرال دمکرات و 'اد میلیبند ' رهبر حزب مخالف کارگر رسیده، درصفحه نخست روز سه شنبه روزنامه 'دیلی رکورد' اسکاتلند چاپ شده است.

رهبران کارزارهای تبلیغاتی ( کمپین های ) موافقان و مخالفان استقلال اسکاتلند واکنش های متضادی به این پیشنهاد رهبران احزاب سیاسی اصلی انگلیس داشته اند.

در حالی که موافقان، این وعده رهبران احزاب سیاسی انگلیس را یک 'توهین ' به رای دهندگان اسکاتلندی توصیف کرده اند، مخالفان این پیشنهاد را یک راه حل برای حفظ یکپارچگی بریتانیا دانسته اند.

'الکس سالموند'، وزیر اول حکومت محلی اسکاتلند و رهبر کارزار تبلیغاتی موافقان استقلال این منطقه، این پیشنهاد را 'تلاش نومیدانه لحظه آخر برای هیچ' خوانده است .

وی گفت:' این پیشنهاد نمی تواند مردم اسکاتلند را از فرصت عظیم سپردن آینده این کشور به دست های اسکاتلند در همه پرسی روز پنجشنبه منصرف کند. '

گردهم آمدن این رهبران سیاسی فارغ از رقابت های سیاسی آنها، ناشی از هراس ایجاد شده بدنبال نتایج ناامید کننده آخرین نظرسنجی صورت گرفته درباره استقلال اسکاتلند است.

دیوید کامرون پیشتر به صراحت گفته است که رهبران سیاسی انگلیس ممکن است درباره خیلی از مسایل اختلاف نظر داشته باشند اما درباره حفظ بریتانیا کاملا اتفاق نظر دارند.

نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه گذشته با درک این شرایط ، درسخنانی ناسیونالیستی و هشدارگونه در 'آبردین' اسکاتلند، بار دیگر سعی کرد اسکاتلندی ها را از دادن رای به استقلال این منطقه، منصرف سازد.

براساس آخرین نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد، شمار مخالفان اسکاتلند 51 درصد و شمار موافقان 49 درصد بوده است.

با توجه به نزدیکی زیاد مخالفان و موافقان استقلال اسکاتلند، سرنوشت این منطقه بعد از گذشت بیش از 300 سال اتحاد با بریتانیا، در روز همه پرسی به آرای خاکستری که بین 10 تا 17 درصد در نظرسنجی های مختلف نوسان داشته، گره خورده است.

در همه پرسی هیجدهم سپتامبر( 27 شهریور) ، فقط افراد بالای 16 سال ساکن اسکاتلند (حدود چهار میلیون نفر) حق رای دارند و مردم سایر مناطق شامل انگلیس، ایرلند شمالی و ولز نمی توانند در آن شرکت کنند.

حزب ملی اسکاتلند به رهبری الکس سالموند که هدف اصلی اش استقلال است، به دنبال پیروزی در انتخابات پارلمانی اسکاتلند در سال 2011 میلادی، مشروعیت لازم برای برگزاری این همه پرسی را به دست آورد.

براساس طرح ارایه شده از سوی حکومت محلی اسکاتلند، در صورت رای مثبت مردم به جدایی، اسکاتلند در24مارس سال 2016 میلادی استقلال خود را جشن خواهد گرفت و اولین انتخابات پارلمانی خود را در'می' سال 2016 میلادی برگزار می کند.

درحال حاضر انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی، ضمن برخورداری از حکومت های محلی، کشور بریتانیا را تشکیل می دهند.

منطقه اسکاتلند در شمال انگلیس واقع شده و وسعت آن به حدود 78 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن به پنج و نیم میلیون نفر می رسد.

استقلال اسکاتلند باعث ازبین رفتن اتحادی می شود که 307 سال پیش میان این منطقه و انگلیس شکل گرفته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سه حزب مهم انگلیس وعده اختیارات بیشتر به اسکاتلند دادند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X