برجام چگونه شناسنامه‌ هویت مجلس دهم شد؟- سیدعلی میرباقری*

همه چيز در دو مرحله رقابت بزرگ اسفند و فروردين ايران دست به دست هم داد تا پيش‌بيني خانه تكاني و پوست اندازي در خانه ملت به واقعيت بپيوندد و نمايندگاني با گرايش‌ها و نگرش‌هاي جديد اين بار سكاندار قانون‌گذاري كشور شوند.
تغيير 75 درصدي تركيب اصولگرايان مجلس نهم و حذف همه زنان آن دوره به روشني تفسير عيني خانه‌تكاني در مجلس است تركيب نمايندگان مجلس تغيير كرده است يا اكثريت اصولگرايان جاي خود را به اعتداليون داده‌اند.
اكنون بحث جدي بر سر اين است كه مجلس مولود انتخابات 7 اسفند چه هويتي دارد و چه نام و شناسه سياسي سزاوار چنين مجلسي است، گرايش فكري اكثريتي كه چند روز ديگر در بهارستان ساكن خواهند شد چيست؟ پاسخ به اين سؤال در گرو اين است كه نخست، دريابيم نمايندگان راه يافته به مجلس جديد پرچم و شعار انتخاباتي شان چه بود. دوم، شهروند ايراني در اين ميان تحت تأثير كدام شعار آنها را برگزيده است.
روي ديگر اين سخن اين است كه كدام عامل و شعار بيشترين تأثير را در ميان عوامل رويگرداني مردم از اصولگرايان مجلس نهم داشت. در اين باره شايد يادآوري مصاحبه چهره‌هاي مطرح هنري و سينمايي در صف انتخابات 7 اسفند لازم باشد كه مي‌گفتند شايد ما كانديداهايي كه راهي مجلس مي‌شوند را نشناسيم اما مي‌دانيم چه كساني نبايد به مجلس راه پيدا كنند.
به اين ترتيب مجلس جديد مثل محصول يك انتخاب آگاهانه و انديشه‌اي به‌نام تحول خواهي بود؛ انتخابات هفتم اسفند به ميدان كارزار ميان دو جريان تبديل شد جرياني كه از نفي برجام و مخالفت با راه دولت روحاني در سياست خارجي مي‌خواست رأي بياورد و جريان ديگري كه زير لواي برجام مردم را به حضور گسترده در صحنه انتخابات فراخواند.
با اين صف‌بندي، انتخابات مجلس دهم به رفراندومي بر سر ادامه يا توقف مسير برجام تبديل شد. نتيجه اين مواجهه تاريخي نيز چنان واضح و روشن بود كه جاي ترديدي در انتخاب و اراده اكثريت جامعه ايران باقي نگذاشت. در تهران كه ميدان اصلي مصاف ميان مخالفان و مدافعان برجام بود، اردوي ژنرال‌هاي اصولگرا كه به نطق‌هاي ضد برجامي‌شان شهره بودند شكست سنگيني را متحمل شد.
بنابراين اغراقي در اين سخن نيست كه مجلس دهم محصول و مولود برجام است و طيف اكثريت اين مجلس كارت هويت 'حاميان برجام' را در دست دارند. هيچ عنصر و مواد سياسي به‌اندازه برجام نمي‌توانست سنگ بناي ائتلافي قدرتمند را در برابر اردوي پرساز و برگ اصولگرايان شكل بدهد.
از همين رو انتظار مي‌رود با تولد مجلس جديد شاهد نهادينه شدن گفتمان جديد در عرصه سياست ايران باشيم كه برجام نام و نماد اين گفتمان است.
برجام همچنان كه برخي از چهره‌هاي حامي دولت گفته‌اند در اين مفهوم صرفاً يك توافقنامه و معاهده ديپلماسي نيست بلكه يك راه جديد و يك مدل نو از سياست ورزي است اين راه و انديشه جديد البته داراي اجزا و عناصري است كه شايد مهم‌ترين آن مفهوم آشناي عقلانيت اعتدال، تدبير و تعامل است. در نظر سخنگويان اين گفتمان، برجام راهي است براي نيل به اهدافي كه مطلوب‌هاي شهروند ايراني محسوب مي‌شوند مثل صلح و آرامش و رفاه و دوستي و همدلي.
برجام در منظر آنان مدلي از سياست ورزي جديد است كه در آن حرف اول را صاحبان تخصص وتجربه مي‌زنند.
بسياري از عقلاي اصولگرا به اين دليل زير لواي برجام گردآمده‌اند كه در آن هر گونه تندروي، بدگماني و تفكر حذفي مردود شده است به‌معناي واقعي برجام پايه‌گذار قاعده‌اي تازه در صحنه سياست است كه در آن بازي حذفي جاي خود را به بازي برد- برد مي‌دهد تفاوتي نمي‌كند اين الگوي بازي در مقابل حريفان بين‌المللي به‌كار گرفته شود يا رقبا و حريفان داخل.
*استاد دانشگاه
منبع: روزنامه ايران 20/02/1395
پژوهشم**1197**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برجام چگونه شناسنامه‌ هویت مجلس دهم شد؟- سیدعلی میرباقری*» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X