رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:چالش های اصلی اقتصاد کشور، اشتغال، رکود و تورم است

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:چالش های اصلی اقتصاد کشور، اشتغال، رکود و تورم است

ایرنا / رییس کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست اتاق بازرگانی ایران گفت: سه چالش اصلی اقتصاد کشور، اشتغال، رکود و تورم است.

به گزارش ایرنا، علی شمس اردکانی عصر چهارشنبه در نشست مقایسه تطبیقی شرایط اقتصادی و تاریخی معاصر در اتاق بازرگانی اصفهان افزود: ما در دو دهه 60 و 70 انفجار جمعیت داشتیم و دو دهه باید برای آنان اشتغال ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما اکنون حدود چهار و نیم میلیون دانشجو داریم، ادامه داد: در هر سال یک میلیون دانشجو از دانشگاه بیرون می آیند و باید برای آنان اشتغال ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در کشور در چند سال اخیر بالا بوده است، اظهار کرد: رشد درآمدهای نفتی و منابع ارزی این مشکل را حل نکرده است.

این کارشناس، نرخ فعلی بیکاری را 10.4 درصد اعلام و بیان کرد: اگر جوانان ما شغل و درآمد نداشته باشند ، همه مفاسد از آن در می آید.

وی به صادرات روزی یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت ایران اشاره و تصریح کرد: ما معادل پنج میلیون بشکه در روز مصرف می کنیم اما معادل آن در تولید کشور وارد نمی شود که این همان سیاست 'بده بخوریم' است.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: ما قرار بود با برنامه پیش برویم اما اجرای برنامه های توسعه با آسیب همراه است.

وی با اشاره به برخی آسیب های برنامه توسعه، افزود: عدم رعایت زمان بندی موجب گسست از برنامه بودجه شده و محدوده عملی قانونی مجلس در تغییر لایحه برنامه مشخص نیست.

شمس اردکانی، کنترل ناقص بر سیاست ها، عدم تحلیل هزینه- فایده دقیق پروژه های انتفاعی و نبود آمار به روز را از دیگر آسیب های برنامه های توسعه کشور خواند.

وی به نتایج برنامه پنجم توسعه و مقایسه آن با پیش بینی های اولیه اشاره و اظهار کرد: مقرر بود رشد اقتصادی کشور به هشت درصد برسد اما در عمل منفی دو درصد بوده است.

وی همچنین رشد سرمایه گذاری در برنامه پنجم توسعه را 11.2 درصد اعلام و بیان کرد: اما در عمل این شاخص منفی 12 درصد است.

وی همچنین نرخ تورم و رشد نقدینگی بر اساس برنامه پنجم توسعه را به ترتیب 12.8 و 21.4 درصد خواند و افزود: اما در عمل این دو به 24.5 و 26 درصد رسیده اند.

وی درآمد ایران از محل صادرات نفت و گاز در سال 88 را 70 میلیارد دلار، در سال 89 حدود 118 میلیارددلار و در سال 92 معادل 62 میلیارد دلار اعلام و اظهارکرد: اما این درامدها قابل مدیریت به خوبی نبود.

این کارشناس، دوران رشد اقتصادی با ثبات بالا در کشور را در سال های 82 تا 87 دانست و گفت: اما در سال های 91 و 92 ما رشد اقتصادی منفی 5.8 درصد را داشتیم.

وی همچنین با اشاره به روند تورم در کشور، افزود: تا سال 52 نرخ تورم در ایران پایین بوده اما از زمانی که تزریق پول نفت در کشور آغاز شد تورم بالا رفت.

وی با بیان اینکه در سال 74 که درآمد نفتی بالا رفت ما به تورم 50 درصد رسیدیم ادامه داد: نرخ تورم در سال 91 حدود 35 و در سال 92 بالای 40 درصد بود.

شمس اردکانی با اشاره به صادرات غیر نفتی گفت: واردات کالا با رشد بیشتری نسبت به صادرات غیر نفتی رشد کرده که نشان دهنده فرهنگ «بده بخوریم» است.

وی تاکید کرد: سهم کالاهای سرمایه ای و نیمه سرمایه ای بین واردات کالا کم شده است.

به گفته وی اگر این وضعیت اصلاح نشود درآمد سرانه افغانستان تا 30 سال آینده از ایران بیشتر می شود.

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران همچنین به مقایسه درآمد مالی ایران با دو کشور ترکیه و عربستان اشاره و اظهار کرد: درآمد ایران در سال 2005 معادل 40 درصد ترکیه و 80 درصد عربستان بود که این رقم در سال 2010 به ترتیب به 30 و 50 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه بر اساس سند چشم انداز 1404 ما باید رتبه اول خاورمیانه را داشته باشیم، افزود: ترکیه در سیاست بازی های منطقه ای تا کنون بیشتر از ما سود برده است.

وی با طرح این سوال که درآمد فروش روزانه 500 میلیون متر مکعب گاز و 1.2 میلیون بشکه نفت به کجا می رود؟، گفت: ما به اندازه کافی سرمایه داریم اما نباید آنها را ضایع کنیم بلکه باید در تولید و اشتغال به کار بگیریم.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود به خشکی زاینده رود اشاره و بیان کرد: خسارت ناشی از خشکی زاینده رود، پنج برابر تولید ناخالص ملی امروز ایران است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:چالش های اصلی اقتصاد کشور، اشتغال، رکود و تورم است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X