شفاف نوشت: دولت یازدهم هم بازنشسته ها را ندید

شفاف نوشت: دولت یازدهم هم بازنشسته ها را ندید

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از پیری و کهنسالی از قدیم الایام تا کنون به عنوان دورانی برای استراحت، گردش و طیب خاطر نام برده اند.دورانی که در ان باید با فرزندان و خانواده وقت گذراند و خاطرات خوش گذشته را با دوستان مرور کرد اما در ایران پا گذاشتن به پیری مساوی است با هجوم آوردن مشکلات ریز و درشت اقتصادی.

مشکلاتی که بعد از یک عمر کار و تلاش برای خانواده و مملکت هرگز پایانی ندارند.اولین تبعات پیری اما بازنشستگی است و بازنشستگی برای اکثریت مردم، (به جز مدیران ارشد و رده بالاها) یعنی گرفتن حقوق بخور و نمیری که گاه به تعویق می افتد ، گاه کم می شود و هرگز همتای تورم پیش نمی رود تا نه جایی برای تفریح باقی بماند و نه جایی برای آرامش خیال.

هر دولتی هم که می آید انگار فقط زورش به بازنشسته ها می چربد و از حق و حقوق آنها کم می کند.این اتفاق اما در حالی رخ می دهد که افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی ، براساس ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی باید هرساله برابر با نرخ تورم رخ دهد اما تنها چیزی که نسیب باز نشستگان می شود افزایش حقوق های نا چیز و تعویق در پرداخت حقوق است اما حالا آنطور که منابع خبری اعلام کرده‌اند، با صدور بخشنامه‌ای حقوق بازنشستگی کارمندان دولت 20 تا 50 درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که  این بخشنامه پیشتر یعنی در سال 88 در دولت احمدی‌نژاد صادر شده بود که به دلیل مغایرت با مقررات و قوانین و مخالفت نمایندگان مجلس با تضییع حقوق کارمندان دولت باطل شد.

ماجرا هم از این قرار بود که پس از آغاز اجرای بخشنامه دولت دهم، جمعی از کارکنان با تقدیم لوایحی به دیوان عدالت اداری نسبت به صدور این بخشنامه شکایت کردند که این دیوان هم مغایرت قانونی آن را تایید کرد.

بخشنامه سال 88 دولت دهم مدتی از اجرای آن به دلیل مغایرت های مطرح شده و اینکه صادر کننده آن در مقام تفسیر قوانین عادی برآمده در حالیکه این حق فقط از اختیارات مجلس شورای اسلامی است، همان زمان باطل اعلام شد.

پس از ابطال بخشنامه صادره در دولت دهم، تامین اجتماعی هم سازمان ها و ادارات را مکلف کرد که کسورات پرداخت نشده در دوسال اجرای این بخشنامه را از حقوق کارمندان کسر کرده و به صورت ماهانه پرداخت کنند.

حالا اما بخشنامه دولت یازدهم در این زمینه صادرشده و برای حدود 600 هزار کارمند اجرایی شده است و این در حالی است آخرین معوقات کسورات بیمه ناشی از اجرای بخشنامه باطل شده دولت دهم، دو ماه پیش به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است.

این در حالی است که با اجرای این مصوبه، براساس مقررات صندوق تامین اجتماعی، فرمول تعیین حقوق ایام بازنشستگی، مجموع پرداختی دوسال پایان خدمت تقسیم بر 24 ماه است و حتی کارمندانی که 28 سال تمام از کل حقوق و اضافه کار آنان هفت درصد کسر و به حساب تامین اجتماعی واریز شده، به علت اجرای بخشنامه 5271/93/200 دولت یازدهم ناگهان با کاهش شدید حقوق ایام بازنشستگی خود روبرو شدند و حالا کارمندانی که سال ها تعهدات مالی خود را در قبال این سازمان و دولت انجام داده اند، سرگردان شده اند.

این بخشنامه البته معترضانی در مجلس دارد .عباس صلاحی دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از این بخشنامه اعلام کرد که از عسکری آزاد خواسته شده برای توضیح درباره بخشنامه کاهش حقوق ایام بازنشستگی های جدید کارکنان دولت تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی در این کمیسیون حاضر شود.

وی افزود: اجرای بخشنامه کسر نشدن کسورات از اضافه کار کارمندان بیمه گذار صندوق تامین اجتماعی تبعات بدی برای جامعه دارد و یک کارمند پس از 30 سال خدمت به دولت، چشم امیدش به حقوق و پاداش پایان خدمت است. اینکه کاری انجام دهیم که کارمندان از انجام کار خود در طی 30 سال پشیمان شوند و حقوق و پاداش پایان خدمت آنها به نصف یا کمتر کاهش یابد، درست نیست.

با این حال اما نکته اینجاست که این بخشنامه برای گروهی از کار مندان اجرایی شده و معلوم نیست در این وانفسای گرانی ها بالاخره تکلیف حقوق بازنشسته ها چه خواهد بود؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شفاف نوشت: دولت یازدهم هم بازنشسته ها را ندید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X