اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نوین: نقش تهران در جنگ علیه داعش

اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نوین: نقش تهران در جنگ علیه داعش

اشراف/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت اشراف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
حمایت ایران از عراق و سوریه از این واقعیت پرده برمی‌دارد که درحالی‌که آمریکا و ایران، بخصوص در عراق، اهداف تاکتیکی مشترکی دارند اهداف بلندمدت‌تر راهبردی آن‌ها بسیار متفاوت است.
اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نوین در گزارشی به قلم کیت برنن نوشت: چهارشنبه‌شب هنگامی‌که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، سخنرانی خود خصوص نحوه برخورد با داعش را ایراد می‌کرد، در بیان نام ۹ کشوری که برای کمک به آمریکا، در این نبرد اعلام آمادگی کرده بودند تردیدی به خود راه نداد. بااین‌حال او از ایران، کشوری که برای نبرد با این گروه تروریستی، نیروهای خود را به عراق و سوریه فرستاده است، سخنی به میان نیاورد.
دولت شیعه ایران، نگران از امکان استقرار دائمی شبه‌نظامیان سنی در عراق، تسلیحات، اطلاعات، مستشاران نظامی و طیفی از شبه‌نظامیان شیعه که در کنار ارتش منفعل عراق در حال نبرد هستند، را به بغداد گسیل داشته است. ایران اعزام نیروی جنگی به عراق را تکذیب کرده، اما یک مقام آمریکایی مطلع گفت که ایران صدها نیروی زمینی در عراق دارد که در کنار سربازان عراقی و شبه‌نظامیان در عراق می‌جنگند.

■ایران نقش مهمی در سوریه دارد ■
ایران همین‌طور نقش مهمی در سوریه دارد؛ جایی که هزاران تن از نیروهای حزب‌الله لبنان – یک گروه شیعی قدرتمند که از سوی ایران مسلح، آموزش و تجهیز شده است –حضور دارند و چند سال گذشته را به کمک «بشار اسد» شتافته‌اند؛ کسی که در سرکوب وحشیانه شورشیان، که به امید ساقط کردن وی می‌جنگند، تردیدی به خود راه نداده است. حزب‌الله دخالت خود در سوریه را، به دلیل ظهور داعش، که شیعیان را کافر می‌دانند و ۱۷۰۰ نفر از اعضای شیعه نیروهای مسلح عراق را پس از دستگیری قتل‌عام کردند، بیشتر کرده است. دخالت‌های تهران در عراق و سوریه این اتحاد عجیب‌وغریب را، به دلیل دستاوردهای داعش در میدان نبرد، برجسته می‌کند. «اوباما» از «اسد» خواسته تا اقدامی نکند؛ اما مقامات آمریکایی به‌طور خصوصی از حملات هوای دولت سوریه علیه مواضع داعش استقبال کرده‌اند.

■ روابط میان آمریکا روسیه سردتر از هرزمانی است ■
روابط میان آمریکا روسیه سردتر از هرزمانی است؛ اما روسیه ده فروند هواپیمای جنگنده سوخو ۲۵ به بغداد تحویل داده و تعدادی مستشار نظامی به این کشور اعزام کرده است. در این میان «اوباما» جنگنده‌هایی برای بمباران اهدافی در عراق، برای حمایت از نیروهای ایرانی که مشغول کمک نیروهای عراقی خود هستند، گسیل داشته است. «فیسل لتانی» یکی از اعضا شورای آتلانتیک گفت، به نظر می‌رسد مقامات ارشد ایرانی آزادی و مجوز لازم برای عملیات در عراق و شکل‌دهی مسیر نبرد و اولویت‌های آن، را دارا هستند. او گفت ایران نفوذ زیادی در کشور همسایه خود دارد، و برخلاف آمریکا هیچ‌گاه نیروهای خود را از این کشور خارج نکرده است. او ادامه داد ایران استفاده خوبی از نایبان خود مانند حزب‌الله می‌برد و عملیات زیادی در سوریه و عراق انجام داده است.

■نبرد آمرلی و همکاری چندجانبه■
میزان دخالت ایران در عکسی که از سرلشگر «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس، در شهر آمرلی عراق پس از تلاش موفق برای شکست محاصره این شهر و جلوگیری از قتل‌عام ساکنان این شهر، گرفته‌شده، آشکار می‌شود. هرچند همه می‌دانند که ]سردار[ «قاسم سلیمانی» چند بار در ماه‌های اخیر به عراق رفته است، این عکس نشان می‌دهد که نقش او بسیار مهم است و او به‌طور مستقیم و از درون میدان نبرد عملیات را فرماندهی می‌کند. هرچند نبرد آزادسازی آمرلی پیروزی مهمی علیه داعش بود، اما به دلیل ترکیب تیمی که این موفقیت را کسب کردند، نیز مهم است. نیروهای امنیتی عراق، شبه‌نظامیان شیعه و ایرانی‌ها با داعش در میدان نبرد می‌جنگیدند درحالی‌که نیروی هوایی آمریکا اهداف داعش ر ا بمباران می‌کردند. آمریکا و ایران گفته‌اند که همکاری یا تبادل اطلاعاتی با یکدیگر نداشته‌اند و برنامه‌ای برای این کار نیز ندارند.

■ داعش تهدیدی برای آمریکا و کل منطقه است ■
«استیو وارن» سخنگوی پنتاگون گفت «ما همواره تصریح کرده‌ایم که داعش تهدیدی برای آمریکا-بلکه به نحوی مستقیم‌تر ­-و کل منطقه است. ما معتقدیم تمامی کشورهای بدون توجه به تفاوت‌هایشان می‌توانند به مبارزه و شکست دادن داعش کمک کنند.»
درواقع آمریکا و ایران می‌توانند به‌صورت رسمی در کنار هم کار کنند و عملیاتی با همکاری یکدیگر انجام دهند. برای نمونه در آمرلی، شبه‌نظامیان برنامه‌های عملیاتی خود را به فرماندهان عراقی ناظر بر جنگ انتقال می‌دادند و آن‌ها نیز اطلاعات را به مقامات آمریکایی که حملات هوایی را برنامه‌ریزی می‌کردند منتقل می‌نمودند. یک مقام ارشد دولتی در اواخر آگوست به نیویورک‌تایمز گفت «ما هیچ‌گونه همکاری با شبه‌نظامیان شیعی نداشته‌ایم – این همکاری‌ها توسط نیروهای امنیتی عراقی صورت گرفته است.»

■همکاری آمریکا و سوریه؟■
مقامات ارشد حکومت «اسد» در سوریه، که به مدد کمک‌های ایران بر سر قدرت باقی‌مانده‌اند، آشکارا گفته‌اند که می‌خواهند با آمریکا همکاری کنند، درحالی‌که دولت آمریکا گفت است که حاضر به چنین کاری نیست. «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه، در ماه آگوست، در گفتگو با خبرنگاران گفت، دولت سوریه آماده همکاری با کشورهای غربی و قدرت‌های منطقه‌ای مثل عربستان، کشوری که به ساقط کردن حکومت «اسد» همت گماشته ولی بیش از آن از داعش می‌ترسد، است. وقتی از «المعلم» از عملیات مشترک ضد داعش با همکاری آمریکا و انگلیس سؤال شد او گفت از آن استقبال می‌کنیم.
تخمین تعداد دقیق نیروهای آمریکایی و ایران در عراق دشوار است. پنتاگون آخرین آمار نظامیان خود در عراق را ۱۱۹۲ نفر اعلام کرده است؛ اما در این حال تصریح کرده است که نمی‌تواند تعداد نیروهای ایرانی را تخمین بزند اما حدس می‌زند این تعداد بالغ‌بر صدها نفر باشد.

■تحلیل «کوردزمن» از واقعیت‌های نبرد عراق■
اما این آمارها ممکن است با واقعیت همخوانی نداشته باشد. «آنتونی کوردزمن » از مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی، گفت «شما نمی‌توانید آمار دقیقی از نیروهای آمریکایی و ایرانی حاضر در عراق داشته باشید به این دلیل که آماری که ما ارائه می‌دهیم دربردارنده افرادی که در برنامه‌های حساس فعالیت می‌کنند، نیست». او گفت که «حضور ایرانی‌ها در عراق تقریباً به‌طور کامل محدود به کارشناسان نظامی، تسلیحات و حمایت آموزشی است؛ و نیروهای جنگی ایرانی حضور چشمگیری ندارند.». کوردزمن اضافه کرد نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مستشاران سپاه قدس نقش بسیار مهمی در عراق ایفا می‌کنند؛ اما «آن‌ها نیروهای برای جنگیدن به عراق نفرستاده‌اند. او افزود که بی‌میلی آمریکا از اعزام نیروی زمینی به عراق دلیلی غیر از خستگی از جنگ دارد. اعزام تعداد زیادی نیروی زمینی به عراق می‌تواند به معنای جانب‌داری از یک ‌طرف در این جنگ فرقه‌ای باشد.

■ آمریکا نمی‌تواند نیروی هوایی شبه‌نظامیان شیعه یا نبرد شیعه علیه اعراب سنی باشد ■
«دیوید پترائوس» فرمانده پیشین ائتلاف نیروها در عراق در سخنرانی‌ای در ژوئن گفت که آمریکا نمی‌تواند «نیروی هوایی شبه‌نظامیان شیعه یا نبرد شیعه علیه اعراب سنی باشد.» ایران ازاین‌دست نگرانی‌ها فارغ است. این کشور آشکارا از شبه‌نظامیان در حال نبرد دفاع می‌کند. در سوریه، علاوه بر نیروهای ویژه‌ای که اطلاعات و آموزش در اختیار نیروهای سوری قرار می‌دهند، تعداد بیشتری از جنگجویان فرا نظامی ایرانی حاضر هستند که به نفع «اسد» علیه داعش و دیگر گروهای سنی بجنگند. همین‌طور نیروهای مشغول به جنگ حزب‌الله در سوریه نیز از تهران کمک می‌گیرند.
حمایت ایران از شبه‌نظامیان شیعه در عراق و حکومت «اسد» در سوریه از این واقعیت پرده برمی‌دارد که درحالی‌که آمریکا و ایران، بخصوص در عراق، اهداف تاکتیکی مشترکی دارند اهداف بلندمدت‌تر راهبردی آن‌ها بسیار متفاوت است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نوین: نقش تهران در جنگ علیه داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X