سیروس برزو را بیشتر بشناسیم

سیروس برزو را بیشتر بشناسیم

دانش فضایی/ سیروس برزو متولد ۱۳۳۲ است، در ایران دبیر آموزش و پرورش بوده و بعداً کارشناس وزارتخانه مربوطه. ریشه علاقه برزو به فضا و فضانوردى به دوران مدرسه بازمى گردد. زمانى که ۱۴-۱۳ سال داشته و در اثر راهنمایى هاى معلمى که با احترام فراوان از او یاد مى کند، جمع آورى عکس و اطلاعات درباره امور فضایى را آغاز مى کند و در کنار آن به تقویت زبان انگلیسى مى پردازد. او با اطلاعات زیادى که در این زمینه کسب کرده بود، مى توانست خطاهاى مقاله هاى نشریات و روزنامه ها را بیابد. ولى زمانه عوض شد و اوضاع براى برزوى جوان مساعد: «انقلاب شد و یکى دو سال گذشت و دیدم صاحبان ادعا دیگر عرض اندام نمى کنند، به خودم قبولاندم که باید مقاله بنویسم. اولین مقاله ام در سال ۱۳۵۹ در دانشمند چاپ شد و به دنبال آن در مجله علم و زندگى، دانستنى ها و ماهنامه ماشین.» و از این همه ماهنامه ماشین نقطه عطفى را در زندگى او رقم زد

آقای برزو در این رابطه می‌گوید: «جناب سید فخرالدین شبیرى که بحق هم سید است و هم مایه فخر، صاحب امتیاز و سردبیر مجله ماشین بود و خداوند به او عمر دراز بدهد که در حق من نیکى بسیار کرد. او بعد از چاپ چند مطلب، از من خواست که با دریافت حق التحریر خوبى تنها براى ماشین مقاله بنویسم. در جریان چاپ مقالات هم در اندازه بضاعتم درس هاى بسیارى از او گرفتم. به هرحال به این ترتیب مقاله نویس شدم.» تا این که به کیهان پیوست و ماهنامه کیهان علمى را براى نوجوانان پایه گذارى کرد: «در سال ۱۳۶۲ بنا به دعوت شهید دانشمند شاهچراغى، در سرویس علمى روزنامه کیهان در محضر استادان روزنامه نگار قدیمى چون مرحوم خانم صدر دانش و فریدون صدیقى، آموزش روزنامه نگارى را آغاز کردم. بعدها با اجازه شبیرى در برخى نشریات دیگر مثل اطلاعات علمى مقاله مى نوشتم تا بالاخره در سال ،۱۳۶۵ بنا به پیشنهاد دوست عزیزم امیرحسین فردى و دعوت سید محمد خاتمى، براى راه اندازى کیهان علمى بار دیگر به کیهان مامور شدم.» کیهان علمى در سال ۱۳۶۸ انتشار یافت. دلایلى ناگفته اما باعث شد تا سیروس برزو یک سال بعد کیهان علمى را ترک کند و تصمیم به انتشار مجله «مرزهاى بى کران فضا» بگیرد. مرزهاى بى کران فضا بى اغراق یک پدیده بود و با توجه به رویکرد حرفه اى خود، خیلى زود مخاطبان زیادى یافت (در این باره مطلبى در روز ۲۲ شهریور در صفحه رسانه منتشر شده بود). این بار هم اما وقایعى دست به دست هم داد تا چهار سال بعد، این مجله براى همیشه خاموش شود و حسرت جاى خالى اش را بر قلب دوستداران بى شمارش بگذارد.

با شکست روحى ناشى از تعطیلى مرزهاى بى کران فضا - که «عمیق تر از شکست مالى بود» - برزو از ادامه کار دلسرد شد. اما قبلاً براى تهیه گزارش هایى به مسکو سفر داشت و ارتباطى با دانشگاه دولتى مسکو (بخش زبان فارسى) یافت: «در دانشگاه کمک به دانشجویان در زمینه آموزش زبان فارسى را آغاز کردم. همکارى با فرهنگیان افغانى براى چاپ نشریات مختلف و بالاخره انتشار «پیوند» براى ایرانیان مقیم روسیه از دیگر فعالیت هایم شد.» مى گوید در روزگارى که نشر پیوند را شروع کردم، هنوز خبرى از اینترنت و تلویزیون هاى ماهواره اى نبود: «جامعه ایرانیان مقیم مسکو تشنه خبر از ایران و مطالب چاپى به زبان فارسى بودند. وظیفه خودم دیدم که این کار را (به رغم شرایط بسیار دشوار) شروع کنم. پیوند هم تحولاتى داشت، اما نه مانند فضا به سوى سقوط، بلکه به شکر خدا تا زمان انتشار بهتر و بهتر شد و بالاخره روزى رسید که انتشار آن را غیرمفید دیدم و تعطیل شد.» پیوند در آغاز بیشتر جریانات و اخبار داخل ایران را انعکاس مى داد، اما در سال هاى پایانى به دو زبان منتشر مى شد: «در بخش روسى، خوانندگان با زاویه هاى مختلف فرهنگى، هنرى، تاریخى و... ایران و در بخش فارسى، ایرانیان با همین پارامترها البته در مورد روسیه آشنا مى شدند. من مانند یک کاشف به دنبال زاویه هاى ناشناخته شهر مسکو و دیگر شهرهاى روسیه و تاریخ و ادب و هنر روس، در کوچه و خیابان ها و کتابخانه ها جست وجو مى کردم و نتیجه کار را در نشریه به معرض استفاده همه مى گذاشتم.» مى گوید آنچه در پیوند درباره مسکو به چاپ مى رسید، با توجه به کنجکاوى هاى من، براى ایرانیان جذاب و جالب بود. در نهایت با تکمیل آن اطلاعات، کتاب «راهنماى سفر به مسکو» را نوشتم که به رغم برخى غلط هاى چاپى، بسیار مورد توجه قرار گرفت و تاکنون چهار بار در همین جا تجدید چاپ شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیروس برزو را بیشتر بشناسیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X