مردم چرا باید هزینه شعبه‌های میلیاردی بانک‌ها را بدهند؟

مردم چرا باید هزینه شعبه‌های میلیاردی بانک‌ها را بدهند؟

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بیش از شش سال از تشکیل کارگروه بانکداری الکترونیک در محله فلسطین تهران و در دل شورای هماهنگی بانک‌ها گذشته و اکنون مردم به جای پول چندین «‌کارت بانک» را در کیف خود می‌گذارند. آن زمان این ستاد با حضور جامعه‌شناسان و خبره‌های روابط عمومی و روزنامه‌نگاران تشکیل شد تا مردم با پیشرفت تکنولوژی همگام شده و با توسعه بانکداری الکترونیک سرعت گردش پول افزایش یابد، نیاز به خدمات در شعب بانکی و صف‌های طولانی قبوض و... کاهش یابد، هزینه‌های چاپ پول فیزیکی کم شود و...
اما مثل اینکه ظاهراً بانک‌ها قصد دارند تا هزینه‌های قبلی انجام شده در حوزه بانکداری الکترونیک و فرهنگ‌سازی را در مدتی کوتاه‌تر از زمان ترویج بانکداری الکترونیک از جیب مردم بیرون بکشند. قرار است از اول آبان ماه برای هر تراکنش (عملیات الکترونیکی واریزپول به حساب بانک) از راه کارتخوان‌های مستقر در مغازه‌ها (پوز) 120 تومان کارمزد کسر شود. مردم اکنون احساس می‌کنند هزینه‌های اضافی و ضرر شعبه‌های گران و در برخی موارد زیان دهی که بانک‌ها در مراکز شهرها ایجاد کرده‌اند و تعدادشان حتی از بقالی‌ها هم بیشتر شده است را می‌پردازند و اینکه این احساس توأم با نقش کارمندی است زیرا مردم خودشان با اراده و آگاهی، پول اصناف را به حساب بانک‌ها واریز می‌کنند.
اصناف هم در کسوت همکاران بانکی بی‌جیره و مواجب هزینه تراکنش‌های بانکی را روی اجناس می‌گذارند و از مردم خواهند گرفت. مردم بر این باورند که اگر بانک‌ها با مدیریت صحیح و حرکت بیشتر در مسیر وظایف بانکی حرکت می‌کردند و وارد بورس بازی املاک تجاری نمی‌شدند، لابد امروز هزاران میلیارد تومان سرمایه‌شان را صرف خرید شعبه‌های اضافی نمی‌کردند که هر از چند گاهی بانک مرکزی از تعداد زیاد شعب فیزیکی بانک‌ها بنالد و مدعی شود دریافت کارمزد از تراکنش‌ها برای توسعه بانکداری الکترونیک است !
اگر بانک‌ها به کار خدمات بانکی می‌پرداختند، امروز نه فقط ملک در ایران تا این حد افزایش قیمت نداشت بلکه مجبور نبودند برای کسب درآمد عدد عجیب 120 تومان را برای هر تراکنش توسط دستگاه‌های «‌پوز» در نظر بگیرند!
البته نگارنده منکر خیر و برکت توسعه بانکداری الکترونیک و تجربه‌های موفق جهانی نیست بلکه بر این باوراست که ویژگی عصر جدید پسا‌صنعتی شهروندان هر جامعه را ناگزیر به شغل سوم رایگان خواهد کرد و بر این موضوع «تافلر» در کتاب «‌ثروت انقلابی » به خوبی اشاره دارد. (شغل دوم کار بدون مزد در خانه یا بیرون از خانه- با مزد- بود که اکنون شغل سوم بسیار گسترده شده و مثال جدی آن خودپردازها و دستگاه‌های کارتخوان «‌پوز» است و ما خودمان مفت برای نهادهای بانکی کار می‌کنیم.)
در واقع افراد جامعه با جا‌به‌جایی پول الکترونیکی و سریع در خدمت بانک‌ها مجانی به کار گرفته شده‌اند که از یک سو با کم کردن هزینه‌های پرداخت پرسنلی به بانک‌ها کمک می‌کنند و از سوی دیگر باعث کاهش هزینه استهلاک پول فیزیکی شده‌اند (چاپ پول جدید کمتر شده است) و در دیگر سو سرعت انتقال وجه به بانک‌ها آنی شده است، حال آنکه تا پیش از این مغازه‌دارها ممکن بود پول خود را چندین روز نگه داشته و پس از تجمیع به حساب بانک‌شان واریز کنند. متأسفانه به رغم این برکات که به مدد اینترنت و تکنولوژهای روز و نرم‌افزاری (نه سخت‌افزاری با هزینه‌های سنگین) مهیا شده با تصمیم جدید، بانک‌ها نه فقط افراد جامعه را مجانی به کار گرفته‌اند که بابت کارکردنشان هم پول طلب می‌کنند!
سؤال دیگری که درباره تصمیم دریافت کارمزد 120 تومانی بابت هر تراکنش مالی در کارتخوان‌ها مطرح می‌شود این است که رقم 120‌تومان بر چه اساسی محاسبه شده در حالی که پایه این عملیات اینترنت و استفاده از شبکه مخابراتی است و هزینه‌ای کمتر از یک دهم مبلغ مذکور است. به عبارت دیگر اگر بحث هزینه ریسک مبلغ جابه‌جایی شده است، پس چرا برای هر عملیات بانکی (تراکنش) 120 تومان دریافت می‌شود و به عنوان مثال چرا یک فرد برای خرید جنس هزار تومانی باید کارمزدی بپردازد که یک فرد برای خرید جنس 3 میلیون تومانی (3 هزار برابر)؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردم چرا باید هزینه شعبه‌های میلیاردی بانک‌ها را بدهند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X