هشدار ،تهدید، ترغیب؛ دیپلماسی عمومی رییس جمهور امریکا در سازمان ملل

هشدار ،تهدید، ترغیب؛ دیپلماسی عمومی رییس جمهور امریکا در سازمان ملل

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شاید کوتاه‌ترین تصویری که می‌توان از حواشی سخنرانی اوباما در مجمع عمومی ترسیم کرد؛ نگاه پرسشگرایانه و غضبناک سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل از یک طرف، دستان گره خورده زیر چانه و نگاه توام با بیم و امید محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و لبخند رضایت فواد معصوم رییس‌جمهوری عراق از تمجیدهای پی در پی باراک اوباما از پیشرفت‌ها در عراق بود؛ جایی که ظاهرا نماینده برجسته‌یی از ایران حضور نداشت.

بـــاراک اوبامــــا، رییس‌جمهــوری ایالات متحده در اولین روز اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل، پس از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و دیلما روسف، رییس‌جمهوری برزیل سومین سخنران بود. اوباما که دوران ریاست‌جمهوری پر حادثه‌یی درداخل امریکا و مناطق مختلف جهان داشته و سیاست خارجی او منتقدان داخلی و خارجی زیادی دارد، در حالی پشت تریبون قرار گرفت که از روزها قبل بسیاری از محافل خبری و تحلیلی جهان به گمانه‌زنی درباره محورهای سخنان او می‌پرداختند و همان‌گونه که پیش بینی می‌شد رییس‌جمهوری شناخته شده‌ترین کشور جهان، با رویکرد دیپلماسی عمومی با زبانی ساده در جمع رهبران کشورهای مختلف جهان، رو به میلیاردها مخاطب تلویزیونی و رادیویی و رسانه‌یی سخن گفت.

رییس‌جمهور امریکا با توصیف مقطع کنونی تاریخ به عنوان چهار راه صلح و جنگ، بی نظمی و انسجام و همبستگی، ترس و امید، از افزایش تعداد کشورهای عضو سازمان ملل، از گسترش دموکراسی و کاهش فقر، از تقویت اقتصاد جهانی و فرهنگ در جهان تقدیر کرد و گفت این امر که همزمان با مردم منهاتان، در روستای مادربزرگ او در نایروبی هم مردم به کتاب‌های زیادی دسترسی دارند، یک دستاوردی بزرگ است. اوباما گفت من به جوانان ایالات متحده و جهان می‌گویم که این بهترین دوره تاریخ است، زمانی که فرصت آموزش و با سوادی و آزادی و برابری در بیشتر نقاط جهان برقرار شده و زمانی که برای هیچ کشوری بیرون ماندن از نظام جهانی ساده نیست.

با این حال اوباما تاکید کرد که او در سخنان خود به بزرگ‌ترین چالش‌های فرا روی نظم جهانی توجه خاص می‌کند؛ بیماری ابولا، بحران اوکراین و به ادعای رییس‌جمهور امریکا تجاوز روسیه به این کشور و بی رحمی‌ها در سوریه و عراق.

رییس‌جمهور امریکا با اشاره به ناکافی بودن سرمایه‌گذاری در سیستم سلامت نقاط مختلف جهان، ابولا را یک بحران بزرگ برای همه جهان دانست. وی عنوان کرد که امریکا با اعزام پزشکان و نیروهای امنیتی به آفریقا به عبور این منطقه از این بیماری کمک می‌کند. اوباما تاکید داشت که این بیماری می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را بگیرد و اقتصاد جهانی را دچار بحران کند.

رییس‌جمهور دموکرات ایالات متحده در بخشی از سخنان خود نیز از تعهد امریکا برای ریشه‌کن کردن فقر یاد کرد و اعلام کرد که برای بهبود شرایط محیط زیست این کشور سهم خود در کاهش گازهای گلخانه‌یی را ایفا می‌کند و از دیگر کشورها انتظار دارد، آنها نیز به سهم خود متعهد باشند.

اما با وجود آنکه امریکا برای نقض صلاحیت سازمان ملل در جهان مورد انتقاد قرار می‌گیرد، اوباما از آن حمله‌ها دفاع کرد و با تصریح اینکه دنیا در دو راهی احیای نظم بین‌المللی یا عقبگرد به دلیل بی‌نظمی قرار دارد، گفت: آینده غیرقابل پیش‌بینی نیست و از طریق تلاش مشترک، می‌توان بحران‌های کنونی را به ویژه بحران افراطی‌گری را حل کرد و به دستاوردهای بیشتر دست یافت. وی تاکید کرد: فلسفه وجودی سازمان، یا گروه‌های افراطی مسوولیت مشترک همه ملت‌های بزرگ و کوچک است.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا در ادامه سخنان خود با کنایه به روسیه گفت: کشورهایی که به دنبال الحاق خاک یک کشور به کشور خود هستند به گور می‌پیوندند. وی در این بخش از سخنان خود که دربرگیرنده جملات تندی علیه نقش روسیه در اوکراین بود، با انتقاد از قلدری و دفاع از حق تعیین سرنوشت، اعلام کرد که ایالات متحده از حرکت مردم اوکراین به سمت تعیین سرنوشت حمایت سیاسی – اقتصادی خواهد کرد. رییس‌جمهور امریکا با تاکید بر نقش ناتو و حمایت از دفاع مشترک به صراحت به روسیه حمله کرد و گفت هزینه زیادی به روسیه تحمیل خواهد کرد. این در حالی بود که زمانی که سخنان اوباما به این بخش رسید، رسانه‌های بین‌المللی حاضر در محل اجلاس روی چهره سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل که در میان حاضران حضور داشتند، تمرکز کردند، جایی که به نظر رسید لاوروف حرف و انتقادی برای گفتن دارد اما لب می‌گزد. اما رییس‌جمهوری امریکا پس از جملات سخت و سردی که علیه مسکو داشت، در ادامه با ترسیم راه‌حلی به گمان خود قابل دستیابی اعلام کرد که اگر روسیه به تقویت آتش‌بس کنونی در اوکراین کمک کند، امریکا با لغو تحریم‌ها به حل مشکلات اقتصادی روسیه کمک می‌کند. وی با اشاره به توافق‌های تاریخی دو کشور امریکا و روسیه به ویژه پیمان منع سلاح‌های هسته‌یی، از کرملین دعوت کرد رفتار خود در موضوع اوکراین را تغییر دهد.

رییس‌جمهور امریکا وقتی به موضوع ایران رسید، ریتم سخنان خود را کند کرد و با تغییر لحنی که در مجموع سخنانش بارز بود، گفت: پیام من به مردم و رهبران ایران ساده و جامع است؛ اجازه ندهید که این فرصت از دست برود. رییس‌جمهور امریکا تاکید کرد امریکایی‌ها به دنبال طرحی با استفاده از دیپلماسی فعال برای کنترل برنامه‌ هسته‌یی ایران به عنوان بخشی از وظیفه‌ امریکا در جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی هستند. اما این فقط در حالتی قابل رخ دادن است که ایران این فرصت تاریخی را از دست ندهد. ما می‌توانیم به یک راه‌حل مناسب که نیازهای ایران به انرژی را برطرف کند و به جوامع بین‌المللی در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌یی ایران اطمینان دهد، دست یابیم.

یک محور مهم از سخنرانی اوباما نیز به بحث تروریسم، افراط‌گرایی و گروه‌های تروریستی اختصاص داشت. باراک اوباما با اشاره به اینکه تروریسم پدیده جدیدی نیست و ریشه در تاریخ دارد، دسترسی گروه‌های کوچک به تکنولوژی‌های جدید را از پیامدهای خطرناک تروریسم در عصر جدید دانست و گفت: ما مواضع القاعده و گروه‌های وابسته را از بین می‌بریم اما با اسلام و مسلمانان نمی‌جنگیم. اوباما با تاکید گفت: بحث از ما و مسلمانان نیست. میلیون‌ها مسلمان جزو جامعه امریکا هستند و وی ایده جنگ تمدن‌ها را نفی می‌کند.

رییس‌جمهور امریکا از چهار راهبرد برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی سخن گفت:

1- گروه تروریستی داعش نابود شود؛ گروهی که به زنان تجاوز کرده و سر انسان‌های بی‌گناه را می‌برد. اوباما گفت هیچ خدایی چنین جنایاتی را توجیه نمی‌کند و هیچ راه مذاکره‌یی با این گروه پلید و شبکه مرگ وجود ندارد. همزمان با این سخنان بی‌پرده رییس‌جمهور امریکا تاکید داشت که این کشور در این جنگ تنها نیست و هم‌اینک 40 کشور عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش هستند و وی از همه کشورهای جهان دعوت می‌کند که به این ائتلاف بپیوندند.

2- رییس‌جمهور امریکا در پیامی استراتژیک که رویه خاورمیانه است، گفت: وقت آن رسیده که همه دنیا به ویژه جوامع اسلامی ایدئولوژی که گروه‌هایی مانند داعش از آنها استفاده می‌کنند را طرد کنند. وی از جوامع اسلامی خواست با کسانی که منابع و سوخت این ایدئولوژی‌ها را تامین می‌کنند، مقابله کنند. اوباما با تاکید بر نقش افراد، از افکار عمومی خواست در فضای مجازی و اینترنت مراقب کسانی باشند که دیگران را برای عملیات‌های انتحاری شستشوی مغزی می‌دهند. اشاره او به روحانیون تندرویی در جوامع عربی بازمی‌گشت که با خطابه‌های آتشین موتور محرکه تروریسم داعش هستند.

رییس‌جمهور امریکا همچنین از تصویب قطعنامه‌یی در شورای امنیت برای مبارزه با تروریسم خبر داد. اوباما گفت: باید نفرت‌آفرینی از مدارسی که تعصب را آموزش می‌دهند خارج شود. 200 هزار نفر در جنگ داخلی در سوریه جان خود را از دست دادند. ما اجازه نخواهیم داد تروریست‌ها پناهگاه امنی پیدا کنند.

3- مقابله با چرخه درگیری‌های فرقه‌یی یکی از تاکیدهای رییس‌جمهوری امریکا بود. اوباما از ایجاد جنگ بین فرقه‌ها مثلا شیعه و سنی به عنوان خطری برای جهان یاد کرد و گفت که این جنگی نیست که کسی پیروز آن باشد. با این حال رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که دولت وی از اپوزیسیون سوریه حمایت می‌کند اما در نهایتا بر راه‌حل سیاسی و ایجاد روند دموکراتیک در سوریه تاکید دارد.

4- اوباما گفت ساده و روشن کشورهای عربی و مسلمان را خطاب قرار می‌دهم، به ویژه جوانان را در خاورمیانه. من به آنها پیشنهاد می‌دهم به جای پیروی از اندیشه‌های افراطی، با آموزش به توسعه کشور خود کمک کنند. رییس‌جمهور امریکا با بزرگ و محترم دانستن تمدن این کشورها با جوانان مسلمان درباره وجود دولت‌های خودکامه و گروه‌های زیر زمینی ابراز همدردی کرد و کنایه‌یی نیز به وضعیت بدون زنان در این جوامع زد. اوباما تلاش داشت همزمان با دفاع از ائتلاف امریکا با کشورهای عربی، آشکار سازد نسبت به وضعیت بغرنج دموکراسی در جوامع عربی چشم نپوشیده است.

او در ادامه بر لزوم حل مساله فلسطین در چارچوب راهکار تشکیل دو کشور تاکید کرد و گفت: برای پایان دادن به کشمکش فلسطینی و اسراییلی باید دو کشور تشکیل شود. اوباما گفت: شرایط کنونی در نوار غزه و کرانه باختری به این شکل باقی نخواهد ماند و ما در برابر قتل غیرنظامیان ساکت نخواهیم نشست. رییس‌جمهور امریکا گفت باید این مساله را پاک کرد که اسراییل ریشه همه مشکلات است و این هدف با یک راه‌حل عادلانه و امن تحقق می‌یابد.

در نهایت اوباما به حقوق بشر اشاره کرد و با یادآوری همزمانی حوادث فرگوسن امریکا با حوادث خاورمیانه، به انتقادها از نقض حقوق بشر در داخل امریکا پاسخ داد و در مقام رییس‌جمهور امریکا خطاب به دنیا اعتراف کرد بله ما هم مشکل داریم، اما این مساله سبب نمی‌شود که ما در سایه رسانه‌های آزاد و دستگاه مستقل قضایی بر اصول خود از جمله دموکراسی و احترام به قانون تاکید نکنیم. ملت‌های جهان برای دفاع از آزادی‌ها به امریکا چشم دوخته‌اند و ما متعهد می‌شویم برای تحقق آن تلاش کنیم.

اوباما با تکرار شعار انتخاباتی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری شش سال پیش امریکا، «تغییر» را خواست جهانی دانست و با تاکید مکرر گفت: تمنای تغییر وجود دارد. اوباما از سخن روزولت رییس‌جمهوری امریکا وام گرفت که همزمان با جنگ جهانی دوم برای منشور حقوق بشر کوشید. اوباما در این بخش از سخنانی تاریخی گفت: رعایت حقوق بشر باید از دنیای کوچک تک تک افراد در دانشگاه و محل کار و جامعه شروع شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هشدار ،تهدید، ترغیب؛ دیپلماسی عمومی رییس جمهور امریکا در سازمان ملل » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X