النهار: در این جنگ هم ایران برنده است

النهار: در این جنگ هم ایران برنده است

دیپلماسی ایرانی/ متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ایران عضوی از پیمان بین المللی اشغال افغانستان در سال 2001 نبود و حمله به آن را نیز تایید نکرد، اما امروز یکی از قدرت های مهم و تاثیرگذار در این کشور است و همه بر نفوذ آن برای وضعیت فعلی و آینده افغانستان حساب می کنند.
در حمله امریکا به عراق نیز ایران عضوی از ائتلاف تایید کننده جنگ علیه این کشور نبود. جنگی که دو سال بعد از حمله به افغانستان به وقوع پیوست. در حالی که بسیاری می گفتند که وجود نظامی امریکایی ها در کنار مرزهای ایران تهدیدی برای تهران و نقش منطقه ای آن و خواسته هایش محسوب می شود و تهران از این بابت نگران است. در حالی که جنگ عراق نیز همانند جنگ افغانستان برنده آن ایران بود. به گونه ای که می توان گفت دشمن اول ایران در عراق یعنی صدام سرنگون شد و این کشور به دست طرفداران ایران افتاد و بعد دیدیم که چگونه نفوذ بی بدیل ایران در عراق آغاز شد.
اکنون به اسم مبارزه با تروریسم واشنگتن می خواهد جنگ سومی را در خاورمیانه رقم بزند و برای بار سوم است که ایران از حضور در جمع کشورهای تشکیل دهنده ائتلاف بین المللی جدید علیه داعش محروم می شود. این جا هم ایران هر گونه حمله ای به خاک کشورهای خاورمیانه را محکوم می کند اما روشن است این بار نیز همه چیز به سود ایران تمام خواهد شد و نتایج آن به گونه ای رقم خواهد خورد که ایران برنده این جنگ باشد.
در آستانه شکل گیری این ائتلاف جدید، در حالی که همه چیز از جده حکایت از تشکیل ائتلافی جدید به رهبری عربستان و با حمایت و همراهی امریکا می داد و همه فکر می کردند با شکل گیری این ائتلاف از نفوذ ایران در منطقه که از بغداد تا بیروت امتداد دارد، کاسته خواهد شد و موازنه جدیدی بر منطقه حاکم خواهد شد، ناگهان اتفاقی افتاد که همه شوکه شدند و در برابر واقعیت جدید سر تسلیم فرود آوردند. صنعا به دست الحوثی ها، دوستان ایران که از دل و جان شیفته ایران هستند و از لحاظ فکری نیز به آن تمایل دارند، سقوط کرد. با این سقوط فرضیه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن نیز باطل شد. اکنون می توان گفت که دامنه نفوذ ایران از شمال خاورمیانه به جنوب آن گسترش یافته است. یمن نیز به جمع کشورهای بزرگ منطقه که درگیر مسائل بزرگ خاورمیانه هستند، پیوست.
منطقه به طور کامل به سمت آینده ای مجهول در حرکت است. تنها این شانس می ماند که باب گفت وگو و مذاکره میان تهران و ریاض بتواند بسیاری از مشکلات موجود در خاورمیانه را حل کند و قفل بسیاری از درهای بسته را بگشاید.
کسی که از آسمان منطقه را ببیند و جزئیان را پیگیری کند به خوبی می بیند که قدرت کدام کشور در خاورمیانه از همه بیشتر است. کشوری که بر سراسر خاک جغرافیایی خود کنترل دارد اکنون به کمک قدرت و سیاست خود می رود تا دیگر کشورهای منطقه را نیز به زیر نگین خود بیاورد. ایران امتحان خود را در افغانستان و عراق پس داده است. در حالی که امریکا از زمین و هوا این دو کشور را به اشغال خود در آورد در آخر ایران برنده ماجرا شد و به جایگاهی رسید که حرف اول و آخر را خودش در آن کشورها می زند. حالا که امریکا فقط قرار است از آسمان وارد میدان شود دیگری بدیهی است که برنده نهایی چه کسی خواهد بود. کسی که بر دریاهای سه گانه مدیترانه، خلیج فارس و دریاری عمان و دریای سرخ اشراف دارد و دامنه نفوذش را به سواحل آنها رسانده است. آیا کسی می تواند منکر این قدرت شود؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «النهار: در این جنگ هم ایران برنده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X