دی ولت: ابهام ها در مورد آینده سیاست ترکیه در قبال داعش

دی ولت: ابهام ها در مورد آینده سیاست ترکیه در قبال داعش

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ایالات متحده آمریکا پس از بمباران مواضع و پایگاه های گروه تروریستی موسوم به "دولت اسلامی"، از سه شنبه شب هفته جاری حملات خود علیه مواضع این گروه در خاک سوریه را نیز آغاز کرد اما تا به این لحظه از آن متحد از نظر استراتژیک بسیار مهم غرب در ناتو، در میان کشورهای عضو این ائتلاف ساخته و پرداخته آمریکا خبری نیست و به عبارت روشن تر نامی از ترکیه در این ائتلاف به چشم نمی خورد.
از آن جایی که بیش از سه ماه 46 شهروند ترک در اسارت نیروهای داعش بودند، ظاهرا آنکارا از آزادی عمل لازم برای اتخاذ موضعی مشخص در مورد این گروه محدودیت های زیادی داشت. اما روز شنبه گذشته این گروگان ها پس از یکصد و یک روز اسارت در شهر موصل عراق آزاد شدند. آنچه مشخص است این که این گروگانگیری تاثیر زیادی بر سیاست خارجی ترکیه گذاشت.
به گزارش رسانه های آمریکایی ، عملیات های نظامی ایالات متحده علیه داعش از سوی کشورهای عربستان سعودی، اردن ، امارات متحده عربی و بحرین پشتیبانی می شود. از قرار معلوم بالاخره تلاش های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نتیجه داد و توانست دولت های مهم ترین کشورهای عرب منطقه را در مورد پشتیبانی از عملیات نظامی علیه گروه تروریستی داعش مجاب کند اما غیبت (از نظر ژئوپلیتیک) مهم ترین کشور مسلمان متحد آمریکا در این ائتلاف کاملا محسوس است. تا قبل از این دولت حزب عدالت و توسعه دلیل این عدم همراهی خود را نگرانی ها از سرنوشت گروگان های ترکی که در اسارت داعش بودند عنوان می کرد.
اما پس از آزادی نابهنگام و بدون خشونت این گروگان ها و بازگشت آنها به خانه در کمال صحت و سلامت بود که پرزیدنت رجب طیب اردوغان از یک "رفتار دیپلماتیک" گفت و هر گونه پرداخت پول از سوی ترکیه به نیروهای داعش در قبال آزادکردن این گروگان ها را تکذیب کرد. در عین حال هنوز هم دولت ترکیه فاش نکرده است که داعشی ها در قبال آزاد کردن گروگان ها چه تقاضایی از آنکارا داشته اند.
امروز یعنی سه ماه پس از آن که رسانه های ترکیه به دستور دولت این کشور و به دلیل اجتناب از آسیب رساندن به روند مذاکره برای آزادی گروگان ها از هر گونه خبر و گزارش در این مورد منع یا محدود شده بودند، افکار عمومی ترکیه نه تنها در مورد روش آزادسازی گروگان ها سوال هایی را مطرح می کند بلکه در آینده ای نزدیک این مبحث را نیز پیش خواهد کشید که بالاخره ترکیه به آن ائتلاف نظامی علیه داعش خواهد پیوست یا نه.
"احمد هاکان" روزنامه نگار نام آشنای ترک روز دوشنبه طی مقاله ای با عنوان "حالا باید در مورد داعش صحبت کنیم" در روزنامه حریت ، پرسش هایی را خطاب به دولت ترکیه مطرح کرد. این روزنامه نگار برجسته طی این مقاله پرسید: "آیا میان رفتار و ایدئولوژی و جهان بینی شما با رفتار و ایدئولوژی و جهان بینی آنها تفاوتی وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است پس این تفاوت ها را نام ببرید". هاکان از دولت ترکیه خواست که با شفافیت اعلام کند که طرفدار کردهاست یا طرفدار داعش.
همکار هاکان در روزنامه حریت یعنی "محمت ایلماز" نیز نوشت که با توجه به آزادی گروگان ها بی تردید در آینده نزدیک از ترکیه درخواست خواهد شد که به آن ائتلاف نظامی غرب علیه داعش بپیوندد:"اما هنوز هم ما نمی دانیم که آیا دولت ترکیه از پیوستن به این ائتلاف به رهبری آمریکا اکراه دارد یا نقش خود را به ارائه کمک های انسان دوستانه محدود خواهد کرد". ایلماز در ادامه این مقاله ضمن مخالفت با هرگونه اقدام نظامی ترکیه می نویسد:" زیرا این جنگ به ترکیه ارتباطی ندارد. نمی توانیم تنها به دلیل همسایگی با سوریه وارد جنگی شویم که تا مدت ها هیچ برنده ای نخواهد داشت". به عقیده ایلماز ترکیه باید همچنان پناهجویان بیشتری را پذیرفته و به کمک های انسان دوستانه ادامه دهد و در عین حال از نفوذ خود بر داعش در جهت دور نگاه داشتن این گروه از مرزهای ترکیه استفاده کند.
سیل پناهجویان سوری به سوی خاک ترکیه نیز همچنان ادامه دارد و به گزارش کمیته پناهجویان سازمان ملل متحد در روزهای گذشته به دلیل حمله نیروهای داعش بیش از 260000 هزار نفر که غالب آنان ساکنان شهر جنگ زده و کردنشین کوبانی (عین العرب) بوده اند خانه و کاشانه خود را ترک و دویست هزار نفر از آنها خود را به ترکیه رسانده اند. بر اساس همین گزارش که روز سه شنبه انتشار یافت در حال حاضر ترکیه میزبانی 5/1 میلیون پناهجو را بر عهده دارد که بخش اعظم آن را شهروندان آواره سوری تشکیل می دهند.
و به دلیل همین وضعیت دشوار است که "ندیم شنر" روزنامه نگار منتقد دولت ترکیه عقیده دارد که این کشور در نهایت به ائتلاف کشورهای غربی و عربی علیه شبه نظامیان تروریست گروه دولت اسلامی خواهد پیوست. شنر می گوید:" در حال حاضر نه تنها افکارعمومی بلکه احزاب اپوزیسیون نیز در این مورد از دولت حمایت می کنند. زیرا داعش خطری است که سراسر جهان را تهدید می کند. با این حال به عقیده من اگر دولت مخالف حمایت از عملیات نظامی علیه داعش باشد هرگز به صورت علنی آن را اعلام نخواهد کرد".
شنر نیز مانند بسیاری دیگر از کارشناسان ترکیه در این مورد تردیدی ندارد که آنکارا تا قبل از آزادی گروگان های ترک امکان زیادی برای اقدام یا موضع گیری علیه داعش نداشت و برای حفظ جان شهروندانش از هر گونه موضع گیری مشخص پرهیز می کرد:" اما امروز دیگر چنین مانعی وجود ندارد. با همه این احوال باید این مساله را نیز در نظر داشت که اگر ترکیه علیه داعش وارد عمل شده و در عملیات های زمینی به تنهایی عمل کند آنگاه است که خطر بزرگی متوجه این کشور خواهد شد. به عقیده من هرگونه عملیات نظامی اعم از زمین یا هوا علیه گروه دولت اسلامی باید به صورت هماهنگ و با شرکت همه کشورهای عضو آن ائتلاف انجام بگیرد".
در این میان حتی اپوزیسیون در تبعید سوریه نیز بر فشارهای خود به آنکارا برای اقدام علیه داش افزوده است اما دولت احمد داود اوغلو و مهم تر از آن شخص رجب طیب اردوغان تا این لحظه هیچ اشاره ای به تمایل یا عدم تمایل کشورش برای شرکت در عملیات نظامی علیه داعش نداشته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دی ولت: ابهام ها در مورد آینده سیاست ترکیه در قبال داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X