مخاچ قلعه و گیلان خواهرخوانده می‌شوند

به گزارش ايرنا، پايگاه نشريه هفتگي آرگومنتي ايفاگتي در اين باره نوشته است: شهر مخاچ قلعه با استان گيلان قرارداد خواهرخواندگي مي بندد كه توافق اوليه آن دوازدهم آوريل (24 فروردين 1395)در جريان مذاكرات يك هيات ايراني با مقام هاي اين شهر در داغستان به دست آمده است.
بنا به اين گزارش، گروهي از شركت هاي سرمايه گذآري ايراني پيشنهاد قرارداد خواهرخواندگي گيلان و مخاچ قلعه را مطرح كردند كه موسي موسايف شهردار اين شهر از آن استقبال كرده و دستور تهيه اسناد لازم را داده است.
همچنين در جريان ديدار هيات ايراني با عبدالسلام گاميدوف نخست‌وزير داغستان براي سرمايه گذاري دو ميليارد دلاري در اين جمهوري مذاكره شد.
داغستان جزيي از خاك ايران زمان سلطنت فتحعليشاه قاجار همراه بخش هاي زيادي از ديگر مناطق كشور براساس قرارداد گلستان از پيكره كشور جدا شد و به اشغال روسيه تزاري در آمد.
در فصل سوم اين قرارداد آمده است: (در ازاي) صلحنامه ولايات قراباغ و گنجه كه الآن موسوم به اليزابت پول است و الكاي خوانين نشين شكي، شيروان، قوبٌه، دربند، بادكوبه و هر جا از ولايات طالش را با خاكي كه الآن در تحت تصرف دولت روسيه است و تمامي داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، كورنه، مينگرلي، آبخازي و تمامي الكا و اراضي كه در ميانه قفقازيه و سرحدات معينه الحاله بوده و نيز آنچه از اراضي درياي قفقازيه الي كنار درياي خزر متصل است مخصوص و متعلق به ممالك آمپيريه روسيه است مي داند.
جمهوري داغِستان (سرزمين كوهي) با 50 هزار و 300 كيلومتر مربع مساحت و حدود سه ميليون نفر جمعيت در سواحل غربي درياي خزر و در قسمت شرقي ناحيه قفقاز واقع شده و مركز آن مَخاچ‌قلعه بزرگ ترين شهر اين جمهوري است.
دربند دومين شهر داغستان نيز با تاريخ پنج هزار ساله كناره خزر كه از دوره ساسانيان تا قاجار شمالي‌ترين نقطه و دژ مرزي ايران به‌شمار مي‌آمد، به عنوان ايراني ترين، فارسي ترين و شيعي ترين شهر فدراسيون روسيه شهرت دارد و از دو هزار سال قبل تا كنون بافت و هويت سنتي خود را حفظ كرده و به همين دليل در يونسكو ثبت شده است.
اروپام1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مخاچ قلعه و گیلان خواهرخوانده می‌شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X