تكاپوی صنعت نشر آذربایجان شرقی برای احیای بازار فروش

به گزارش ایرنا، كتاب به عنوان رسانه مكتوب، تاثیرگذاری و ماندگاری بالایی نسبت به سایر رسانه ها دارد و بخشی از این تاثیرگذاری مدیون جنس رسانه و عادت مخاطبان نسبت به این رسانه كاغذی است .
اما در سال های گذشته حضور كتاب در سبد خرید مردم كمرنگ شده است كه تاثیرات تحریم ها، گرانی كاغذ و هزینه های بالای نشر را از دلایل اصلی این مشكل می دانند.
كتاب رسانه ای است كه از دوران كودكی تا مدرسه، از قصه های شب مادرها و مادربزرگ گرفته تا كتاب های درسی و دانشگاهی با زندگی مردم عجین شده و مخاطبان با كتاب راحت تر هستند؛ این در حالی است كه بر اساس نظر كارشناسان فرهنگی مردم با كتاب بیگانه و از مطالعه دور شده اند.
از سوی دیگر چاپ كتاب با صنعتی به نام نشر گره خورده است و آذربایجان شرقی به ویژه تبریز مركز آن خاستگاه این صنعت در كشور در بیش از 200 سال پیش می باشد.
اما صنعت چاپ و نشر آذربایجان شرقی در یك دهه اخیر متاثر از شرایط عمومی حاكم بر این حوزه در كشور، حال و روز خوبی نداشته است و تنها در دوره پس از برجام امیدها برای جان گرفتن دوباره این حوزه فرهنگی اندكی جان گرفته است.
عضو هیات مدیره ناشران ایران و مدیر انتشارات ستوده تبریز در این باره می گوید: مشكل اساسی نشر در ایران مخاطب یابی نكردن درست است كه ریشه آن به سیستم آموزش و پرورش كشور برمی گردد و این مشكل عرضه و تقاضای كتاب را با مشكل مواجه كرده است.
سعید جلالی اظهار كرد: شاخص عادت به مطالعه در كشور بسیار پائین است و آموزش و پرورش برای توسعه كتابخوانی در بین دانش آموزان برنامه ای ندارد.
وی یادآور شد : مشكل دیگر كه در كشورهای دیگر نیز وجود دارد، رسانه های رقیب و توسعه رسانه های الكترنیكی،مجازی،تلویزیونی و ماهواره ای است كه عادت مطالعه حوزه نشر را با مشكل مضاعف روبرو كرده و به شدت میزان مطالعه را در ایران كاهش داده است.
جلالی گفت: نبود امكان مالی برخی طبقات جامعه همراه با بالا رفتن قیمت كتاب، نبود فرهنگ كتابخوانی و انتخاب كمك های غیردرسی از دیگر مشكلات حوزه نشر است .
وی افزود: كشورهای مترقی با وجود داشتن فناوری های وسایل ارتباط جمعی و رسانه های متعدد از شاخص مطالعه بالایی برخوردار هستند.
مسئول اتحادیه ناشران آذربایجان شرقی با بیان اینكه شاخص مطالعه در كشورهای پیشرفته از 2 ساعت پائین تر نمی آید، گفت: در كشورهای مترقی كتاب های فنی، مرجع و علوم محض به شیوه الكترونیكی هم است، ولی كتاب های علوم انسانی مثل تاریخ، جفرافی،ادبیات و رمان كه نقش آگاهی بخشی بیشتری دارند نشر الكترونیكی ندارند و مردم به دنبال مطالعه كتاب های كاغذی هستند و معتقدند كه مثلا كتاب رمان چاپی می تواند حس آنها را اقناع كند.
جلالی، راهكار درازمدت برای نهادینه كردن فرهنگ مطالعه در كشور را افزودن سرفصل جدی جدیدی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست و افزود: شغل كتابداری از شغل های آموزش و پرورش حذف شده و نگاه توسعه كتابخوانی ضعیف است.
مدیر انتشارات اختر تبریز نیز به خبرنگار ایرنا گفت: كاهش خوانندگان كتاب مشكل كلان كشوری است كه جامعه ناشران را تهدید می كند.
صمد محمدی آسیابی اظهار كرد: كاهش خواننده كتاب به خصوص در رده سنی جوانان حوزه كتاب را بیش از زمان های دیگر آزار دهنده است .
وی افزود : بیشتر خریداران كتاب 45 تا 50 ساله هستند كه نشان دهنده آن است نسل جدید از كتاب استقبال نمی كنند .
وی گفت : كاهش شمارگان كتاب به علت ترس از فروش، نویسندگان كتاب را محتاط كرده و شمارگان را به حداقل رسانده است .
محمدی آسیابی در خصوص اینكه فناوری های جدید یكی از دلایل اصلی كاهش مخاطب كتاب شده است، اظهار كرد: این موضوع را قبول ندارم چون در این صورت باید در كشورهای اروپایی و آمریكایی كتاب و كتابخانه از رده خارج می شد .
وی یادآور شد : فروش كتاب در لندن به اندازه فروش كتاب در كشورهای جهان سوم است؛ آنها حتی فرهنگ مطالعه در مترو،اتوبوس و تاكسی را هم دارند و معلوم است در چنین كشورهایی شمارگان كتاب و عنوان های كتاب تا چه حد افزایش خواهد داشت .
وی گرانی كتاب را در كاهش خواننده كم تاثیر دانست و افزود: مشكل اصلی احساس نیاز و فرهنگ كتابخوانی است كه جامعه نسبت به آن دور مانده است و بر این اساس باید آموزش و پرورش به صورت زیربنایی فرهنگ سازی مطالعه را از كودكان نهادینه كند .
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اهمیت مقوله كتاب و كتابخوانی و نقش آگاهی بخشی آن، شمارگان كتاب های منتشر شده آذربایجان شرقی در سال گذشته را یك هزار و 215 عنوان با شمارگان یك میلیون و 816 هزار و 760اعلام كرد.
علی اكبر صفی پور یادآور شد: این در حالی است كه در سال 1393 شمسی یك هزار و 52 عنوان كتاب با یك میلیون و 751 هزار تیراژ در استان منتشر شده است.
وی ادامه داد: نمودار چاپ كتاب استان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن از لحاظ عنوان بیش از 15 درصد و از نظر شمارگان حدود 4 درصد رشد نشان می دهد.
صفی پور اظهار كرد: ارزش كل كتاب های منتشر شده استان در سال گذشته 168 میلیارد و 572 میلیون ریال و سال قبل از آن 126 میلیارد ریال و ضریب تغییرات آن حدود 34 درصد بود.
وی، تعداد تالیفات حوزه نشر آذربایجان شرقی در سال گذشته را یك هزار و 18عنوان ذكر كرد كه به گفته وی در مقایسه با سال قبل از آن بیش از 9 درصد افزایش نشان می دهد.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی مجموع ناشران استان را 115 مورد عنوان كرد و اظهار داشت: از این تعداد 101 مورد را ناشران دارای پروانه نشر و 14 مورد را ناشران مولف تشكیل می دهد.
گزارش از: پیمان پاكزاد
3093/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تكاپوی صنعت نشر آذربایجان شرقی برای احیای بازار فروش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X