درمان اعتیاد در طرح تحول سلامت بررسی می شود

درمان اعتیاد در طرح تحول سلامت بررسی می شود

مهر/ جانشین رئیس کنگره دانش اعتیاد اعلام کرد: در حالی که نظام سلامت کشور متحول می شود، چگونگی پیشگیری و درمان اعتیاد در این طرح جای سئوال دارد که در کنگره بین المللی دانش اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرد.
دکتر حامد اختیاری افزود: دولت روی طرح نظام سلامت کشور، سرمایه گذاری کرده و مطمئنا روی طرحی سرمایه گذاری نمی کند که به "اعتیاد" به عنوان یکی از بزرگترین معضلات سلامت جامعه نپردازد.
وی تاکید کرد: قرار است در کنگره بین المللی دانش اعتیاد تلاش کنیم تا چگونگی پیشگیری و درمان معضل اعتیاد را در طرح نظام سلامت کشور ببینیم.
اختیاری گفت: سرعت زیاد تولید دانش طب اعتیاد طی سالهای اخیر و یا ارسال 1700 مقاله به دبیرخانه کنگره بین المللی دانش اعتیاد که قرار است 450 مقاله به صورت سخنرانی و 800 مقاله به شکل پوستر ارائه شود و بسیاری از دلایل دیگر ، نشان دهنده وجود طیف گسترده ای از افراد متخصص ، در کشور است که در تولید دانش اعتیاد نقش دارند.
وی افزود: چگونگی مدیریت این طیف گسترده از متخصصان و توانمندی علمی موجود در کشور براساس نیاز جامعه، از دیگر چالشهایی است که امیدواریم بتوانیم در کنگره دانش اعتیاد، به آن بپردازیم.
مدیر آموزش ستاد علوم شناختی کشور و پژوهشگر مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران، داستان و موضوع "اعتیاد" را ، فقط خاص "اعتیاد به مواد مخدر" ندانست و تصریح کرد: هرآنچه که لذتی در آن وجود دارد و یا مواردی همچون اعتیاد به اینترنت، کمبود انرژی، خستگی جوانان، رفتارهای جنسی پرخطر و...، همه در دانش اعتیاد گنجانده می شود که باید پاسخگوی آنها باشیم.
رئیس جانشین هشتمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد همچنین به سه دغدغه عمده چاقی، استعمال دخانیات و مصرف الکل و دوری از ورزش در حوزه سلامت اشاره کرد و اظهارداشت: پاسخ هرسه این موارد در طب اعتیاد است.
اختیاری افزود: برای حفظ سلامتی فقط گفته می شود که خوردن غذای نامناسب باعث چاقی می شود، سیگار و الکل مضر است و ورزش، انسان را شاداب و به سلامتی انسان کمک می کند.
وی ادامه داد: در صورتی که خوردن غذای نامناسب و یا کشیدن سیگار و مصرف الکل، همان طب لذت است ضمن آنکه تاکنون مشخص شده که تنها مدلی از ورزش، موفق بوده که به شکل عادت ایجاد شده و این درحالی است که در دانش اعتیاد می توان به بررسی عادات درست و غلط پرداخت.
معاون آموزشی ستاد علوم شناختی کشور، بر علوم و فناوری های شناختی به عنوان یکی از اولویتهای الف علوم، تاکید کرد.
اختیاری با اشاره به اینکه توانمندی کشور در زمینه مطالعه مغز در دانش اعتیاد آورده شده و از آن بهره برداری می شود، افزود: در واقع خدمات فن آورانه و دانش بومی در راستای نیاز کشور در درمان اعتیاد مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، ضمن آنکه آمادگی داریم تا تجربیات خود را در زمینه طب اعتیاد، در اختیار کشورهای منطقه قرار بدهیم.
هشتمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد به عنوان بزرگترین کنگره علمی منطقه مدیترانه شرقی در حوزه اعتیاد از 19 تا 21 شهریور ماه جاری در مرکز همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «درمان اعتیاد در طرح تحول سلامت بررسی می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X