آغاز بزرگترین طرح کشاورزی ایران با بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری در دشت‌های خوزستان و ایلام

آغاز بزرگترین طرح کشاورزی ایران با بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری در دشت‌های خوزستان و ایلام

تسنیم / مدیرعامل موسسه جهاد نصر از آغاز بزرگترین طرح کشاورزی ایران با بودجه ۱.۵میلیارد دلاری در ۵۵۰هزار هکتار از دشت‌های خوزستان و ایلام خبر داد وگفت:این طرح رشد ۹.۵میلیون تنی تولید و ۲۱۰۰ میلیارد تومانی درآمد با ایجاد ۳۰۰هزار شغل درپی دارد.

یدالله شمایلی افزود: جایی که دیروز در آزاد کردن آن شریک بودیم امروز در تلاشیم تا آبادش کنیم و به تولیدش برسانیم. طرح بزرگ احیای اراضی دشتهای خوزستان و ایلام در حال اجرا است.

وی افزود: پس از جنگ در این مناطق کارهای اساسی زیادی انجام شد اما در بحث مربوط به کشاورزی و احداث شبکه‌ها عقب ماندگی‌هایی وجود داشت که در سال 1375 طی سفری که مقام معظم رهبری به خوزستان داشتند ایشان پتانسیل‌های بالای این استان را مورد توجه قرار دادند و دستوراتی صادر نمودند که به موازات آنها احداث سدها تأسیسات و شبکه‌هایی انجام شد اما در بخش شبکه های فرعی آن طور که باید کار پیش نمی‌رفت.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر با بیان اینکه استان خوزستان با ظرفیت‌هایی چون بیش از یک سوم آبهای جاری کشور، تابش آفتاب و دشت استعدادهای بالقوه زیادی دارد افزود: پس از آن دولت و وزارت جهاد کشاورزی این مأموریت را به موسسه ما سپردند و امروز ما مسئول اجرای بزرگترین پروژه کشاورزی تاریخ ایران با وسعت 550 هزار هکتار هستیم.

شمایلی با اشاره به اینکه 500 هزار هکتار از این پروژه در خوزستان و 50 هزار هکتار در ایلام اجرا می‌شود ادامه داد: این طرح در 5 حوزه کرخه، دز، کارون، مارون و زهره و خیرآباد قرار دارد که درسالهای گذشته اجرای طرح با کندی پیش می‌رفت اما با تدبیر رهبر معظم انقلاب درسال گذشته و با پیشنهاد رئیس جمهور گشایش خوبی در این زمینه اتفاق افتاد و رهبری اجازه دادند یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی ظرف سالهای 93، 94 و 95 به این پروژه اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه بخشی از این اعتبارات تاکنون اختصاص پیدا کرده و بخشی از کارها انجام شده است، گفت: اقداماتی مانند زه کشی‌های زیرزمینی، فراهم سازی زیرساخت، یکپارچه سازی اراضی و نوسازی از کارهایی است که باید انجام گیرد و سرعت کار روز به روز در حال افزایش است.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر با اشاره به نتایج این طرح افزود: پیش بینی می‌شود درپی اجرای این طرح حدود 9.5 میلیون تن افزایش تولید داشته باشیم. ضمن اینکه سالیانه دو هزار و 100 میلیارد تومان به درآمد کشاورزان و مردم منطقه اضافه می‌شود. همچنین در پی اجرای این طرح علاوه بر افزایش امنیت اجتماعی و ارتقای شاخص‌های انسانی در منطقه 300 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در آنجا ایجاد می‌شود.

شمایلی با بیان اینکه پس از اجرای این طرح منطقه به بزرگترین قطب کشاورزی کشور تبدیل می‌شود گفت: امیدواریم با عنایت ویژه رهبری و قولی که رئیس جمهور به مردم خوزستان دادند و با اختصاص مبلغ یک و نیم میلیارد دلار به این طرح کارها با سرعت به خوبی انجام شود.ضمن اینکه به اجرای این طرح برای اولین بار فاینانس داخلی و همچنین فاینانس خارجی چین تعلق گرفته است.

وی اظهار امیدواری کرد در پی اجرای این طرح خوزستان بتواند یک مرکز اصلی کشاورزی و تأمین امنیت غذایی کشور باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز بزرگترین طرح کشاورزی ایران با بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری در دشت‌های خوزستان و ایلام» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X