وزیر نفت: اگر دبه نکنند تا ۲۰ روز آینده قیمت خوراک پتروشیمی اعلام می شود

وزیر نفت: اگر دبه نکنند تا ۲۰ روز آینده قیمت خوراک پتروشیمی اعلام می شود

تسنیم / وزیر نفت گفت: در بحث قیمت خوراک چند شب پیش جلسه ای داشتیم با تمامی تولیدکنندگان که اگر این بار دبه درنیاورند مثل دفعه قبل، به قیمت مشخصی در خوراک می رسیم، دولت باید قیمت خوراک را تامین کند و حاضریم دراز مدت باشد.

بیژن نامدار زنگنه در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اظهار داشت: وقتی در سال 76 وارد وزارت نفت شدم، ارزش محصولات پتروشیمی ما به زحمت به یک میلیارد دلار می رسید اما امروز گرچه واحدهای پتروشیمی ما با ظرفیت کامل کار نمی کنند امیدوارم امسال ارزش تولیدات پتروشیمی ما به 22 میلیارد دلار برسد.

وی افزود: امیدوارم بتوانیم با همت به ظرفیت 70 میلیارد دلار تا 10 سال آینده یعنی افق 1404 برسیم که این هدف سرمایه گذاری نیاز دارد که ان شاالله خواهد شد که این 70 میلیارد دلار ارزش تولید مواد اولیه پتروشیمی، بخش پایین دستی را هم به کار خواهد انداخت.

وی ادامه داد: در پارس جنوبی امسال 4 فاز جدید پارس جنوبی با ظرفیت 100 میلیون مترمکعب به تولید می رسانیم و سال اینده هم 100 میلیون مترمکعب دیگر به مدار می آیند که تمام واحدهای استحصال اتان و ... دارند و نیاز صنعت پتروشیمی را نیز تأمین خواهند کرد و برنامه ریزی شده برای تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی واحد بازیافت اتان فاز 12 پارس جنوبی، واحد بازیافت اتان پارسیان، واحد بازیافت اتان بیدبلند2، ان جی ال 3200، ان جی ال 2300 و ان جی ال خارگ است که میلیون ها تن خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی را تولید خواهند کرد.

وی افزود: ما عزممان این است که هر چه می توانیم امسال خوراک بیشتری را برای پتروشیمی ها تأمین کنیم چون وقتی که فشار زیاد بود، طبیعتا تأمین گاز برای شبکه عمومی کشور در اولیت قرار داشت، امسال وضع ما در تأمین گاز بهتر است.

وی افزود: برای برق هم من مأمور کردم همکاران را در واحدهای جداسازی اتان در فازهای پارس جنوبی نقش بیشتری را به پتروشیمی بدهیم تا کمک کنیم برای بهره برداری واحدهای استحصال سی تو پلاس، قطعا باید نقش شرکت ملی پتروشیمی را باز تعریف کنیم، این شرکت باید نقش جدیدی داشته باشد که من این نقش را مورد توجه صنایع پایین دستی می دانم، قطعا شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید به توسعه صنایع پایین دستی کمک کند، که این مساله در توسعه متعادل کشور نقش موثری دارد.

زنگنه افزود: یک نقطه مهمی که نیاز است تأکید کنم این است که توسعه تکنولوژی ما را قادر کرده از گاز طبیعی برای تولید الفین ها و پلیمرها استفاده کنیم، 15 سال پیش فقط می توانستیم از متان، متانول و اوره تولید کرد امروزه تبدیل متان به پلی اتیلن انقلابی است، 8 تا 10 واحد تبدیل گاز طبیعی به الفین ها انقلاب در کشور ایجاد می کند که باید احداث کنیم که این را از وظایف دولت می دانم که برای احداث آنها مکان یابی و برنامه ریزی شود.

وی افزود: از نظر منابع هم کار کردیم که صندوق هایی برای پتروشیمی احداث شود و بخشی از منابع مالی از این طریق تأمین شود.

وزیر نفت گفت: در بحث قیمت خوراک چند شب پیش جلسه ای داشتیم با تمامی تولیدکنندگان که اگر این بار دبه درنیاورند مثل دفعه قبل، به قیمت مشخصی در خوراک می رسیم، دولت باید قیمت خوراک را تامین کند و حاضریم دراز مدت باشد، قیمت گاز باید برای هر محصول به قیمت همان محصول وابستگی داشته باشد تا ما به این ترتیب تولیدکننده داخلی را در برابر نوسان جهانی قیمت محصولات بیمه می کنیم.

زنگنه گفت: توقف تولید پیکان را جشن گرفتیم و امیدوارم به زودی توقف تولید نیسان 2000 را هم جشن بگیریم ، این محصولات که به درد نمی خورد صنعت ایران را جهانی نمی کند، سودی که تولید کننده می برد باید از تولیدش باشد نه از رانت خوردن، ما برای شما 25 درصد سود پروژه را می پذیریم ، لذا این قیمت خوراک هم اگر بحث دبه پیش نیاید تا 20 روز آینده برای تا 1400 تا 1405 تعین می کنیم.

وی گفت: ما در منطقه رقیب نداریم برای تامین خوراک گازی، ما رقیبی در منطقه نداریم، قطر و عربستان رقیب ما در تأمین گاز نیستند چون گازی برای تأمین ندارند. اگر دارند بروند بگیرند، قیمت 3 تا 4 دلار در هر بی تی یو را هر که داد من خودم خریدارم. از ترکمنستان 36 سنت برای هر مترمکعب گاز طبیعی می خرند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر نفت: اگر دبه نکنند تا ۲۰ روز آینده قیمت خوراک پتروشیمی اعلام می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X