ابتکار نوشت: سبقت اصلاح‌طلبان از اصولگرایان با پذیرش نقش «ناخدایی» خاتمی

ابتکار نوشت: سبقت اصلاح‌طلبان از اصولگرایان با پذیرش نقش «ناخدایی» خاتمی

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«امروز دفاع از خاتمی ضرورت اصلاح طلبی است. در واقع اصول گرایان باید بدانند که خاتمی خط قرمز ماست و اجازه تعرض به او را نخواهیم داد و این شخص پرستی که نهادگرایی است؛ نهاد ملی اصلاحات. ما خاتمی را از آن رو ستایش می‌کنیم که نماد عقل جمعی اصلاح طلبان و رهبر سیاسی یک جریان دموکراتیک است.»
اینها بخشی از سرمقاله آخرین شماره هفته نامه « صدا» تریبون حزب کارگزاران سازندگی به قلم محمد قوچانی است.نوشتاری که حاکی از یک پیام خاص برای تمام جریان‌های سیاسی است.
گروه‌های اصلاح طلب بعد از سپری شدن 8 سال از دولت اصلاحات در حال رسیدن به یک وجه اشتراک سیاسی به نام « سید محمد خاتمی» هستند.
خاتمی پیش از این برای برخی از جریان‌های اصلاح طلبی «رهبر» این جریان و برای گروهی دیگر تنها «رئیس» دولت اصلاحات بود اما بعد از حوادث سال 88 و تغییر فضای جریان چپ ایران، جایگاه خاتمی نیز تغییر کرد. حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و به حاشیه رفتن چهره‌های شناخته شده این جریان بعد از سال 88، خاتمی را به یگانه تکیه گاه این جریان تبدیل کرد.
در این میان رفتار سید محمد خاتمی که حکایت از عقل گرایی بعد از چهار سال پرحادثه برای اصلاح طلبان و حتی اصولگرایان داشت به این معنا کمک بیشتری کرد. شرکت کردن در انتخابات مجلس نهم، پیام مهمی برای جریان چپ بود که خاتمی از طریق انداختن برگ رای خود در یک شهر کوچک به صندوق، مخابره کرد. این حرکت حاوی یک پیام مهم بود و آنهم اینکه ما اصلاح طلبان درون نظام هستیم و کسی حق ندارد ما را خارج از نظام فرض کند. اصلاح طلبان حضور خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات را به صورت جدی و ملموس در انتخابات سال 92 درک کردند. رهبری که باعث کنار رفتن عارف از انتخابات شد و حسن روحانی توانست به کرسی ریاست قوه مجریه تکیه بزند. عارف تنها در صورتی از انتخابات کناره گیری می‌کرد که خاتمی به او بگوید.
خاتمی که تا قبل از 88 سعی می‌کرد خود را بیشتر به عنوان رئیس دولت اصلاحات معرفی کند، به خوبی فهمیده است که باید رهبری جریان چپ ایران را به دست بگیرد تا این جریان از ادبیات سیاسی ایران حذف نشود. پیروزی حسن روحانی کمک زیادی به بازسازی جریان اصلاحات کرد تا آنان بتوانند نفس تازه‌ای در فضای اجتماعی و سیاسی بکشند. اصلاح طلبان بعد از دیدن نقش خاتمی در انتخابات 92 و دوران انسداد سیاسی در حوادث بعد از 88 فهمیدند تنها با ناخدایی خاتمی می‌توانند از طوفان‌های سیاسی عبور کنند.
نوشتن نامه به مقام معظم رهبری و آرزوی سلامتی برای ایشان از سوی اصلاح طلبان با امضای سید محمد خاتمی به خوبی بیانگر همین معناست. از همین روست که به نظر می‌رسد جریان چپ ایران برای مجلس دهم نیز به دنبال استفاده کردن از استراتژی رهبری سیدمحمد خاتمی است. اصلاح طلبان می‌دانند اگر می‌خواهند به کرسی‌های سبز پارلمان برسند محتاج به گردآمدن دور خاتمی هستند. سرمقاله هفته نامه صدا نشان می‌دهد که کارگزاران که حزب نزدیک به هاشمی رفسنجانی است و اعضای آن در سال‌های نه چندان دور همیشه از منتقدان خاتمی بود، نیز این رهبری را پذیرفته‌اند و به سمتی حرکت می‌کنند که در کنار دیگر جریان‌های اصلاح طلبی قرار بگیرند. طعم خوش وحدت در خرداد 92، به کام اصلاح طلبان نشسته است و دوست دارند آن را در اسفند 94 هم تکرار کنند.
جمع شدن به دور خاتمی، سبب می‌شود که اصلاح طلبان یک گام جلوتر از اصول گرایان باشند. گامی که می‌تواند پیروزی آنان را در انتخابات فراهم کند. اصول گرایان همچنان درگیر پیدا کردن یک مرکز ثقل برای جمع شدن زیر آن هستند. اصول گرایانی که در سال‌های دور تمام تصمیمات خود را بر اساس ریش سفیدی و شیخوخیت می‌گرفتند این روزها هیچ اعتنایی به این روش سنتی خود نمی‌کنند. تمام تلاش‌های عقلایی این جریان سیاسی نیز برای تکرار، سمفونی وحدت در جریان اصول گرایی همچنان ناکام مانده است و هرازگاهی صدای ساز ناکوکی از این سمفونی شنیده می‌شود که گاهی از قم است و گاهی از تهران.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتکار نوشت: سبقت اصلاح‌طلبان از اصولگرایان با پذیرش نقش «ناخدایی» خاتمی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X