نعمت زاده: از زنگنه می‌خواهیم فرمول بلندمدت برای خوراک پتروشیمی‌ها تعیین کنند

نعمت زاده: از زنگنه می‌خواهیم فرمول بلندمدت برای خوراک پتروشیمی‌ها تعیین کنند

تسنیم / وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از وزیر نفت خواهش می کنم کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه گذاران بدانند امکان سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اظهار داشت: نقش پلیمر برای همه شرکت کنندگانی که صاحب نظر هستید کاملا روشن است. در چند دهه گذشته با سرعت چشمگیر رو به رشد بوده و تجارت جهانی آن نزدیک به 600 میلیارد دلار در سال است و اگر نزدیک به 3 هزار میلیارد دلار گردش فروش نفت را در نظر بگیریم، حدود یک پنجم ارزش فروش نفت خام جهان را در برمی‌گیرد.

وی افزود: قرار بود ما به تولید نزدیک به 5 میلیون تن پلیمر برسیم، در سال گذشته بیش از 6 میلیون تن تولید داشتیم که امیدواریم با راه اندازی واحدهای جدید در خط اتیلن غرب امسال این ظرفیت از 7 میلیون تن فراتر برود.

نعمت زاده تصریح کرد: در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی گفتیم ما در تولید صنایع تکمیلی و پلیمری کمبود داریم ، با راه اندازی اولین واحد در اراک ایشان گفتند مشکلتان حل شد، من گفتم امروز بله ولی برای فردا نیاز به ظرفیت سازی بیشتر داریم.

وی افزود: آنچه مورد تأکید قرار گرفته ، استحصال گاز است چه همراه نفت و چه گازهای مستقل، بهترین خوراک پلیمرها همان ترکیبات گازی است که در هوا می سوزد که جداسازی آن در اغلب پالایشگاههای گازی پارس جنوبی با دستور وزیر نفت شروع شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قطعا اگر توسعه از بالادست شروع شود، سرمایه گذاران راغب خواهند بود سرمایه گذاری بیشتری بکنند و اگر در بالادست محصولات پلیمری تولید شود من یقین دارم پایین دست پا به پای آن رشد پیدا می کند.

وی ادامه داد: هم مواد اولیه مهم است که باید تلاش کنیم مواد پلیمری را مواد اولیه اش را تهیه کنیم و در ادامه به صنعتمان رونق دهیم، اگر بالای 10 درصد رشد سرمایه گذاری داشته باشیم، رشد محصولات پتروشیمی بالای 15 تا 20 درصد خواهد شد. از وزیر نفت خواهش می کنم کمک کنند ما بتوانیم فرمول دراز مدت برای قیمت خوراک پتروشیمی تعیین کنیم تا سرمایه گذاران بدانند امکان سنجی واحدها و وضعیت آینده چگونه خواهد شد.

وی افزود: تعیین یکساله قیمت قطعا جوابگو نیست، در گذشته هم تصمیم هیئت مدیره نفت برای 10 سال بود که امیدوارم با توجه به سیاست گذاری کشورهای اطرافمان بتوانیم ما هم سیاست مشخصی را برای خوراک تدوین کنیم. من از واحدهای پایین دست و انهایی که در نمایشگاه حضور دارند، تقاضا دارم محور اصلی فعالیتشان را بگذارند برای صادرات، ما اگر بخواهیم پلی اتیلن و ABS و ... به صورت خام صادر نشود باید بتوانیم محصولات پایین دستی مان را صادراتی کنیم تا برای کشور برگشت ارزی داشته باشد.

وی افزود: بالاخره صادرات پتروشیمی بالادست هم ارزش ملی دارد، باید پایین دستی را توسعه دهیم تا اگر بالادستی یک دلار صادر می کند، پایین دست 3 دلار صادر کند. باید بتوانیم آلیاژهای مختلف را از پلیمر تولید کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نعمت زاده: از زنگنه می‌خواهیم فرمول بلندمدت برای خوراک پتروشیمی‌ها تعیین کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X