وزیر نیرو تشریح کرد: جزئیات بسته پیشنهادی به دولت درباره آب/ قطع آب مشترکان پُرمصرف جدی شد

وزیر نیرو تشریح کرد: جزئیات بسته پیشنهادی به دولت درباره آب/ قطع آب مشترکان پُرمصرف جدی شد

مهر/ وزیر نیرو با اعلام اینکه بسته پیشنهادی قطع آب مشترکان پرمصرف بزودی در هیئت وزیران به تصویب خواهد رسید گفت: مشترکان پُرمصرف آب بدانند اگر الگوی مصرف را رعایت نکنند، آب شرب آنها قطع خواهد شد.

حمید چیت چیان ظهر امروز در حاشیه مراسم امضای قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بخش آب و فاضلاب با اشاره به خشک شدن تالاب های کشور گفت: برای جلوگیری از خشک شدن تالاب های کشور مانند دریاچه ارومیه و زاینده رود و جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی، مجبور هستیم مجموع مصرف آب را به نصف کاهش دهیم.

چیت چیان اظهارداشت: در گزارشی که به مجلس نیز ارائه شد، در حال حاضر از 80 درصد آب تجدیدپذیر کشور استفاده می کنیم. وی ادامه داد: میزان منابع فعلی آب تجدیدپذیر کشور 120 میلیارد مترمکعب است که در سال 96 میلیارد مترمکعب مصرف می شود.

وی تاکید کرد: طبق استاندارد جهانی اگر بیش از 40 درصد منابع تجدیدشونده در منطقه ای مصرف شود، در وضع آب ناپایداری به وجود خواهد آمد. البته اگر یک چهارم مصرف آب کشور را کاهش دهیم به هدفی که در مرحله اول ترسیم شده دست خواهیم یافت.

وزیر نیرو درباره قطع آب مشترکان پُرمصرف نیز گفت: در این زمینه پیشنهادی به هیئت وزیران شده که منتظر تصمیم گیری هستیم. این بسته پیشنهادی که شامل قطع آب مشترکان پُرمصرف خواهد بود بزودی در هیئت وزیران به تصویب می رسد.

چیت چیان افزود: بنابراین مشترکان پُرمصرف آب بدانند اگر الگوی مصرف را رعایت نکنند آب شرب آنها قطع خواهد شد. وی درباره کاهش سهم آب بخش کشاورزی گفت: از این موضوعی اطلاعی ندارم اما معتقدم در حال حاضر 80 درصد از کل منابع آب تجدید‌پذیر کشور یعنی 96 میلیارد مترمکعب آب تجدید‌پذیر در حال مصرف و استفاده است؛ بنابراین اگر تتوانیم بیش از 40 درصد مصرف منابع آب تجدیدشونده را کاهش دهیم با یک ناپایداری در بخش آب مواجه خواهیم شد.

به گفته وی، کاهش 40 درصدی مصرف منابع‌ آب تجدید‌پذیر هدفی است که باید در 15 سال آینده به آن برسیم. وی درباره استفاده از آب های ژرف که به تازگی از سوی وزارت نیرو مطرح شده است، گفت: مطالعاتی که در سراسر جهان صورت گرفته این است که غیر از منابع آب زیرزمینی آب‌ هایی که در سفره‌ های زیرزمینی و در عمق 1500 تا 1000 متر وجود دارند را نیز می‌توانیم با اولویت‌ بندی استفاده کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر نیرو تشریح کرد: جزئیات بسته پیشنهادی به دولت درباره آب/ قطع آب مشترکان پُرمصرف جدی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X