آلودگی نوری، معضلی که کشورمان در مقابله با آن نوپا است

آلودگی نوری، معضلی که کشورمان در مقابله با آن نوپا است

ایمنا/ علیدوستی در یکصد وسی و ششمین نشست باشگاه نجوم اصفهان و در میزگرد وی‍ژه در جستجوی تاریکی با بیان اینکه پروژه آلودگی نوری فعالیت خود را از سال ۸۳ در ایران آغاز کرد، افزود: تعیین میزان هدررفت نور در معابر شهری، عوامل اثرگذار بر آلودگی نوری و تعیین میزان آلودگی نوری در رصدگاه‌ها به همراه مکان یابی تاریک ترین رصدگاه‌های ایران از مهمترین اهداف این پروژه است.
وی با اشاره به اینکه پروژه آلودگی نوری از سال ۱۹۴۰ در کشور ایالت متحده آمریکا آغاز به کار کرده است، بیان داشت: در بسیاری از کشورهایی که این پروژه در حال اجراست، آلودگی نوری به بخش‌های متعدد تقسیم بندی شده و هر گروه مسوول بررسی یکی از این بخش‌ها است که از این نمونه می‌توان به بخش تاثیر آلودگی نوری بر انسان، تاثیر آلودگی نوری بر حیوانات و ... را نام برد.
او خاطرنشان کرد: این کار در ایران فعالیتی نو به حساب می‌آید که گروه های مختلف رصدی به صورت جسته و گریخته این کار را در گوشه و کنار کشور آغاز کرده‌اند.
وی بیان داشت: در بسیاری از کشورها مانند هلند، پرو،‌ انگلستان، تایلند، آمریکا، آرژانتین نقاط ویژه‌ای تعیین شده است که در چند کیلومتری آنها نباید به هیچ عنوان چراغی روشن شود، این امر عامل مهمی در حفظ و حراست از آسمان تاریک کشور است.
علیدوستی در مورد دستاوردهای جستجوی تاریکی در ایران گفت: در بخش بررسی آلودگی نوری مهمترین مسئله در این زمینه تاثیر توپوگرافی بر آلودگی نوری است که به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفت؛ در نهایت مشخص شد که پستی و بلندی ها بسته به جایگاه ناظر، نوع منبع نوری و نحوه قرارگیری آن وابستگی نزدیکی
” عضو گروه آلودگی نوری مرکز نجوم ادیب کویر را بهترین ناحیه برای جستجوی آسمان تاریک عنوان کرد و اظهارداشت: کویر سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد بهترین نواحی برای مشاهده آسمان تاریک به شمار می‌روند در این بین کویر بهاباد تاریک‌ترین ناحیه برای مشاهده آسمان شب است که در نزدیکی خورو بیابانک و در اردستان واقع شده است “
رصد مکانی است که از حد بالاتر از ۷ برخوردار باشد علاوه بر اینکه در آنجا بتوان به راحتی M۳۳‌ را با چشم غیرمسلح رصد کرد.
عضو گروه آلودگی نوری مرکز نجوم ادیب کویر را بهترین ناحیه برای جستجوی آسمان تاریک عنوان کرد و اظهارداشت: کویر سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد بهترین نواحی برای مشاهده آسمان تاریک به شمار می‌روند در این بین کویر بهاباد تاریک‌ترین ناحیه برای مشاهده آسمان شب است که در نزدیکی خورو بیابانک و در اردستان واقع شده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که به علت روند رو به رشد شهرها این نواحی و زیستگاه‌های موجود در آنها در حال از بین رفتن است که در صورت عدم توجه به این نواحی و به بهانه ساختن جاده علاوه بر این که این نواحی از بین می روند اثرات مخربی نیز بر محیط زیست ناحیه خواهند داشت.
علیدوستی بهترین راه برای مبارزه با آلودگی نوری را استفاده از لامپ‌های استاندارد دانست و خاطرنشان کرد: این لامپ‌ها به راحتی نور خود را به سمت زمین تابانده و از هدررفت انرژی و روشنایی آسمان در حد افراطی جلوگیری می‌کنند.
وی با انتقاد از عدم توجه مسوولان شهری نسبت به افزایش بی‌رویه آلودگی نوری در کلانشهرها، گفت: برای مبارزه با آلودگی نوری در ابتدا نیازی به تعویض لامپ‌های معمولی نداریم بلکه تنها با استفاده از یک کلاهک می‌توان تا میزان زیادی در کاهش این آلودگی نوری سهیم بود اما مسوولان به علت تصور نادرستی که از این قضیه دارند در برابر
اجرای این برنامه شانه خالی می‌کنند و این مسئله را به دیگران پاس می‌دهند.
عضو گروه آلودگی نوری مرکز نجوم ادیب ادامه داد: برای مبارزه با آلودگی نوری به تجربیات کشورهای موفق در این زمینه رجوع کنیم، عدم حمایت بسیاری از مسوولان از طرح آلودگی نوری به دلیل ناآگاهی نسبت به این مسئله است در حالیکه بسیاری از کشورها این مسئله را با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن با موفقیت پشت سرگذاشته‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آلودگی نوری، معضلی که کشورمان در مقابله با آن نوپا است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X