بازنگری در قراردادهای جاری بین جایگاهداران و شرکت نفت

بازنگری در قراردادهای جاری بین جایگاهداران و شرکت نفت

مهر/ یک عضو هیئت مدیره انجمن جایگاهداران اعلام کرد، این صنف خواستار بازنگری در قراردادهای قدیمی و اعمال تغییراتی براساس قانون تجارت و حقوق برابر با شرکت نفت در این قراردادهاست.

محمد برازنده راد با بیان اینکه لزوم بازنگری در قراردادهای جاری بین جایگاهداران و شرکت نفت با عنایت به تحولات سال‌های گذشته الزامی است، اعلام کرد: بدیهی است اعمال سیاست‌های انقباضی و یکجانبه مدیران شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران جایگاهداران را دچار مشکلات عدیده ای کرده، چراکه متاسفانه مدیران نفتی تاکنون نتوانسته اند ارتباط منطقی و مناسب و از همه مهمتر دوجانبه با این صنف برقرار کنند. در این گونه قراردادهای یکطرفه جایی برای حکمیت و حل و فصل اختلافات و فسخ احتمالی آن درنظر گرفته نشده است.درحالی که مطابق قانون هرگاه موضوع قرارداد وشرایط آن مخالف اوضاع و احوال و نظر طرفین قرارداد باشد، هریک از طرفین قرارداد مختار است به دادگاه صالحه مراجعه و اعلام انصراف نمایند.

وی با ذکر این نکته که جایگاهداران براساس قوانین و مقررات وظیفه دارند فرآورده های نفتی را مطابق با استانداردهای جاری به شهروندان عرضه کنند و در این راستا سرمایه ها و هزینه های زیادی را قرارداده اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از قوانین یکطرفه و اطلاعیه های پی در پی شرکت ملی نفت باعث جریحه دار شدن آنها می شود، چراکه این صنف ضمن صرف سرمایه زیاد باید پاسخگوی دائمی مسئولان و همچنین شهروندان باشند.

برازنده راد تاکید کرد: ادامه این سیاست‌ها مانع رونق و توسعه سرمایه گذاری در این بخش خصوصی شده و امنیت شغلی این صنف را تحت الشعاع قرارداده و متصدیان این بخش خصوصی را دچار بی انگیزگی و دلسردی کرده است، لذا از مدیران شرکت نفت که خوشبختانه همگی آگاه به مشکلات این صنف و درد آشنا می باشند، تقاضا دارم با بهره برداری از تجربیات سایر کشورها و با اعمال ابتکار و نوگرایی و نیز بازنگری منطقی به قراردادهای فی مابین ضمن حمایت از این صنف، حق و حقوق قانونی جایگاهداران را در همه تصمیم گیری ها مدنظر قرار دهند.

این عضو هیات مدیره انجمن جایگاهداران در برابر این سئوال که آیا تک نرخی شدن بنزین آغاز ارتقای کیفی فعالیت جایگاه هاست؟ پاسخ داد: چند نرخی بودن هرکالایی نشانی از ضعف بازار و مشکلات آن کالا را دارد. به نظر می رسد با شرایط سیاسی و فضای باز امروز، دولت می‌تواند بر اساس میزان عرضه و تقاضا، بنزین و سایر فرآوردهای نفتی را تک نرخی اعلام کند تا زمینه تخلفات آشکار و پنهان را به حداقل رسانده و مانع از حیف و میل بیت المال شود. مالکین و مدیران جایگاه‌ها برای جلوگیری از تخلفات نمی‌توانند شبانه روز در محل حضور داشته باشند و در صورت بروز هرگونه تخلف ملزم به پاسخگویی به همکاران خود در شرکت نفت باشند و سرمایه و اعتبار و آبروی آنها در گروی کارکرد درست کارکنان و کارگران باشد و به محض بروز تخلفی، اعتبار آنها خدشه‌دار شود.

برازنده راد در ادامه از یک مطالبه دیگر جایگاهداران سخن گفت و افزود: جایگاهداران سراسر کشور نه سال است در انتظار تغییر نظام کارمزد به حق العمل کاری هستند. مطابق با تصمیم هیات وزیران و جلسه مورخ 11/2/1384 عنوان شده که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نسبت به ارزیابی و تایید برآوردهای درآمدی و هزینه ای منطقی و اصولی جایگاهداران، توسط شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی اقدام و نتیجه به صورت راه کارهای عملی به مبادی ذی ربط ارائه شود.

وی توضیح داد: در این خصوص کارگروهی با مسئولیت سازمان مدریت و برنامه ریزی کشور و عضویت وزارت نفت و وزارت بازرگانی تشکیل شد و بعد از سه ماه مطالعات لازم منجر به ارائه راهکارهای اجرایی مناسب به منظور تغییر نظام کارمزد به حق العمل کاری و بازنگری در قراردادها و بازنویسی آن در چهارچوب ساز و کار بازار رقابتی مطابق روز گردد و مقرر شد با ارائه مجموعه ای انگیزشی جهت تشویق سرمایه گذاری در این بخش غیر دولتی و ایجاد جایگاه پمپ بنزین اقدام شود. مع الاسف این مهم بنا به دلایل نامعلومی تاکنون منتج به نتیجه نشده و امروز به فردا موکول می‌شود و جایگاهداران را همچنان در انتظار گذاشتند.

برازنده راد در مورد پرداخت پول از طریق پوزها به عنوان یکی دیگر از مشکلات جدید جایگاهداران گفت: پرداخت پول از طریق پوز توسط شهروندان مشکلات جدید و عدیده ای را به وجود آورده چراکه زمان بر بوده و باعث تجمع و سرگردانی شهروندان می شود، ترافیک‌های زیادی را ایجاد کرده و باعث اتلاف وقت مردم و کارکنان جایگاه می شود. علاوه بر این، به دلیل تراکنش بالا در این قبیل اماکن عمومی که خودرو ها مدام در حال تردد هستند، کنترل آن مشکل می شود. در بعضی از اوقات سرعت عملکرد پوزها بسیار پایین است و پمپ بنزین‌ها عملا تبدیل به پارکینگ خودرو های متقاضیان سوخت گیری می شود. در این راستا پیشنهاد می شود از دستگاه های ATM و یا کارت‌های سوختی مجهز به کیف پول استفاده شود تا خدمات رسانی راحت تر انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که مصوبات تنظیمی شهرداری با شرکت نفت در خصوص ارائه بسته های حمایتی از جایگاهداران چگونه است؟ اظهارداشت: حمایت از فعالیت‌های درآمدزا در حریم قانونی جایگاه‌ها و مصوبات شهرداری و وزارت نفت فقط به یک شعار تبدیل شده و شهرداران مناطق به هیچکدام از مصوبات و توافقات عمل نمی‌کنند. براساس مصوبه شماره 253936/ت 47170ن مورخ 24/12/1390 ، معاون اول رئیس جمهور وقت مقرر شد وزارت نفت، شهرداری و سایر سازمان‌های مرتبط، ترتیبی اتخاذ کنند تا جایگاه‌های عرضه سوخت بتوانند از فضای موجود در محدوده داخلی و حریم جایگاه‌ها استفاده کرده و به فعالیت‌های درآمدزای تبلیغاتی ، خدماتی و تجاری بپردازند. همچنین قرار بود در راستای این مصوبه ارگان‌های مذکور برای صدور مجوز این گونه فعالیت‌ها هزینه‌ای دریافت نکنند. مع الوصف این مهم محقق نگردیده بلکه صاحبان این اماکن خدماتی ملزم به پرداخت هزینه های سنگین به شهرداری و سایر ارگان‌ها می باشند و اصولا هیچ تفاوتی بین این اماکن عمومی و خدماتی با سایر پروژه های تجاری نیست درحالی که حمایت از این گونه فعالیت‌های درآمدزا زمینه ای برای تشویق و دلگرمی جایگاهداران و بالا رفتن سطح کیفی عرضه و خدمات رسانی به مردم خواهد بود.

برازنده راد با اشاره به اهمیت و جایگاه روابط عمومی ها در سازمان‌ها، عنوان کرد: لازم است به صورت مستمر برنامه های کارآمد و موثر برای نفوذ و تاثیرگذاری واقعی بر مخاطبان انجام شود. دیده می شود بعضی از مردم هنوز اطلاع کاملی از کارت‌های سوخت ، سهمیه ها ، نحوه عمل کرد با کارت‌ها و پمپ‌ها و حتی نگهداری و حفاظت از کارت‌های سوخت خود را نمی‌دانند. امیدوارم باتوجه به جایگاه و اهمیت روابط عمومی و برنامه ریزی در این راستا، آموزش های لازم به مردم از طریق رسانه ها و... داده شود تا کیفیت خدمات رسانی در جایگاه ها با همکاری مردم بسیار بهتر شود.

وی درباره اینکه آیا جایگاهداران از میزان بالای تبخیر در فرآورده های نفتی و عدم توجه مسئولان ابراز نگرانی می کنند؟گفت: وضعیت تبخیر فرآورده های نفتی در جایگاه‌ها شکایت و گله همکاران ما را به همراه دارد و موجب ضرر و زیان مادی و معنوی آنان شده است، همچنین گاز و آلاینده‌های موجود با توجه به نتایج پالایش هوای جایگاه های سوخت توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و علیرغم برپایی جلسات مکرر در تهران و شهرستانها جایگاهداران پاسخ مناسبی از مدیران نفتی دریافت ننموده اند. انتظار می رود مدیران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران که خوشبختانه اکثریت آنان شناخت کامل از همه مشکلات این صنف دارند، نسبت به مسائل مطروحه و کاربردی توجه ویژه مبذول کنند و انشاالله هرچه زود تر قدم‌هایی در این راستا برداشته شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازنگری در قراردادهای جاری بین جایگاهداران و شرکت نفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X