هزینه های سکوت آقای مدیر کل؛ افزایش نگرانی ها از برنامه هسته ای تل آویو

هزینه های سکوت آقای مدیر کل؛ افزایش نگرانی ها از برنامه هسته ای تل آویو

رسالت/ متن پیش رو در رسالت منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در شرایطی که آژانس بین المللی انرژی اتمی رویکردی وقیحانه را نسبت به برنامه ها و فعالیتهای هسته ای ممنوعه رژیم صهیونیستی در پیش گرفته و اساسا اقدامی در مواجهه با این فعالیتهای غیر قانونی صورت نمی دهد، نگرانی جامعه بین الملل نسبت به برنامه های هسته ای این رژیم اشغالگر و جعلی روز به روز بیشتر می شود. در این میان حتی برخی کشورهای عربی که تا کنون در مقابل برنامه هسته ای رژیم اشغالگر قدس سکوت کرده بودند نتوانسته اند نگرانی خود را در این خصوص نادیده انگارند. با این حال با وجود ابراز چنین نگرانی هایی، عملا شاهد هستیم که نهادهای بین المللی اقدامی در مواجهه با این موضوع صورت نمی دهند.

اخیرا 18 کشور عربی با ابراز نگرانی از توانایی هسته‌ای رژیم صهیونیستی با یکدیگر دیدار و از این رژیم خواستند تا معاهده ان پی تی را به امضا برساند. کشورهای حاضر در این دیدار در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که اسرائیل در حال گسترش توانایی‌های هسته‌ای است و هیچ کدام از این فعالیت‌ها تحت کنترل و نظارت‌های بین‌المللی قرار ندارد. این مسئله باعث به وجود آمدن تهدیدی بزرگ برای امنیت و صلح منطقه است. اگرچه اسرائیل هیچ‌گاه دارا بودن تسلیحات هسته‌ای را قبول نخواهد کرد.اولین بار این بحث در سال 2013 در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین مطرح شد که با مخالفت صریح آمریکا مواجه شد. در رای‌گیری درباره این موضوع 51 کشور موافق عضو آژانس در مقابل تعداد 43 عضو مخالف، با لزوم بازرسی از تاسیسات هسته‌ای اسرائیل موافقت کردند و این طرح در سپتامبر 2013 در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با 51 رای موافق به تصویب رسید.این طرح تل آویو را به همکاری با آژانس در زمینه تحقیق و بررسی از تاسیسات هسته‌ای این کشور و نیز پیوستن به معاهده ان‌پی‌تی ملزم کرد.

اگرچه اجرای این طرح به دلیل فشار کشورهای غربی بر آژانس به تعویق افتاد و تاکنون به انجام نرسیده است این اقدام کشورهای عربی در ادامه فشارهای جوامع بین‌المللی بر اسرائیل مبنی بر توقف ساخت تسلیحات هسته‌ای و یا حداقل اذعان به دارابودن آن‌هاست.برخی از تخمین‌ها نیز نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی هم‌اکنون دارای 400 کلاهک هسته‌ای است و ارتش اسرائیل می‌تواند از آن‌ها در زمینه‌های مختلفی مثل نصب بر روی موشک‌های بالستیک، هواپیماهای جنگنده و نیز به عنوان موشک‌های کروز زیردریایی‌های خود استفاده کند. بدون شک آمانو و آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در این خصوص پاسخگو باشند، هر چند که به عناوین مختلف از پذیرش مسئولیتهای واضح خود شانه خالی می کنند. در هر حال تعلل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته ای‌ رژیم صهیونیستی نشان می دهد که این سازمان بین المللی همچنان تحت سلطه قدرتهای بزرگ قرار دارد.این در حالی است که فعالیتهای هسته ای غیر قانونی رژیم صهیونیستی بر همگان محرز است.این مسئله بارها از سوی مقامات رژیم صهیونیستی از جمله ایهود اولمرت نخست وزیر سابق این رژیم اعلام شده است.‏در هر صورت آژانس قاعدتا پاسخی در خصوص این تعلل وقیحانه خود ندارد . متاسفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل می کند و رژیم صهیونیستی را خط قرمز خود می پندارد.
رسانه های منطقه خاورمیانه نیز معتقدند که از دست رفتن محبوبیت و مقبولیت آژانس در بین افکار عمومی جهان بیشترمی شود.

افکار عمومی خاورمیانه و دنیا به شدت از سیاست دوگانه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال موضوع هسته ای کشورها و همچنین پرونده هسته ای رژیم صهیونیستی انتقاد می کند.بر این اساس «یوکیو آمانو» نسبت به پرونده هسته ای اسرائیل خود را به نادانی می زند.این در حالی است که تخطی رژیم صهیونیستی در این خصوص کاملا واضح و هویداست.با این حال آمانو ترجیح می دهد چشمان خود را بر روی این حقیقت ببندد و در عوض به تنظیم گزارشهای دوگانه خود علیه کشورهای خواهان انرژی صلح آمیز هسته ای ،مانند جمهوری اسلامی ایران بپردازد.هم اکنون این موضوع مطرح است که مدیرکل آژانس که درصدد جلب رضایت آمریکا است هیچ موردی در پرونده هسته ای رژیم صهیونیستی نمی بیند که مخالف با معاهده منع گسترش سلاح اتمی باشد!اساسا آمانو ترجیح می دهد حقایقی را که‌می داند کتمان نموده و ادعا کند که چیزی نمی بیند!‏

مقامات رسمی و رسانه های رژیم صهیونیستی بارها اعتراف کرده اند که این رژیم اشغالگر دارای کلاهکهای هسته ای و سلاحهای نامتعارف و ممنوعه شیمیایی و میکروبی است اما گویا مقامات آژانس و شخص آمانو علاقه ای به بازرسی از تاسیسات ممنوعه این رژیم را ندارند!یکی از این اعترافات توسط ایهود اولمرت نخست زویر سابق رژیم اشغالگر قدس بیان شده است. البته این اعتراف آشکار نیز سبب نشد تا آمانو و همراهانش در این خصوص سخنی بر زبان بیاورند!

واقعیت امر این است که آژانس اعتبار خود را به عنوان یک سازمان حقوقی از دست داده است .در دوران مدیریت محمد البرادعی و در حال حاضر نیز در دوران مدیریت آمانو بازرسی از تاسیسات هسته ای رژیم صهیونیستی خط قرمز آژانس محسوب می شود.در چنین شرایطی چه سازمان و نهادی می خواهد از حقوق حقه ملتهای دنیا دفاع کرده و در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان یک تهدید هسته ای برای بشریت ایستادگی کند؟ به راستی آژانس بین المللی انرژی اتمی چگونه اهمال کاری خود در این خصوص را می پذیرد؟آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز به وظیفه اصلی خود در خصوص بازرسی از تاسیسات اتمی رژیم صهیونیستی عمل نکرده است.در هر صورت زمان آن رسیده است تا آمانو به وظیفه حداقلی خود در راس آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کند و بیش از این در زمین ایالات متحده و رژیم اشغالگر قدس بازی نکند. در صورتی که روند فعلی ادامه داشته باشد، آمانو نیز به عنوان فردی وابسته به لابی های سلطه گر مورد خشم و نارضایتی بیشتر افکار عمومی دنیا قرار خواهدگرفت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزینه های سکوت آقای مدیر کل؛ افزایش نگرانی ها از برنامه هسته ای تل آویو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X