آنچه باید درباره دنباله دارها بدانید

آنچه باید درباره دنباله دارها بدانید

باشگاه نجوم ساری/ دنباله دار یک جسم یخیست که از خود گاز یا غبار آزاد می کند. اغلب، دنباله دار ها با گلوله های برفی کثیف مقایسه می شوند اما، پژوهش های اخیر دانشمندان را وادار کرده که آن ها را گلوله های خاکی برفی نیز بخوانند.
دنباله دار ها شامل غبار، یخ، کربن دی اکسید، آمونیاک، متان و … هستند که دانشمندان را به این فکر وا داشته که شاید همین دنباله دار ها بوده اند که با برخورد به زمین، آب و مواد آلی و به طور کلی زندگی را در آن به وجود آورده اند.
دنباله دار ها به دور خورشید می گردند، اما بیشینه افراد باور دارند که دنباله دار ها در منطقه ای که [ابر اورت] خوانده می شود یافت می شوند. [ابر اورت] بسیار دورتر از مدار پلوتو قرار دارد. گاهی ممکن است یک دنباله دار وارد منظومه شمسی شود؛ بعضی هر چند وقت، و بعضی هر چند قرن یک بار. بیشتر مردم در طول زندگی خود، حتی یک دنباله دار را هم نمی بینند، اما آن ها که می بینند به آسانی آن تجربه را فراموش نخواهند کرد.
دنباله دار [هالی] در آخرین ظهور خود در ۸ می ۱۹۱۰ که بوسیله تلسکوپ ۶۰ اینچی رصدخانه [مونت ویلسون] کالیفرنیا بدست [دکتر ج.و.ریچی] گرفته شد.
ویژگی های فیزیکی
هسته ی جامد یک دنباله دار معمولا شامل یخ آب و غبار پوشیده شده با مواد آلی است که احنمالا یخ آن شامل مواد دیگر مانند آمونیاک، کربن دی اکسید، کربن مونو اکسید و متان نیز می شود. البته هسته آن ممکن است شامل یک تکه ی سنگی کوچک نیز باشد.
همانطور که یک دنباله دار پیوسته به خورشید نزدیک می شود، سطح یخی هسته ی آن تبدیل به گاز می شود که تشکیل ابری را می دهد که ابر [کوما - Coma ] خوانده می شود. تابش باد های خورشیدی باعث می شود که ذرات غبار از ابر [کوما] پراکنده شود و “دم غباری“ دنباله دار را بسازد در حالی که ذرات بارداری که از سوی خورشید به دنباله دار می رسد، بعضی از گاز های دنباله دار را به یون تبدیل می کند که این یون ها، “دم یونی“ دنباله دار را می سازند. از آنجایی که دم های یک دنباله دار بوسیله ی ذرات و بادهای خورشیدی شکل می گیرند، این دم ها همواره جهت گیری ای معکوس نسبت به مکان خورشید می کنند.
تصور می شود که قطر هسته ی بیشینه ی دنباله دار ها تا حدود ۱۰ مایل (۱۶ کیلومتر) یا کمتر باشد. بعضی از دنباله دار ها [کوما]یی دارند که پهنای آن تقریبا به ۱ میلیون مایل (۱٫۶ میلیون کیلومتر) می رسد و بعضی دم هایی دارند که درازای آن به حدود ۱۰۰ میلیون مایل (۱۶۰ میلیون کیلومتر) می رسد.
ما می توانیم شماری از دنباله دار ها که از نزدیکی خورشید گذر می کنند را با چشم غیر مسلح ببینیم، چرا که [کوما] و دم های آن ها نور خورشید را بازتاب می کنند و یا حتی به دلیل انرژی ای که از خورشید جذب کرده اند، می درخشند. شوربختانه اما، کمتر دنباله داری یافت می شود که به اندازه ای بزرگ باشد که بتوان به آن بدون تلسکوپ نگاه کرد.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آنچه باید درباره دنباله دارها بدانید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X