رد یابی بخار آب در یک سیاره دورافتاده

رد یابی بخار آب در یک سیاره دورافتاده

خبرگزاری دانا/در گذشته فقط سیارات بزرگتر به اندازه مشتری که به غول های گازی معروف هستند به این شکل مطالعه شده بود.
منجمان با کمک سه تلسکوپ فضایی از طریق اندازه گیری رنگ نور جذب شده توسط سیاره هنگام عبور از برابر ستاره مرکزی، حضور بخار آب را در اتمسفر آن استنباط کردند.
نتایج این مطالعه در نشریه نیچر چاپ شده است.این مطالعه توسط محققان در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شد.
این سیاره که 'HAT P-11b' نامگذاری شده در مدار ستاره ای در صورت فلکی قو (یا ماکیان Cygnus) در فاصله حدودا 124 سال نوری قرار دارد. قطر آن تقریبا چهار برابر زمین است.
دانشمندان اتمسفر این سیاره را با کمک تلسکوپ های فضایی هابل، اسپیتزر و کپلر ناسا مطالعه کردند.
رصدهای آنها به خصوص راحت تر شد چون هیچ ابری در آسمان این سیاره نبود.
این تیم نتیجه گیری کرد که اتمسفر این سیاره دورافتاده از حدودا 90 درصد هیدروژن تشکیل شده اما همچنین حاوی مقدار زیادی بخار آب است.
دکتر الیزا کمپتون از کالج گرینل در آیووا در اظهار نظری درباره این مطالعه گفت که تیم مریلند گام مهم دیگری در مطالعه سیارات خارجی - خارج از منظومه شمسی - برداشته اند.
او گفت: منجمان بخار آب را در اتمسفر سیارات بزرگتر ردیابی کرده اند - سیاراتی که از لحاظ ابعاد به مشتری نزدیک ترند. اما می توانید تصور کنید که در نهایت ما می خواهیم ملکول های اتمسفر سیارات حتی کوچکتر را شناسایی کنیم.
مایلیم قادر باشیم سیارات هم اندازه زمین را رصد و ترکیب گاز اتمسفر آنها را اندازه گیری کنیم. بنابراین این گام دیگری در آن مسیر است. کم کم به سیارات کوچکتر و کوچکتر می رسیم.
آب آشکارا برای وجود حیات لازم است هرچند که سیاره جدید به ستاره مرکزی نزدیک تر از آن است که قابل سکونت باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رد یابی بخار آب در یک سیاره دورافتاده» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X