خواب زده ها؛ روایتی مینی مال از خواب زدگی ها

خواب زده ها؛ روایتی مینی مال از خواب زدگی ها

آریا/ خواب زده ها فیلم جدید فریدون جیرانی است. فریدونی که اجرای دلنشینی دارد. فریدون جیرانی کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و مجری و کارشناسی است که کار حرفه ای خود را از سال 60 با فیلمنامه نویسی آفتاب نشین ها به کارگردانی رسول صدرعاملی شروع کرد. رهایی، سناتور، پرونده، گل های داوودی، گمشده فیلم هایی به کارگردانی رسول صدرعاملی و مهدی صباغ زاده و مربوط به دهه ابتدای سال 60 بودند که جیرانی در آن ها در نقش فیلمنامه نویس همکاری کرد.
سال 65 اما برای جیرانی سالب بود که در فیلم دبیرستان وی مشاور کارگردان شد. جیرانی در سال 66، صعود را کارگردانی کرد. در همان سال جیرانی فیلمنامه پاییزان را با بازی کتایون ریاحی به کارگردانی رسول صدرعاملی نوشت. اصغر هاشمی و رخشان بنی اعتماد از جمله کارگردان هایی بودند که با جیرانی فیلمنامه نویس همکاری کردند.
دهه 80، دهه ای بود که کارگردانی فیلم های مختلف جیرانی شروع شد. فیلم هایی همچون شام آخری، صورتی، سالادفصل، ستاره ها (1،2 و3)، زاگرس، پارک وی، مرگ تدریجی کی رویا، قصه پریا، من مادر هستم و مسافر بهشت فیلم های جیرانی در دهه 80 هستند. ز خواب زده ها در سال های اخیر ساخته شد.
خواب زده ها اما در سال 92 ساخته شد و در سی و دومین جشنواره فیلم فجر حاضر شد. این فیلم در ابتدا با عنوان «زندگی دوگانه فیروز» پروانه ساخت دریافت کرد، اما در طول فیلم، به خواب زده ها تغییر نام داد. جیرانی پیش تر با فیلم های تلخ در سینمای ایران شناخته شد و حالا وی با ساخت خواب زده ها به طنز روی آورده است. زبان او در نمایش خواب زده ها، مینی مال است. مینی مالی از زندگی افراد، که جیرانی آن را با زبان طنز به مخاطبان منتقل می کند. گفته می شود نگاه جیرانی در این فیلم موفقیت در گیشه بوده است!
خواب زده ها داستان دختری جنوب شهری را تصویر می کند که به دلیل مشکلات اقتصادی، زندگی اش در حال فروپاشی است. آشنایی اتفاقی این دختر با فیروز نشاط کارخانه دار مجرد، حادثه های فیلم را رقم می زند....اکبر عبدی این بار هم بعد از بازی در نقش یک زن در فیلم های آدم برفی و خوابم میاد برای سومین بار ایفای نقش زنان را برعهده دارد. وی نقش دو زن متفاوت؛ فرنگ رفته و روستایی را بازی می کند.

در خواب زده ها، اکبر عبدی، فرهاد اصلانی، ساره بیات، صابر ابر، شقایق فراهانی، ملیکا شریفی نیا، رویا میرعلمی، حسن تسعیری، پروین ملکی و شهربانو موسوی ایفای نقش کی کنند.
به نظر می رسد در دنیای کنونی که همه چیز شکل سرعت، بی هویتی و رفتارهای انگیزشی و آنی دارد و به نوعی همه چیز به سمت مینی مال گرایش پیدا کرده است، سینماگر به دنبال گیشه است. اگرچه بخشی از موفقیت یک فیلم به گیشه مربوط می شود اما فیلمی که تنها به دنبال گیشه است در تاریخ ماندگار نمی شود.

شاید یکی از نکات قوت فیلم، بازی "عبدی" در نقش دو زن باشد، نقشی که "عبدی" پیشتر در فیلم های" آدم برفی" و "خوابم میاد" به خوبی از عهده آن برآمد. خواب زده ها نیز به گونه ای به خواب زدگی افراد در زندگی می پردازد. خواب زدگی طولانی که به نظر می رسد به این زودی ها دست از سر سینمای ایران برندارد.
اگر زمانی ارزش های جامعه که شامل تمامی صفات خوب بودند حالا رنگ باخته اند و چهره تلخ خود را که همان ارتباطات سطحی است به خود گرفته اند، ارتباطاتی که به دنبال برچسب زدن به یکدیگر هستند حالا اما باید به دنبال سوژه هایی بود که بسیار ظریف به نکات مختلف در جامعه می پردازد. پرداختنی که همواره مراقب است تا از سوی سلایق مختلف، برچسب کلیشه ای به خود نگیرد. به نظر می رسد خواب زدگی به این زودی ها دست از سینما برندارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خواب زده ها؛ روایتی مینی مال از خواب زدگی ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X