کربوهیدرات های پیچیده خاصیت ضد سرطانی دارند

کربوهیدرات های پیچیده خاصیت ضد سرطانی دارند

ایسنا/ دانشمندان موسسه تحقیقات پزشکی برنهام دریافته‌اند که کربوهیدرات‌های پیچیده (گلیکان‌ها) می‌توانند در پروستات و پستان به عنوان سرکوب‌کننده سلول‌های سرطانی عمل کنند.
افزایش ترشح آنزیمی که این گلیکان‌ها را تولید می‌کند، به کاهش قابل ملاحظه رشد تومورها منجر می‌شود.

گلیکان‌های خاص می‌توانند به لامینین و به DG-α، پروتئین سطح سلول‌ها وصل شوند. این اتصال پیوند بین اپیتیال و سلول‌های غشا سلول را تسهیل می‌کند و از جدا شدن سلول‌ها جلوگیری می‌کند.
محققان نشان دادند که آنزیم β3GnT1 سنتز گلیکان‌های اتصال‌دهنده لامینین را کنترل می‌کند. عملکرد نامنظم β3GnT1، تعداد گلیکان‌ها را کاهش می‌دهد و به گسترش سلول‌های سرطانی می‌انجامد.
وقتی پژوهشگران سلول‌های سرطانی مهاجم را مجبور به تولید آنزیم β3GnT1 کردند، گلیکان‌های اتصال‌دهنده لامینین، دوباره ساخته شدند و رشد تومور کاهش یافت.
به گفته پژوهشگران این یافته‌ها نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌های خاصی در سلول‌های طبیعی و آنزیم‌هایی که این گلیکان‌ها را سنتز می‌کنند؛ مانند سرکوب‌کننده تومورها، عمل می‌کنند.
آنها دریافتند، آن دسته از سلول‌های سرطانی پروستات که گلیکان‌های DG-α را بسیار آزاد می‌کنند، تومورهای کوچکتری تولید می‌کنند. آنها با استفاده از آنتی‌بادی‌ها، میزان تولید DG-α و گلیکان‌های همراهش را در سلول‌های سرطانی و سالم بررسی کردند و دریافتند که میزان گلیکان‌ها در سلول‌های سرطانی پایین‌تر است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کربوهیدرات های پیچیده خاصیت ضد سرطانی دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X