سلطانی فر: خراسان رضوی مقصد 50 درصد گردشگران خارجی است

سلطانی فر: خراسان رضوی مقصد 50 درصد گردشگران خارجی است

ایرنا/ مسعود سلطانی فر در نشست هم اندیشی فعالان و تشکل های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در هتل درویشی به ظرفیت و پتانسیل های بسیار بالای گردشگری مشهد مقدس اشاره کرد و افزود : علاوه بر گردشگران داخلی که از سراسر ایران اسلامی به مشهد مقدس سفر می کنند، مقصد 50 درصد گردشگران خارجی نیز مشهد مقدس است.

به گفته وی سال گذشته یک میلیون و 600 هزار نفر از کشور عراق به پایتخت معنوی ایران سفر کردند.

سلطانی فر افزود : ظرفیت بالای مشهد بعنوان یکی از مهمترین قطب های گردشگری در ایران و منطقه این فرصت را می تواند به وجود آورد که مشهد بعنوان قطب گردشگری حلال در منطقه مطرح شود.

وی یاددآور شد: به گفته مدیر یکی از ایرلاینها این خط پروازی روزانه 2 تا 4 پرواز از کشورهای عربی مانند بحرین، عراق، عربستان، کویت به مشهد مقدس انجام داده که شامل شیعان این کشورها است که به شوق زیارت بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) به این شهر سفر می کنند.

سلطانی فر با اشاره به ظرفیتهای مهم پایتخت معنوی ایران و استان خراسان رضوی در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: خوشبختانه در این استان اقدامات خوبی انجام گرفته و گردشگری در این شهر فعال است و تنها انتظار دست اندرکاران و فعالان حوزه گردشگری از دولت حمایت است که دولت تدبیر و امید نیز کاهش تصدی گری ها و واگذاری کارها به مردم و بخش خصوصی را به صورت جدی در دستور کار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور به تصمیم دولت برای کاهش تصدی گری ها اشاره کرد و گفت: هم اکنون یک مدل مدیریتی در سازمان میراث فرهنگی دنبال می شود و میراث فرهنگی بدنبال گسترش تشکل های مردمی و کاهش تصدی گری ها و کوچک سازی دولت است.

معاون رئیس جمهور با تاکید براینکه کارها با همکاری و همفکری افراد نخبه و صاحب نظر به سرانجام رسیده است گفت: بر همین اساس از تمامی افراد توانمند ، صاحب نظر، مدیر ، صاحب دانش و تخصص دعوت می کنیم که با تشکیل یک تیم مدیریتی کامل به سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در پیشبرد اهداف و برنامه ها کمک کند.

این عضو کابینه دولت یازدهم در بخش دیگر صحبتهای خود با بیان اینکه مردم به دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات امید بسته اند گفت: همانگونه که نرخ تورم در این دولت ماه به ماه کاهش یافته است در تلاش هستیم تا تمامی بخش های مختلف از رکور خارج شود.

سلطانی فر در ادامه صحبتهای خود به گردش مالی گردشگری در دنیا اشاره کرد و در مقایسه آن در ایران گفت: گردش مالی گردشگری ، تفریحات و اوقات فراغت سالانه شش هزار و 500 میلیارد دلار است که از این رغم 1250 میلیارد دلار حاصل گردش مالی از ورد گردشگران خارجی به کشورهای مختلف است.

وی گفت : در این میان در سال 2013 میلادی ورود گردشگران خارجی در دنیا یکهزار و 187 میلیون دلار گردش مالی داشته است که این رقم ، بسیار بالا است و با این حال با تمام ظرفیت های مالی در ایران سهم ما از گردش مالی گردشگران خارجی در دنیا 0.5 درصد است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه سال گذشته 5/4 میلیون گردشگر وارد کشور شده است افزود : گردش مالی از حضور این تعداد گردشگر خارجی حدود 6 میلیارد دلار است.

سلطانی فر به ظرفیتهای گردشگری در ایران اشاره کرد و گفت: تنها در حوزه میراث فرهنگی بیش از یک میلیون اثر تاریخی در کشور داریم که البته تا کنون 32 هزار اثر ثبت ملی شده و اگر بتوانیم 10 تا 15 درصد دیگر از این آثار را ثبت ملی کرده و در اختیار گردشگران قرار دهیم میزان بازدید گردشگران از بناها و میراث فرهنگی افزایش خواهد یافت.

معاون رئیس جمهور در ادامه به ظرفیتهای گردشگری، میراث فرهنگی و ظرفیت های مذهبی موجود در مشهد مقدس اشاره کرد و یادآور شد: سفر 50 درصد گردشگران خارجی به مشهد مقدس نشان دهنده این است که در مشهد مقدس ظرفیت بسیار زیادی به نام بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) وجود دارد که باید از آن به نحو مطلوب استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه تمایل افراد برای سفر به ایران در کشورهای مختلف افزایش یافته است افزود: طی یکسال اخیر شاهد رشد ورود گردشگران خارجی به ایران به ویژه گردشگران اروپایی بوده است.

سلطانی فر یادآورشد: استنباط من این است که ادبیات محترمانه دولت در صحنه بین المللی و استفاده از ابزار مناسبی به نام تعامل باعث شده که تمایل افراد برای سفر به ایران در کشورهای دیگر افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: سیاست گذاری مناسب و ارزشمند دولت در این حوزه باعث شده علی رغم اینکه در بسیاری از بخشها با رکود روبرو هستیم گردشگری از رکود خارج شده و درآمد زا است.

سلطانی فر افزود: به عنوان مثال هتلهای شهرهایی مانند اصفهان و شیراز تا پایان سال 2015 میلادی از سوی گردشگران خارجی رزرو شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه درخواست ویزا برای سفر به ایران از هر سوی گردشگران کشورهای مختلف دو برابر شده است.

سلطانی فر همچنین به ظرفیت گردشگری سلامت در کشور و خصوصاً در مشهد مقدس اشاره کرد و ادامه داد: گردشگری سلامت نیز در پایتخت معنوی ایران از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که این ظرفیت در سایر شهرها نیز تا حدودی دیده می شود و بر همین اساس یک تفاهم نامه با وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه و سازمان نظام پزشکی امضاء کردیم که امیدواریم با اجرای این تفاهم نامه گردشگری سلامت توسعه یافته و دلالها نیز در این حوزه حذف شوند .

سلطانی فر همچنین به ظرفیتهای میراث فرهنگی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 17 اثر مهم را ثبت جهانی کرده ایم و 48 پرونده دیگر نیز آماده ثبت جهانی است.

وی با بیان اینکه توجه به صنایع دستی در سالهای گذشته مورد غفلت واقع شده است افزود: سال گذشته در حوزه صنایع دستی سیاست تثبیت را در پیش گرفته ایم و در حال حاضر برنامه ریزی های مناسبی برای این حوزه داریم.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کلیه دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی همت خود را جهت اجرای سیاست های دولت به کار گیرند خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات این حوزه عرضه و فروش محصولات است که بر اساس یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده به دنبال رفع این مشکل هستیم .

دراین نشست پیش از سخنان معاون رئیس جمهور، تعدادی از فعالان و اعضای تشکلهای میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سلطانی فر: خراسان رضوی مقصد 50 درصد گردشگران خارجی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X