واعظ آشتیانی در گفت و گو با «اعتماد»: نگاه آیت‌الله مصباح با جامعتین زاویه دارد

واعظ آشتیانی در گفت و گو با «اعتماد»: نگاه آیت‌الله مصباح با جامعتین زاویه دارد

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

امیررضا واعظ آشتیانی، عضو سابق شورای مرکزی موتلفه یکی از افراد تاثیرگذار در پیوند احمدی‌نژاد با اصولگرایان است. او عضو دومین دوره شورای شهر تهران بود و برای شهردار شدن احمدی‌نژاد از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. البته در دولت نهم ریاست شهرک‌های صنعتی را به عهده گرفت تا معاون علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع احمدی‌نژاد شود. او که بعد‌ها تلاش کرد مانند سایر اصولگرایان فاصله‌اش را با رییس دولت نهم و دهم افزایش دهد اما به گفته خودش در انتخابات شورای سوم قربانی لابی‌ها و باندبازی شد. او امروز مانند سایر اصولگرایان به وحدت فکر می‌کند اما نمی‌تواند در معادلات سیاسی آینده روی نام رییس سابق دولت خط بکشد، در عین حال معتقد است سخنان اخیر آیت‌الله مصباح نشان‌دهنده عمق فاصله او با اصولگرایان است. اگر همه‌چیز مطابق تحلیل واعظ آشتیانی پیش رود اصولگرایان حداقل با سه لیست وارد انتخابات خواهند شد: احمدی‌نژادی‌ها، مصباحی‌ها و سنتی‌ها.

تکثر یا وحدت؛ کدام نسخه شفابخش اصولگرایان است؟

تمام گروه‌های سیاسی نیازمند این هستند که در مواضع خود با نیروهای همفکر به انسجام فکری برسند و باورهایشان را در قالب وحدت حفظ کنند. این اصل برای اصولگرا و اصلاح‌طلب یکی است و آنها در هر مقطعی نیازمند به این نگرش هستند. اگر انسجام نداشته باشند تعدد ایجاد می‌شود و مردمی هم که طرفدار این گروه‌ها هستند دچار سردرگمی می‌شوند. لذا همواره باید تشکل‌ها وحدت و انسجام خود را مورد بازبینی قرار دهند و سعی کنند اگر زاویه‌یی وجود دارد آن را اصلاح کنند تا بتوانند در انتخابات در عرصه‌های مختلف با وحدت حضور یابند.

اخیرا آیت‌الله مصباح در درست بودن استراتژی وحدت تشکیک کرده‌اند. آیا تحلیل ایشان را در خصوص شناساندن اصلح بدون موافقت دیگران می‌پذیرید؟

نیاز جدی ما امروز شایسته‌سالاری و نیروهای کارآمدی است که بتوانند در عرصه سیاسی کمک کنند. اگر شایسته‌سالاری نداشته باشیم و بنا باشد که افراد خاصی سکان نمایندگی مجلس را داشته باشند فارغ از نگاه آقای مصباح معتقدم نباید بنا را بر باندبازی و گروه‌بازی و سهم‌خواهی بگذاریم. در تمام گروه‌های سیاسی اگر بنا باشد این گونه عمل شود نمی‌توانیم به هدف برسیم. مردم هم علاقه‌مند هستند افراد کارآمد حضور یابند اما ما در مجلس و شورای شهر افرادی را می‌بینیم که کارآمد نیستند ولی توسط برخی گروه‌ها حمایت می‌شوند و کارنامه موفقی هم ندارند.

آیا با شیخوخیت امکان حصول وحدت فراهم می‌شود؟

شیخوخیت کاربرد خودش را دارد اما هر عاملی که بتواند در وحدت کمک کند باید مورد استفاده قرار گیرد. وحدت اصولگرایان تکلیف است و اگر بخواهند از آن عدول کنند مشکل خواهند داشت. حتی اصلاح‌طلبان هم باید وحدت داشته باشند. اگر بنا باشد انسجام خودشان را نداشته باشند با احترام به گفت‌وگو‌های درون جریانی با چالش جدی مواجه می‌شوند.

مصداق شیخوخیت کیست؟

اصولگرایان باید تجربیات گذشته که منجر به موفقیت شده را استفاده کنند. دلیل ندارد حتما متوسل به شیخوخیت شوند. شیوخ حتما نباید حضور فیزیکی داشته باشند بلکه باید گفتمان آنها جاری و ساری شود. گفتمان امام بعد از رحلت‌شان پابرجاست. در حال حاضر هم گفتمان بزرگان زنده است و می‌تواند مبنا قرار بگیرد.

من پاسخ سوالم را نگرفتم.

تنها به اصولگراها اشاره نمی‌کنم. متاسفانه در فضای سیاسی به سمت تربیت نیروی انسانی کارآمد در بخش سیاسی گام بر نداشته‌ایم. نیروهایی تربیت نشده‌اند که کمک کنند. ما همیشه فکر کرده‌ایم که خدا عمر نوح به همه ما داده و در این هزار سال همه کارها را می‌خواهیم انجام دهیم.

شما به تربیت کادر اشاره می‌کنید اما سوال من درباره شیوخ است. شیوخی که قاعدتا در دهه هفتم و هشتم زندگی به سر می‌برند، تربیت شده سال‌های مبارزه‌اند نه سال‌های پس از انقلاب. سوال من این است که آیا امروز کسی در جریان اصولگرا می‌توان این نقش را بازی کند؟

شاید بهتر است بگوییم مشکل بها ندادن به افرادی است که در دهه 70 زندگی‌شان به سر می‌برند. ما افراد خوشفکری داریم اما متوسل به تعداد محدودی شده‌ایم و این فرصت داده نشده که نیرویی پرورش دهیم که اگر نیاز به آنها بود استفاده کنیم. با یک نگاه شیخ داریم که استفاده نمی‌کنیم و با یک نگاه هم می‌گوییم خودمان را محدود کرده‌ایم. فارغ از انتقاداتی که به احمدی‌نژاد وارد بود او دایره مدیران بسته را باز کرد. در این باز شدن یکسری خودشان را نشان دادند و عده‌یی هم مردود شدند. این دایره در عرصه سیاسی هم باید باز شود.

لطفا از کسانی که می‌گویید می‌توان به آنها رجوع کرد، نام ببرید.

نام نمی‌برم. متاسفانه در جامعه ما و در جایگاه‌های اجرایی تملق جای خاصی دارد. اگر الان از کسی نام ببریم فردا دیگران گله‌مند می‌شوند که چرا نام ما را نبردید و از این دست مشکلات پدید می‌آید.

آیا امروز در جریان سیاسی متبوع شما فردی وجود دارد که سخنش برای همه گروه‌ها حجت باشد؟

متاسفانه ایجاد تعارض شده است. به دلیل همان بها ندادن‌ها به تعارض رسیده‌ایم. مشکل اساسی مدیریت کارآمد است که در عرصه سیاسی از نبود آن رنج می‌بریم. همین عامل باعث افت و خیز در عرصه سیاسی شده است. رهبران سیاسی باید گفتمان جدیدی داشته باشند تا هم طرفداران‌شان را حفظ کنند و هم انسجام داشته باشند. موضوع بعدی این است که باور نداشته‌ایم جامعه‌شناسی اولویت گفتمان حال و آینده ما است. به همین دلیل در برخی انتخابات نتایج شوک‌آور است.

راه‌حل پیشنهادی شما چیست؟

هر زمان که گروه‌های سیاسی سهم‌خواهی کنند و غنایم به یک تشکیلات برسد مطمئن باشید انسجام ایجاد نمی‌شود. دلیل ندارد گروهی دونده و گروهی تماشاگر باشند و بعد گروه دیگری هم از فرصت‌ها در جهت منافع خودشان استفاده کنند. اگر این فضاها حاکم شود گروه‌های سیاسی موفق نمی‌شوند. ما اینجا با نگاه آقای مصباح تعارض داریم. ما نیازمند وحدتیم. 1400 سال است که در قران بر وحدت امت تاکید شده است. امام راحل بارها بر وحدت صحبت کردند. رهبری انقلاب بارها تاکید کرده‌اند. وقتی وحدت پایه و اساس یک موفقیت است چرا نباید به آن دست پیدا کنیم. البته به این معنا نیست که شایسته‌سالاری مدنظر نباشد.

در انتخابات مجلس گذشته با وجود فعالیت آیت‌الله مهدوی کنی تعداد لیست‌های اصولگرایان دورقمی شد.

وقتی در انتخابات قبلی 13 لیست در آمد نشان داد نگاه‌ها متفاوت است و همین مساله باعث می‌شود گروه‌های دیگر منتفع شوند. وقتی نقطه ضعف باشد رقیب استفاده می‌کند.

آیا جامعتین و آیت‌الله مصباح به جمع‌بندی واحد می‌رسند؟

به اعتقاد من نگاه آیت‌الله مصباح با جامعتین زاویه دارد. اما امیدوارم به جمع‌بندی برسند اگر نرسند لیست‌های متعددی خواهیم داشت. اما دلالت بر این نمی‌کند که اگر دو لیست بیرون بیاید منجر به شکست می‌شود.

جایگاه جبهه پایداری را در معادلات سیاسی جریان اصولگرا چگونه می‌بینید؟

انتخابات مجلس گذشته وزن این گروه را مشخص کرد. معتقدم ورودشان به لیست‌ها بستگی به مذاکره دارد.

حامیان احمدی‌نژاد چطور؟

طیف طرفدار احمدی‌نژاد وارد عرصه می‌شوند. آنها هم برای شوراها و هم برای مجلس برنامه دارند. وحدت احمدی‌نژادی‌ها با اصولگرایان سخت است مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد. تصور می‌کنم اگر مثلث احمدی‌نژاد، جبهه پیروان و پایداری شکل بگیرد و منسجم یک لیست بدهند موفق خواهند شد. ولی اگر سه جبهه شوند رقبا از این فضا استفاده می‌کنند.

اتفاق خاصی که گفتید چیست؟

در عالم سیاست چیزی قابل پیش‌بینی نیست. مثلا فرض کنید بگویند رسایی و کوچک‌زاده در لیست نباشند و ایکس و ایگرگ باشند. اینها اتفاقات لیست بستن است که در ایران رخ می‌دهد. من در انتخابات شورای سوم این صحنه‌گردانی‌ها را دیدم. من تا روز سه‌شنبه در لیست جبهه پیروان بودم اما روز پنجشنبه که لیست برای چاپ پوستر ارایه شد اسم من را حذف کردند. اگر بنا باشد همه‌چیز رنگ قربه الی‌الله بدهد اوضاع بهتر می‌شد. این یکی از اتفاقات خاص است. من نیروی شاخصی بودم که ظرف دو روز حذف شدم چون برخی افراد سعایت کردند و گفتند برای اینکه فلان اتفاق بیفتد من را قربانی کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واعظ آشتیانی در گفت و گو با «اعتماد»: نگاه آیت‌الله مصباح با جامعتین زاویه دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X