مشهد باید تبدیل به محبوب ترین جهانشهر ولایی، فرهنگی و معنوی جهان شود!

مشهد باید تبدیل به محبوب ترین جهانشهر ولایی، فرهنگی و معنوی جهان شود!

ایرنا/ 'محمد رضا امینی ' روز چهارشنبه در همایش طرح استقبال از سال 2017 بعنوان مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام افزود: از سه سال قبل تاکنون که این موضوع از سوی آیسسکو ' نهاد آموزشی سازمان همکاری های اسلامی ' تعیین شده تاکنون هیچ اقدامی در این راستا انجام نشده است.

وی گفت: این انتخاب می تواند فرصت خوبی نه تنها برای شهر مشهد بلکه برای ایران اسلامی باشد زیرا مشهد الرضا (ع) خود پایتخت معنوی ایران است.

امینی اظهار داشت: مشهد و خراسان رضوی آثار تاریخی، گردشگری، مفاخر و مشاهیر بسیاری دارد که در تاریخ ایران زمین می درخشد و باید تا سال 2017 این ظرفیت ها و توانمندی ها به دو و سه زبان زنده دنیا تالیف و ترجمه شود.

وی ادامه داد : امروز نیاز است دستگاه حاکمیتی در این خصوص به طور جدی ورود یافته و فعال شود.

امینی از جمله نقاط قوت برای مشهد الرضا (ع) 2017 را وجود بارگاه منور رضوی ، جاذبه های بسیار تاریخی ، صنایع دستی و وجه علمی این شهر اعم از حوزوی و دانشگاهی و وجود زیرساخت هایی چون هتل ها و بیمارستان ها عنوان کرد.

به گفته وی ، در این میان نقاط ضعف مشهد تا رسیدن به مشهد 2017 هم نبود مدیریت یکپارچه شهری ، محدود شدن حرم مطهر رضوی در برخی از ساخت و سازهای غیر اصولی ، عدم وجود آمار و اطلاعات مناسب و بی برنامگی تبلیغاتی و اطلاع رسانی عنوان کرد.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی عدم شناخت نیاز های اصلی زائران ، نبود ضابطه در معماری شهر مشهد و وجود بافت های فرسوده شهری را از دیگر ضعف های موجود این شهر عنوان نمود.

امینی در ادامه تمرکز رسانه های جهان بر مشهد ، اختصاص بودجه برای توسعه زیرساخت های عمرانی و فرهنگی ، تحرک و پویایی بخش خصوصی در حوزه صنایع دستی را از فرصت های این شهر دانست .

وی افزود : ظرفیت های مشهد شامل وجود زائران ، نگاه جهانی به زیارت و امکان سرمایه گذاری در بخش گردشگری و بستر مناسب برای سرمایه گذاری خارجی و وجود آرامگاه فردوسی است اما اهداف مورد انتظار بیش از همه ترویج فرهنگ رضوی ، استفاده از دیپلماسی زیارت ، تعامل سازنده با مسلمانان جهان و گسترش و تحکیم زبان و ادبیات فارسی است.

امینی تصریح کرد: نیاز است با توجه به همه این نقاط ضعف ، قوت ، ظرفیت ها و فرصت ها در حوزه های مختلف شهری و استانی و ملی برای مهیا کردن فضا و شرایط برای مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 مسوولان و بخش های خصوصی ودولتی فعال شوند.

هر ساله از بین 57 کشور اسلامی در سه منطقه آسیا، آفریقا و در بین کشورهای عربی سه شهر نامزد دریافت عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی می شود.

سال 2006 شهر اصفهان به عنوان اولین پایتخت فرهنگی از میان 13 کشور آسیایی انتخاب شد و هم اکنون مشهد برای سال 2017 نامزد این عنوان انتخاب شده و در آن سال میزبان نشست های سالانه آیسسکو نیز خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشهد باید تبدیل به محبوب ترین جهانشهر ولایی، فرهنگی و معنوی جهان شود!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X