محمدچرمشیر زنگ نمایش «کسی نیست همه داستانها را به یاد آورد» را زد

محمدچرمشیر زنگ نمایش «کسی نیست همه داستانها را به یاد آورد» را زد

باشگاه خبرنگاران/ مجید سرسنگی، مدیر عامل خانه هنرمندان که در این مراسم حاضر بود با اشاره به اینکه آشناییاش با محمدچرمشیر به دوران دانشگاه برمیگردد، بیان داشت: «آقای چرمشیر از همان دوران آثارزیادی نوشتند و تا به حال اغلب نمایشنامههایشان در سالنهای مختلف اجرا شده است. چند وقت پیش نقدی درباره او در یکی از مجلات منتشر شد. نقدی که از دو نظر جالب بود، یکی اینکه نویسنده آن حرفهای خودش را بدون هیچ ترسی درباره آثار محمدچرمشیر مطرح کرده و دوم اینکه به جای استفاده از نام مستعار، نام واقعی خودش را در آن مطلب کار کرده بود.» او با بیان اینکه باید فضای نقد در کشور ما سامان پیدا کند و از حالت احساسی فاصله بگیرد، اعلام داشت:«اگر نقد ما به سمت نقد آکادمیک برود میتواند تاثیر زیادی بر روی تئاتر بگذارد. در واقع یکی از نقصهای امروز تئاتر ما نبود یک جریان نقادی سالم، علمی و منطقی است. بعد از آن نقدی که درباره آقای چرمشیر منتشر شد، بعضی از دوستان او مطلبی نوشتند و امضاهایی برای آن جمع آوری کردند. من خیلی خوشحال هستم که خود آقای چرمشیر از این عمل جلوگیری کرد.» مدیر عامل خانه هنرمندان توضیح داد: « اگر ما خواستار توسعه فرهنگی هستیم باید طاقت نقد را هم داشته باشیم و نقد را فقط با نقد جواب دهیم. این فضاست که میتواند تئاتر ما را به جلو ببرد. والا اینکه نقد تبدیل به جریانات حاشیهای و شخصی شود که سودی برای هیچکس نخواهد داشت. بنابراین نباید با نقد درست برخورد احساسی داشته باشیم.» او با اشاره به اینکه چرمشیر در طول سه دهه نمایشنامههای متعددی نوشته، گفت:« حتما آثار دیگر او هم جای نقد دارند، کما اینکه نمیتوان نقش تاثیرگذار و مهم چرمشیر را در نمایشنامه نویسی انکار کرد. اما این اختلافنظرها و انتقادات همیشه بودهاند حتی ما در ایرانشهر هم با این نقدها مواجه هستیم.»
محمدچرمشیر هم بعد از صحبتهای سرسنگی با مهمانان حاضر در مراسم سخن گفت. او با بیان اینکه روزی که به تئاتر آمدیم فکرمیکردیم در کنار بزرگانمان قرار خواهیم گرفت، از آنها خواهیم آموخت و آرام آرام به جرگه تئاتر کشور خواهیم پیوست، گفت:« اما نشد و مجبور شدیم در غیاب آنها این روند را پیگیری کنیم. انگار این سرنوشت و طالع ما از آغازی که وارد تئاتر شدیم تا امشب که در خدمت شما هستیم، بود. امشب هم من در اینجا نماینده غایبین هستم. جای همه کسانی که باید در تئاتر ما باشند و به ما بیاموزند، خالی است. چه آنهایی که از این جهان رفتهاند و چه کسانی که امشب اینجا حضور ندارند. بزرگان به ما آموختند که تئاتر جای فروتنی و تجربه است، تا ما هم این را به دیگران بیاموزیم. خیلی تشکر میکنم از همه دوستانی که زیر آن نامهای که نوشته شده بود را امضا کردند. من را ببخشایند نخواستم که بیحرمتی به امضا و لطف آنها داشته باشم، فقط مسالهام این بود که تئاتر مملکت روزهای سختی را میگذارند و ما بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به همدلی و پرهیز از حاشیهها داریم.
امیدوارم هیچوقت تئاتر ما به حاشیه ها گرفتار نشود، من دست آن کسانی را هم که زیر آن نامه را امضا نکردند، میبوسم. به خاطر همان چیزی که آقای سرسنگی گفتند، آنهایی که دوست میدارند و آنهایی که دوست نمیدارند در کنار همدیگر سقف تئاتر را میسازند که امیدوارم در کنار هم پا برجا باشند. امیدوارم روزی برسد که تئاتر ما زیر سایه همهی بزرگان باشد، چراغش همیشه روشن باشد و آنچه باید بیاموزیم را همگی در کنار هم بیاموزیم.» پس از آن محمد چرمشیر، رضا حداد و مجید سرسنگی با هم زنگ گشایش نمایش«کسی نیست همه داستانها را به یادآورد» را به صدا در آوردند. . نمایشی که بعد از ده سال، دوباره توسط گروه نمایشی «سایه» با بازی سیامک انصاری، برزو ارجمند، نیما انصافیان، روزبه بمانی، ستاره پسیانی، خسرو پسیانی، امیر جنانی، لیلی رشیدی، داریوش فائزی، شبنم فرشادجو، هاله گرجی و امین موحدیپور در شهریور ماه و مهر ماه امسال در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه برود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محمدچرمشیر زنگ نمایش «کسی نیست همه داستانها را به یاد آورد» را زد » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X